Problem “wysepki” już nie istnieje. Odpowiedź ad 1 wszystko wyjaśniła.
Oglądałem rożne przykłady, ale faktycznie były one tak różne, że nie wiedziałem które są najwłaściwsze. Dzięki więc za podany przykład. Będę się na nim wzorował.
Pozdrawiam.
Noszę się z zamiarem naniesienia tras komunikacji miejskiej.
-
Chciałem się upewnić, że w miejscu, gdzie autobus danej linii skręca z ulicy A w ulicę B, muszę na ulicy A wykonać split way (jeśli jeszcze takiego rozdzielenia tam nie ma).
-
Co jeśli ta sama linia (powiedzmy nr 25) ma kilka wariantów przebiegu, i warianty te nie mają dodatkowych oznaczeń typu 25/1 albo 25A? Nie mówię tu o innym przebiegu dla trasy w jedną stronę i w drugą, tylko w tym samym kierunku. Mam utworzyć więcej niż jedną relację dla kursu danej linii w jedną stronę? W takim przypadku każdy wariant w dużej mierze dublowałaby się z pozostałymi.
- tak, trasa powinna być jedną ciągłą linią (tak jak jedzie autobus)
- wg nowego schematu komunikacji publicznej, każdy wariant ma własną relację
type=route
i wszystkie razem należą do relacji
type=master_route
Jedna relacja dla trasy w jedną stronę, druga w stronę przeciwną + dodatkowe (zjady do zajezdni, via cokolwiek innego). Część danych w wielu relacjach bedzie się powtarzać.
W tej chwili robię komunikacje we Wrocławiu, dla przykładu: http://www.openstreetmap.org/browse/relation/2395275
Więcej informacji: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Public_Transport
W końcu się za to zabrałem - pierwsza linia autobusowa za mną:
http://www.openstreetmap.org/browse/relation/2611438
Prosiłbym kogoś obeznanego o sprawdzenie, czy zrobiłem to dobrze - i o ewentualne uwagi. Wiem że przystanki są zrobione na starą modłę i kiedyś pewnie to zmienię - póki co chodzi mi tylko o same relacje trasy jako takie.
tak na szybko, to (keśli zamierzasz robić to wg nowego schematu):
- w relacjach brakuje… przystanków (role=stop i role=platform)
- przystanki które są na mapie są poza drogą (public_transport=stop_position)
Dzięki za rzucenie okiem.
Jestem świadom kwestii przystanków - one były już sporo wcześniej i póki co zostały w swojej pierwotnej formie. Bardziej chodziło mi o poskładanie do kupy relacji jako takich.
Ja bym sobie odpuścił kierunki zjazdowe i wyjazdowe z zajezdni. Więcej z tym szkody niż pożytku bo:
- jeździ toto w godzinach co najmniej dziwnych
- trasy zjazdów zmieniają się kilka razy do roku (ktoś pamięta zjazdy ze 131 przez Sienkiewicza i Pomorską albo Nadodrze)
Ograniczyłbym się do normalnych kierunków + warianty.
Ja dodaję wszystko… jednak brakuje mi w obecnym schemacie oznaczenia typu trasy.
Poprzenio było state=connection/proposed/temporary/alternate/… W obecnym schemacie tego nie ma.
Ale panie. Tu się nie idzie ogarnąć
http://www.overpass-api.de/api/sketch-line?network=Wroc%C5%82aw&ref=10&operator
Gdyby było to tagowanie to można robić te zjazdy ale obawiam się, że to daremny trud.
To mój pierwszy post, więc witam wszystkich.
Proszę o sprawdzenie tego przystanku:
http://osm.org/go/0LeXg3cxv?m=
Przesunąłem go, a potem zostałem zapytany o relację. Nie wiem czy wszystko jest OK.
Znaczy o tę relację? http://www.openstreetmap.org/relation/2754998
Chyba jest ok, ale niech jakiś spec od komunikacji miejskiej się wypowie
Tak.
Czy stop_position ma mieć inną nazwę niż platform? “Ćmok Rondo (Janowska)” - “Ćmok Rondo (J)”
Nazwałem “Ćmok Rondo (J)”, żeby nazwa mieściła się na platform. Pełna nazwa nie byłaby wyświetlana na platform.
Relacja w tym przypadku to dane o całej trasie autobusu/tramwaju/linii kolejowej.
Platformę możesz wyrysować jak obszar “area=yes” jeśli jest wydzielona.
Zapoznaj się z przykładem dla Linii tramwajowej nr 1 w Krakowie.
w http://www.openstreetmap.org/node/2419732954#map=19/50.05273/19.91503
Więcej informacji w http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Category:Pl:Public_transport
Witam
a czy ktoś z szanownych Użytkowników może mi na szybko wskazać jak nanieść drogę autobusów (20 przystanków) w JOSM - potrzebuję zrobić na zajęcia dwie krótkie zachodzące na siebie trasy, które oczywiście będą tylko na moje potrzeby - bez wysyłania na serwer.
będę bardzo wdzięczny
wiem, że muszę mieć odpowiednią warstwę mapy i zaznaczyć odcinek drogi, na której jest przystanek, ale co dalej?!
Zaznaczasz odcinki na trasie i tworzysz nową relację. Do relacji dodajesz tagi z tej strony http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Route#Public_transport_routes
Jeśli dane są zgodne z prawdą dlaczego nie wysyłać ich do OSM?
dzięki
relacje zrobiłem, tagi uzupełniłem tylko co dalej:D
wszystko będzie zgodne z prawdą, ale to tylko na użytek własny robota - ktoś kiedyś porządnie zrobi sieć autobusów, a nie będę się omieszał wstawiając tam 20 przystanków…
Ja wstawiałem po 1, Nie widzę w tym nic śmiesznego. Każde prawdziwe dane są potrzebne.
w takim razie proszę o przeprowadzenie przez tą funkcjonalność josm, a póki co dodam dwie trasy autobusów. zatrzymałem się na uzupełnieniu tagów w relacjach.