tak, trasa powinna być jedną ciągłą linią (tak jak jedzie autobus)
wg nowego schematu komunikacji publicznej, każdy wariant ma własną relację
type=route
i wszystkie razem należą do relacji
type=master_route
Jedna relacja dla trasy w jedną stronę, druga w stronę przeciwną + dodatkowe (zjady do zajezdni, via cokolwiek innego). Część danych w wielu relacjach bedzie się powtarzać.
Prosiłbym kogoś obeznanego o sprawdzenie, czy zrobiłem to dobrze - i o ewentualne uwagi. Wiem że przystanki są zrobione na starą modłę i kiedyś pewnie to zmienię - póki co chodzi mi tylko o same relacje trasy jako takie.
Jestem świadom kwestii przystanków - one były już sporo wcześniej i póki co zostały w swojej pierwotnej formie. Bardziej chodziło mi o poskładanie do kupy relacji jako takich.
Ja dodaję wszystko… jednak brakuje mi w obecnym schemacie oznaczenia typu trasy.
Poprzenio było state=connection/proposed/temporary/alternate/… W obecnym schemacie tego nie ma.
Relacja w tym przypadku to dane o całej trasie autobusu/tramwaju/linii kolejowej.
Platformę możesz wyrysować jak obszar “area=yes” jeśli jest wydzielona.
Zapoznaj się z przykładem dla Linii tramwajowej nr 1 w Krakowie.
w http://www.openstreetmap.org/node/2419732954#map=19/50.05273/19.91503
Witam
a czy ktoś z szanownych Użytkowników może mi na szybko wskazać jak nanieść drogę autobusów (20 przystanków) w JOSM - potrzebuję zrobić na zajęcia dwie krótkie zachodzące na siebie trasy, które oczywiście będą tylko na moje potrzeby - bez wysyłania na serwer.
będę bardzo wdzięczny
wiem, że muszę mieć odpowiednią warstwę mapy i zaznaczyć odcinek drogi, na której jest przystanek, ale co dalej?!
dzięki
relacje zrobiłem, tagi uzupełniłem tylko co dalej:D
wszystko będzie zgodne z prawdą, ale to tylko na użytek własny robota - ktoś kiedyś porządnie zrobi sieć autobusów, a nie będę się omieszał wstawiając tam 20 przystanków…
w takim razie proszę o przeprowadzenie przez tą funkcjonalność josm, a póki co dodam dwie trasy autobusów. zatrzymałem się na uzupełnieniu tagów w relacjach.
dodajesz przystanki
a) stop position zawsze na drodze (jako węzeł drogi) - w JOSM “miejsce zatrzymania” ważne, aby zaznaczyć “autobus” (o ile jest to linia autobusowa).
b) platform tam gdzie faktycznie jest przystanek - w JOSM “miejsce oczekiwania” też ważne, aby zanaczyć “autobus” (-||-) oraz czy jest zadaszenie/ławka.
c) waiting area - w JOSM “obszar zatrzymania” - należy koniecznie podać nazwę i kliknąć “nowa relacja” a następnie dodać węzły “stop position” oraz “platform” dla tego przystanku - można tu spokojnie zgrupować elementy w obie strony oraz przystanki autobusowe z np. tramwajowymi, o ile mają tę samą nazwę i są wystarczająco blisko siebie (np. z jednego widać drugi, albo przystanek autobusowy jest przy dworcu kolejowym)
tworzysz linię - osobno dla “tam” i osobno “z powrotem”, także osobno dla różnych wariantów linii (niektóre linie mają kursy “przez” albo “do” inne, niż pozostałe, np. niektóre autobusy linii jadą kilka przystanków dalej “na wioskę”, ale nie wszystkie). Linia jest relacją, w JOSM jest to “public transport route”. Należy wybrać typ, podać nazwę linii (np. przystanki Początkowy-Końcowy, ew. przez jeśli linia ma kilka wariantów), numer (wystarczy sam numer), jeśli któreś z pozostałych pól jest niejasne pytaj. Do relacji dodajesz najpierw przystanki, czyli “platform”, “stop area” w tej właśnie kolejności (dodajesz to, co narysowałeś wcześniej, wystarczy zaznaczyć na “obrazku” i kliknąć dodaj (ikonki po środku). Upewniasz się, że przystanki mają właściwe role (czyli na zmianę powinno być platform i stop area). Dla pierwszego przystanku można zmienić role na platform entry only/stop area entry only a dla ostatniego na exit only. Następnie dodajesz do linii drogi, którymi porusza się autobus (czy co tam wozi pasażerów) - drogi należy czasem ciąć (zaznaczasz węzęł i drogę i wybierasz Narzędzia->przetnij drogę) ale robisz to tylko tam, gdzie zaznaczony kawałek drogi jest za długi, bo autobus skręca w inną drogę itp. Jeśli zrobisz to prawidłowo, to ikonki przy liście dróg zmienią się na “połączone”.
Powtarzasz to dla pozostałych wariantów tej linii (czyli co najmniej raz z powrotem - uwaga na stop area i platform - przynajmniej platform będą prawie zawsze inne w przeciwną stronę - nie warto bezmyślnie kopiować relacji i odwracać kolejności).
Tworzysz relację grupującą warianty linii - w JOSM jest to “Trasa główna” - podajesz nazwę itp. a następnie dodajesz relacje utworzone w pkt. 2). Tu warto mieć otwarte okno “Relacje” i w nim znajdywać warianty linii i wybierać je podwójnym kliknięciem do zaznaczonych elementów.
Wiem, że na początku wygląda to bardzo skomplikowanie, ale wcale nie jest aż takie trudne. Warto się pomęczyć, aby potem zobaczyć jak to wygląda np. w OSMAnd przy domyślnych ustawieniach (można klikać ikony przystanków, które robią się niebieskimi kwadratami, i widzieć jakie linie jeżdżą z tego przystanku).
Mam pytania odnośnie relacji tras autobusowych (przeniesione z innego wątku).
Ktoś stworzył route_master ( http://www.openstreetmap.org/relation/2852903 ) wg mnie niepoprawnie, bo route_master powinien zawierać tylko relacje-dzieci z wariantami danej trasy, zgadza się? (Pomijam kolejność odcinków trasy w relacji itp. - chodzi tylko o “zawartość” ogólnie).
Czy ta relacja jest prawidłowo zdefiniowana? Wprowadziłem w niej zmiany i przy wysyłaniu danych na serwer JOSM powiedział:
Route scheme (public_transport or legacy) is unspecified. Add public_transport:version
Z tego co udało mi się wykukać, trzeba zdefiniować wersję przyjętego modelu/schematu, ale szczerze mówiąc nie wiem, wg którego działam - wydaje mi się, że wg v2, ale nie chcę polegać na gdybaniu. Podana relacja jest adekwatnym przykładem mojego sposobu.