Witam.
Na początku napiszę, że przeczytałem ten temat, ale nadal nie bardzo rozumiem idei tworzenia tras dla komunikacji publicznej - autobusy, trolejbusy itd.
Moje problemy spróbuję ująć w pytaniach:
Jeśli drogi są jedno jezdniowe i po nich wyznaczam trasę to tworzę relację, dodaję drogi i opcja forward/backward mnie nie interesuje. Czy tak?
Jeśli mam zaznaczoną większą wysepkę to odcinek w jednym kierunku oznaczam jako forward, a w przeciwnym jako backward. Przy czym obojętnie który jak, ale jednolicie dla całej trasy. Czy tak?
Czy kierunek narysowanej drogi ma znaczenie dla określenia forward / backward? Czy tak jak napisałem w p. 2 jest to obojętne?
Jeśli mam wspomnianą w p. 2 wysepkę, to w jakiej kolejności umieszczam jej odcinki w relacji? Ten powrotny zaraz po pierwszym odcinku, czy gdzieś na końcu po umieszczeniu całej trasy w jedną stronę? W obydwu przypadkach nie będzie jednak zachowania ciągłości trasy w opisie relacji. Czy to ma jakieś znaczenie?
Z góry dziękuję za pomoc.
ad1)
nie robisz opcji forward/backward - to stara metoda, tutaj w poście znajdziesz wiele odpowiedzi: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=271686#p271686
Relacje się robi dla każdego kierunku trasy (zazwyczaj dwa, w “tę” i z powrotem, czasem dodatkowe jeśli w określone dni autobus jeździ ‘via’ - czyli przez inne przystanki)
ad2) jaką wysepkę?
W relacji dla komunikacji, najpierw wrzucamy drogi - najlepiej po kolei (tak tez jest zalecane na wiki), potem przystanki.
Wszystkie kierunki trasy (jednej linii) najlepiej spiąć w trasę nadrzędną (relacja).
Ja dla jednej linii zrobiłem to tak: http://www.openstreetmap.org/browse/relation/2224851 (oba kierunki + dodatkowe trasy)
Przystanki (wiaty) i przystanki (stop) łączymy odrębnie w relacje.
ad3)nie ma znaczenia, nie robimy w forward/backward (to znaczy można, ale lepiej chyba robić nową metodą przecież)
Najlepiej podaj jakiś przykład trasy, łatwiej się przecież tak nauczyć.
Problem “wysepki” już nie istnieje. Odpowiedź ad 1 wszystko wyjaśniła.
Oglądałem rożne przykłady, ale faktycznie były one tak różne, że nie wiedziałem które są najwłaściwsze. Dzięki więc za podany przykład. Będę się na nim wzorował.
Pozdrawiam.
Noszę się z zamiarem naniesienia tras komunikacji miejskiej.
Chciałem się upewnić, że w miejscu, gdzie autobus danej linii skręca z ulicy A w ulicę B, muszę na ulicy A wykonać split way (jeśli jeszcze takiego rozdzielenia tam nie ma).
Co jeśli ta sama linia (powiedzmy nr 25) ma kilka wariantów przebiegu, i warianty te nie mają dodatkowych oznaczeń typu 25/1 albo 25A? Nie mówię tu o innym przebiegu dla trasy w jedną stronę i w drugą, tylko w tym samym kierunku. Mam utworzyć więcej niż jedną relację dla kursu danej linii w jedną stronę? W takim przypadku każdy wariant w dużej mierze dublowałaby się z pozostałymi.
tak, trasa powinna być jedną ciągłą linią (tak jak jedzie autobus)
wg nowego schematu komunikacji publicznej, każdy wariant ma własną relację
type=route
i wszystkie razem należą do relacji
type=master_route
Jedna relacja dla trasy w jedną stronę, druga w stronę przeciwną + dodatkowe (zjady do zajezdni, via cokolwiek innego). Część danych w wielu relacjach bedzie się powtarzać.
Prosiłbym kogoś obeznanego o sprawdzenie, czy zrobiłem to dobrze - i o ewentualne uwagi. Wiem że przystanki są zrobione na starą modłę i kiedyś pewnie to zmienię - póki co chodzi mi tylko o same relacje trasy jako takie.
Jestem świadom kwestii przystanków - one były już sporo wcześniej i póki co zostały w swojej pierwotnej formie. Bardziej chodziło mi o poskładanie do kupy relacji jako takich.
Ja dodaję wszystko… jednak brakuje mi w obecnym schemacie oznaczenia typu trasy.
Poprzenio było state=connection/proposed/temporary/alternate/… W obecnym schemacie tego nie ma.
Relacja w tym przypadku to dane o całej trasie autobusu/tramwaju/linii kolejowej.
Platformę możesz wyrysować jak obszar “area=yes” jeśli jest wydzielona.
Zapoznaj się z przykładem dla Linii tramwajowej nr 1 w Krakowie.
w http://www.openstreetmap.org/node/2419732954#map=19/50.05273/19.91503
Witam
a czy ktoś z szanownych Użytkowników może mi na szybko wskazać jak nanieść drogę autobusów (20 przystanków) w JOSM - potrzebuję zrobić na zajęcia dwie krótkie zachodzące na siebie trasy, które oczywiście będą tylko na moje potrzeby - bez wysyłania na serwer.
będę bardzo wdzięczny
wiem, że muszę mieć odpowiednią warstwę mapy i zaznaczyć odcinek drogi, na której jest przystanek, ale co dalej?!
dzięki
relacje zrobiłem, tagi uzupełniłem tylko co dalej:D
wszystko będzie zgodne z prawdą, ale to tylko na użytek własny robota - ktoś kiedyś porządnie zrobi sieć autobusów, a nie będę się omieszał wstawiając tam 20 przystanków…