OSMapa Polski, czyli mapa OSM na Garmina

dzięki, poprawię to przy następnym wydaniu.

Sprawdziłem na nuvi255W.

  1. Numery budynków od pewnego poziomu powiększenia są bardzo duże oraz “wytłuszczone” (bold z otoczką).
  2. Nazwy ulic z “ogonkami”, podobnie jak numeru budynków pokazują się przy tym samym powiększeniu i także są “wytłuszczone”
  3. “name” obiektów są też za duże i “wytłuszczone”.
  4. Ikony takie jak “P”, “piłka” obrazująca boisko, samochód, są za duże.
    Mówiąc szczerze, to “piłka” nie pasuje do innych dziedzin sportu, jak np bieżnia czy kort tenisowy.
  5. W przeciwieństwie do Mapsouce nie widzę nazw ulic wzdłuż ulicy.

W Mapsouce

  1. Numery domów bardzo duże i z “otoczkę”.
  2. Ikony - podobnie jak powyżej.

Często duża ilość “P” zasłania całkowicie obszar z ulicami.

Nazwy ulic lub obiektów “w dymku”, czyli po wskazaniu strzałką są bardzo dobre i byłoby wskazane użyć tych samych “font” dla napisów powyżej.
Są delikatne, ostre i nie zasłaniają za bardzo linii ulic.

Nie mogę zmienić na plik bez “ogonków” gdyż moja lista “Ulubione” używa “ogonki”.

Gorzej jest z widocznością powyższych napisów kiedy przełączę na obraz nocny, wtedy te napisy, praktycznie, zasłaniają mi wszystko.

To byłoby na tyle jeśli chodzi o moje spostrzeżenia.

Życzę powodzenia w rozwijaniu tej mapy.

P.S. Czy mógłbyś zrobić aktualizację przed świętami?

z aktualizacją problemu nie będzie - gorzej z tymi napisami, generalnie wielkość i krój czcionki są arbitralnie ustalane przed odbiornik. Doszukałem się opcji “think font”, którą będę testował, ale na razie nie mam koncepcji na coś innego. Czy mógłby się tu wypowiedzieć jakiś spec od garminów i plików TYP?

Mógłbyś zrobić jakieś zdjęcie albo zrzut ekranu mapy w trybie nocnym?

Zrzuty dzienne i nocne z nuvi 255W - http://polhome.com/test/Zrzut z nuvi 255W.zip

dzięki

Nowa mapa już jest.

Changelog:

  • usunięto większość błędów polegających na tym, że nazwy obiektów wyświetlały się w j. angielskim.

Podobnie jak inne wyszukiwarki oparte na OSM, nie znajduje numerowanych budynków na wsi, gdy nie ma nazwy ulicy.
Dla kilku wsi porobiłem rożne kombinacje z tagami, ale nic nie pomogło.

hmm, a podasz jakąś przykładową wieś z takim układem? Porobię jakieś próby, zobaczymy co i jak.

Zanim zaczniesz dostosowywać soft, to by się przydało ustalić najpierw jak dokładnie tagować takie adresy, bo głosy są trochę podzielone.
Na razie “obowiązuje” koncepcja by dla domu we wiosce bez ulic stosować schemat:

  • addr:city=
  • addr:street=
  • addr:housenumber=

Przykład takiej wioski: http://www.openstreetmap.org/browse/way/150462897. Dodatkową trudnością jest to, że drogom we wsi nie dajemy nazw, co powoduje że np. Nominatim, czy OsmAnd nie potrafi przypisać tych numerów :frowning:

Pojawia się od niedawna też następująca propozycja, która nie wydaje się być taką protezą jak powyższa:

  • addr:place=
  • addr:housenumber=

Proszę bardzo: z tagiem addr:place http://osm.org/go/0OBRwXvH6

i bez tagu: http://osm.org/go/0kDaFrNKr

G.

Na podstawie : Pl:Key:addr - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:addr
Opactwo - http://www.openstreetmap.org/?lat=51.53522&lon=21.77578&zoom=16&layers=M
Januszno - http://www.openstreetmap.org/?lat=51.48917&lon=21.50666&zoom=17&layers=M , z “associatedStreet”

Właśnie wgrywa się najnowsza mapa - poniżej wprowadzane zmiany:

  • zmniejszono rozmiar czcionek napisów na budynkach i obiektach typu amenity=*
  • wyłączono wyświetlanie tabliczek z numerami dróg krajowych na mniejszych poziomach przybliżenia - zwiększa to czytelność mapy. Obecnie wyświetlają się jedynie numery autostrad i dróg ekspresowych.
  • wyświetlają się numery domów opisane samodzielnym znacznikiem addr:housenumber (nie przypisanym np. do obiektu typu building=yes)
  • zmieniono ikony przypisane do miejscowości typu place=city oraz place=town - nazwy miejscowości są bardziej czytelne przy różnych poziomach przybliżenia mapy.

ze znanych błędów: wyszukiwanie numerów domów nie działa i na razie nie będzie - jest to wina braku obsługi tego przez konwerter mkgmap. Same reguły zostały dostosowane już do tagowania wsi bez ulic (jak to było zgłaszane w postach powyżej), ale na razie pozostaje tylko czekać :frowning:

Od dzisiaj pliki są hostowane w serwisie mega.co.nz - w razie jakichkolwiek problemów ze ściąganiem proszę o info :slight_smile:

Pod IE widać tylko informację, że trzeba użyć Chrome, pod Firefoxem - prosi o zainstalowanie plugina. Z pluginem działa, jeśli w opcjach włączymy “Save files to…”, czyli download do defaultowego katalogu - z “Always ask me where to save files” nie funga.
Pozdrawiam,

Testowane w MapSource: wyszukiwanie podpowiada “Ćwiklińskiej”, ale jej w Krakowie nie znajduje. Znajduje “Mieczysławy Ćwiklińskiej”. Nie można znaleźć też “Kurczaba” - trzeba wpisać “Jana Kurczaba” - pewnie problem z indeksowaniem ulic po nazwisku (tj. drugim czy kolejnym członie)
Z mniej istotnych to nazwy niektórych rond są widoczne przy zoomie 200km (cała Polska - nazw miast nie widać), a na niektórych poziomach zbliżenia (np. 15km) opisy są pionowo (podejrzewam że nie są tam jeszcze potrzebne, np. Browarna, Admirała Andrzeja Karwety, podczas gdy przy tym poziomie trudno stwierdzić, w jakich są miastach).
Pozdrawiam,

Czy ten pluging jest bezpieczny?
Nie bardzo mi się podoba jak muszę coś instalować, czego nie chcę. :frowning:

Mnie się też nie podobało, z tego co doczytałem Firefox by default nie pozwala Javasciptom zapisywać plików, a serwis MEGA w ten sposób działa (tj. opiera się na JS).
Ściągnąłem więc plugin, ściągnąłem mapę, i wyłączyłem plugin. Mimo wszystko wolę to niż instalować Chrome’a…
Pozdrawiam,

dostałem już kilka zgłoszeń o problemach z tym serwisem - wróciłem do klasycznego hostingu - mapy już można ściągnąć bez problemu.

Jeżeli chodzi o wyszukiwanie ulic to zbadam co i jak - niestety pewnie będzie to walka z ułomnościami mgkmap.

Nazwy rond będą poprawione w następnej wersji.

Hej!

Od paru dni wisi nowa wersja:

Wersja 1.20

  • na mniejszych poziomach zbliżenia nie wyświetlają się nazwy rond
  • wyłączono wyświetlanie numerów domów opisanych samodzielnym znacznikiem addr:housenumber - znacznie psuło to czytelność mapy.

zapraszam do zgłaszania uwag :slight_smile:

Na garmin.osmapa.pl wrzuciłem plik IMG z danymi SRTM w formie poziomic. Instaluje się go jako osobną, przeźroczystą mapę.

Nie chciałem wyważać otwartych drzwi, więc są to pliki wyciągnięte z projektu OpenMTBMap i spięte przeze mnie do jednego mapsetu.

Nowa aktualizacja map. W nowej wersji:

** Wersja 1.22**

  • zmieniono poziom wyświetlania dróg typu highway=unclassified na taki sam jak highway=residential. Zapobiega to powstawaniu “duchów” - krótkich odcinków niepołączonych z niczym dróg na mniejszych poziomach zbliżenia mapy.

ponoć mkgmap wspiera już eksperymentalnie pełne wyszukiwanie numerów domów - zaczynam to testować i przy odrobinie szczęścia mapa się doczeka kolejnego kamienia milowego w swoim rozwoju :smiley:

Fajnie - właśnie ostatnio miałem z tym problem na eTrexie przy jeździe rowerem. Jeszcze bym postulował aby o ile to możliwe ścieżki renderować jakoś grubiej - nie wiem czy to tylko eTrexy tak mają, ale nawet na największym zoomie ścieżki na zielonym tle lasu są niemal niewidoczne i trzeba się mocno wgapiać, żeby je dojrzeć na ekraniku.