Pytania dot. komunikacji publicznej

W końcu się za to zabrałem - pierwsza linia autobusowa za mną:
http://www.openstreetmap.org/browse/relation/2611438

Prosiłbym kogoś obeznanego o sprawdzenie, czy zrobiłem to dobrze - i o ewentualne uwagi. Wiem że przystanki są zrobione na starą modłę i kiedyś pewnie to zmienię - póki co chodzi mi tylko o same relacje trasy jako takie.

tak na szybko, to (keśli zamierzasz robić to wg nowego schematu):

  1. w relacjach brakuje… przystanków (role=stop i role=platform)
  2. przystanki które są na mapie są poza drogą (public_transport=stop_position)

Dzięki za rzucenie okiem.

Jestem świadom kwestii przystanków - one były już sporo wcześniej i póki co zostały w swojej pierwotnej formie. :slight_smile: Bardziej chodziło mi o poskładanie do kupy relacji jako takich.

Ja bym sobie odpuścił kierunki zjazdowe i wyjazdowe z zajezdni. Więcej z tym szkody niż pożytku bo:

  1. jeździ toto w godzinach co najmniej dziwnych
  2. trasy zjazdów zmieniają się kilka razy do roku (ktoś pamięta zjazdy ze 131 przez Sienkiewicza i Pomorską albo Nadodrze)

Ograniczyłbym się do normalnych kierunków + warianty.

Ja dodaję wszystko… jednak brakuje mi w obecnym schemacie oznaczenia typu trasy.
Poprzenio było state=connection/proposed/temporary/alternate/… W obecnym schemacie tego nie ma.

Ale panie. Tu się nie idzie ogarnąć :wink:
http://www.overpass-api.de/api/sketch-line?network=Wroc%C5%82aw&ref=10&operator

Gdyby było to tagowanie to można robić te zjazdy ale obawiam się, że to daremny trud.

To mój pierwszy post, więc witam wszystkich.

Proszę o sprawdzenie tego przystanku:
http://osm.org/go/0LeXg3cxv?m=

Przesunąłem go, a potem zostałem zapytany o relację. Nie wiem czy wszystko jest OK.

Znaczy o tę relację? http://www.openstreetmap.org/relation/2754998
Chyba jest ok, ale niech jakiś spec od komunikacji miejskiej się wypowie :slight_smile:

Tak.

Czy stop_position ma mieć inną nazwę niż platform? “Ćmok Rondo (Janowska)” - “Ćmok Rondo (J)”

Nazwałem “Ćmok Rondo (J)”, żeby nazwa mieściła się na platform. Pełna nazwa nie byłaby wyświetlana na platform.

Relacja w tym przypadku to dane o całej trasie autobusu/tramwaju/linii kolejowej.
Platformę możesz wyrysować jak obszar “area=yes” jeśli jest wydzielona.
Zapoznaj się z przykładem dla Linii tramwajowej nr 1 w Krakowie.
w http://www.openstreetmap.org/node/2419732954#map=19/50.05273/19.91503

Więcej informacji w http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Category:Pl:Public_transport

Witam
a czy ktoś z szanownych Użytkowników może mi na szybko wskazać jak nanieść drogę autobusów (20 przystanków) w JOSM - potrzebuję zrobić na zajęcia dwie krótkie zachodzące na siebie trasy, które oczywiście będą tylko na moje potrzeby - bez wysyłania na serwer.

będę bardzo wdzięczny
wiem, że muszę mieć odpowiednią warstwę mapy i zaznaczyć odcinek drogi, na której jest przystanek, ale co dalej?!

Zaznaczasz odcinki na trasie i tworzysz nową relację. Do relacji dodajesz tagi z tej strony http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Route#Public_transport_routes

Jeśli dane są zgodne z prawdą dlaczego nie wysyłać ich do OSM?

dzięki
relacje zrobiłem, tagi uzupełniłem tylko co dalej:D
wszystko będzie zgodne z prawdą, ale to tylko na użytek własny robota - ktoś kiedyś porządnie zrobi sieć autobusów, a nie będę się omieszał wstawiając tam 20 przystanków…

Ja wstawiałem po 1, Nie widzę w tym nic śmiesznego. Każde prawdziwe dane są potrzebne.

w takim razie proszę o przeprowadzenie przez tą funkcjonalność josm, a póki co dodam dwie trasy autobusów. zatrzymałem się na uzupełnieniu tagów w relacjach.

Robisz zgodnie z tą: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Public_Transport zatwierdzoną propozycją. A dokładniej:

  1. dodajesz przystanki
    a) stop position zawsze na drodze (jako węzeł drogi) - w JOSM “miejsce zatrzymania” ważne, aby zaznaczyć “autobus” (o ile jest to linia autobusowa).
    b) platform tam gdzie faktycznie jest przystanek - w JOSM “miejsce oczekiwania” też ważne, aby zanaczyć “autobus” (-||-) oraz czy jest zadaszenie/ławka.
    c) waiting area - w JOSM “obszar zatrzymania” - należy koniecznie podać nazwę i kliknąć “nowa relacja” a następnie dodać węzły “stop position” oraz “platform” dla tego przystanku - można tu spokojnie zgrupować elementy w obie strony oraz przystanki autobusowe z np. tramwajowymi, o ile mają tę samą nazwę i są wystarczająco blisko siebie (np. z jednego widać drugi, albo przystanek autobusowy jest przy dworcu kolejowym)
  2. tworzysz linię - osobno dla “tam” i osobno “z powrotem”, także osobno dla różnych wariantów linii (niektóre linie mają kursy “przez” albo “do” inne, niż pozostałe, np. niektóre autobusy linii jadą kilka przystanków dalej “na wioskę”, ale nie wszystkie). Linia jest relacją, w JOSM jest to “public transport route”. Należy wybrać typ, podać nazwę linii (np. przystanki Początkowy-Końcowy, ew. przez jeśli linia ma kilka wariantów), numer (wystarczy sam numer), jeśli któreś z pozostałych pól jest niejasne pytaj. Do relacji dodajesz najpierw przystanki, czyli “platform”, “stop area” w tej właśnie kolejności (dodajesz to, co narysowałeś wcześniej, wystarczy zaznaczyć na “obrazku” i kliknąć dodaj (ikonki po środku). Upewniasz się, że przystanki mają właściwe role (czyli na zmianę powinno być platform i stop area). Dla pierwszego przystanku można zmienić role na platform entry only/stop area entry only a dla ostatniego na exit only. Następnie dodajesz do linii drogi, którymi porusza się autobus (czy co tam wozi pasażerów) - drogi należy czasem ciąć (zaznaczasz węzęł i drogę i wybierasz Narzędzia->przetnij drogę) ale robisz to tylko tam, gdzie zaznaczony kawałek drogi jest za długi, bo autobus skręca w inną drogę itp. Jeśli zrobisz to prawidłowo, to ikonki przy liście dróg zmienią się na “połączone”.

Powtarzasz to dla pozostałych wariantów tej linii (czyli co najmniej raz z powrotem - uwaga na stop area i platform - przynajmniej platform będą prawie zawsze inne w przeciwną stronę - nie warto bezmyślnie kopiować relacji i odwracać kolejności).

  1. Tworzysz relację grupującą warianty linii - w JOSM jest to “Trasa główna” - podajesz nazwę itp. a następnie dodajesz relacje utworzone w pkt. 2). Tu warto mieć otwarte okno “Relacje” i w nim znajdywać warianty linii i wybierać je podwójnym kliknięciem do zaznaczonych elementów.

Wiem, że na początku wygląda to bardzo skomplikowanie, ale wcale nie jest aż takie trudne. Warto się pomęczyć, aby potem zobaczyć jak to wygląda np. w OSMAnd przy domyślnych ustawieniach (można klikać ikony przystanków, które robią się niebieskimi kwadratami, i widzieć jakie linie jeżdżą z tego przystanku).

Mam pytania odnośnie relacji tras autobusowych (przeniesione z innego wątku).

  1. Ktoś stworzył route_master ( http://www.openstreetmap.org/relation/2852903 ) wg mnie niepoprawnie, bo route_master powinien zawierać tylko relacje-dzieci z wariantami danej trasy, zgadza się? (Pomijam kolejność odcinków trasy w relacji itp. - chodzi tylko o “zawartość” ogólnie).

  2. Czy ta relacja jest prawidłowo zdefiniowana? Wprowadziłem w niej zmiany i przy wysyłaniu danych na serwer JOSM powiedział:

Route scheme (public_transport or legacy) is unspecified. Add public_transport:version

Z tego co udało mi się wykukać, trzeba zdefiniować wersję przyjętego modelu/schematu, ale szczerze mówiąc nie wiem, wg którego działam - wydaje mi się, że wg v2, ale nie chcę polegać na gdybaniu. :roll_eyes: Podana relacja jest adekwatnym przykładem mojego sposobu.

mam wrażenie że w mapowaniu przystanków tramwajowych i autobusowych panuje pewien bałagan (przynajmniej w Poznaniu, bo teraz te okolice głównie mapuję), stosowane są ogólnie 4 elementy:
-przystanek jako punkt na szynach/ drodze którą porusza się pojazd
-przystanek jako budka (tagowane jako punkt “highway=bus_stop”/ jako obszar “amenity=shelter” + “shelter_type=public_transport” lub te dwa jednocześnie)
-otoczenie przystanku, często tagowane jako “highway=platform”

jeśli jest jakiś standard operowania tymi tagami to proszę o jego podanie, a jeśli nie to chyba czas wymienić się sugestiami i go ustalić; wg mnie tagowanie przystanków jako punkty na drodze nie pozwala na ocenienie w którą stronę to przystanek bo droga jest dwukierunkowa i znajdują się w jej ciągu 2 przystanki (z przystankami tramwajowymi nie ma tego problemu bo szyny są zawsze jednokierunkowe, ale generalnie tagowanie punktu w którym zatrzymuje się tramwaj/ autobus zamiast punktu gdzie się na nie czeka wydaje mi się jakieś nietrafione), gdyby było to jakoś rozsądnie renderowane budki przystankowe tagowałbym jako obszar z “amenity=shelter”, “highway=bus_stop” i nazwą przystanku w jednym miejscu, ale teraz po takiej kombinacji zostaje tylko ikonka schronienia i nie widać że to przystanek, natomiast po nałożeniu ikonki z przystankiem na obszar ze schronieniem to chyba jest to renderowane zależnie od stopnia przybliżenia, albo losowo, ciężko mi to rozgryźć; co do tagowania “platform” to uważam że powinny być tym tagowane tylko obszary stricte przystankowe, czyli głównie te przystanki tramwajowe na wysepkach i przystanki autobusowe na pętlach końcowych, nie rozumiem czemu jako platformy są tagowane zwykłe chodniki na których akurat znajduje się przystanek, jak dla mnie platforma to taki wydzielony specjalnie pod przystanek obszar