Објављивање нових површина покривених Bing HD-сликама

Sto se tice sat snimaka, stari su, a sto se tice karata, mislim da je u Srbiji za sada najbolji Google. Lokalni gis jeste pouzdan (99%) ali ipak treba proveriti na terenu jer znam par primera ulicica koje vise od 10 godina nisu ucrtane u karte kako treba…

Da li je moguce uzeti google satelitski snimak kao pozadinu u JOSM?

Теоретски да, али то је није дозвољено

Bing has again updated the Aerial Images. Now Vrsac is available in HiRes. I have no idea yet if there are somewhere else new images available

Кад будеш некада пролазио кроз Ужице, свратићеш да ти покажем шта све може да се стави као позадина ЈОСМ :slight_smile: Ниеј забрањено ставити било шта као позадину, само није дозвољено прецртавати са извора који то не дозвољавају.

Мени је највећи проблем са радом на ОСМ мапи било то што сам морао да радим на празној црној позадини. Учитам ја тако гомилу трекова са ГПС-а и добијем мање више неупотребљиве податке јер немам никакаве реалне референце за орјентацију. Цртаље мапе за ОСм се сводилона то да све у ствари руадим у другом програму, а да их само учитам у ЈОСМ да бих подесио тагове и убацио их у ОСМ базу, што еј било врло мучно и неприхватљиво са становиште потрошеног времена.

Тек када сам добио могућност да у позадину ставим реалну мапу, свануло ми је. Та мапа ми не треба да са ње прецртавам, него само да видим шта радим.

Нажалост, приметио сам да је ова могућност довела да се и на ОСМ јавља пошаст која влада на Гугл мапама: појављују се кликаџије које о мапирању не знају много али зато свесрдно прецртавају податке са свих могућих извора, углавном нетачних.

@Pedja zato je uglavnom, najbolje precrtavati sa svojih gps trasa. Ali to nije toliki problem kada su u pitanje ulice putevi i pruge koliko je problem sa stazama šumskim putevima i ostalim, gde jedino onaj koje makar jednom prošao njima može da zna u kakvom su stanju i kako ih treba obeležiti pravilno.

Pogledao sam sada Bing snimke i dodat je jedan dobar deo između Niša i Pirota (izuzev sammog Niša i Pirota) tako da su sada pokrivene opštine: Svrljig, Bela Palanka, Gadžin han i Niška Banja.

Inače još uvek ih ne vidim u JOSM-u, u čemu je problem?

Negde pročitah da u JOSM moraš da resetuješ keš, jer on ne ažurira keš automatski, nego što je jednom snimio, to uvek koristi.

U JOSM-u desni klik na bing podlogu i “Flush tile cache”, a ako to ne upali onda u .josm/cache/ isprazni.

Malo je potrajalo ali ucrtana je skoro sva pokrivenot Bingom u našim krajevima: http://osm-hr.org/bing.htm

Na http://osm-hr.org/ možeze vidjeti usporedbu bing sada i bing prije. S tim da prije nisu bile ucrtane okolne zemlje tipa grčka, rumunjsk, bugarska, nego samo povezano, dok je sad sve povezano i na sjeveru sam morao sjeći pokrivenost.

PS. Ako vidite da negdje nije dobro označeno recite.

Očisth keš, i još uvek vidim samo ove stare nema novih, kaže No tiles at this zoom level.

Rešen problem.
Neznam šta je bilo u pitanju ali tek sad vidim nove snimke i ako je keš bio očišćen.

E mnogo mi se svidjaju ovi novi Bing snimci!
Kragujevac ima snimke od par meseci, i super se slažu sa gpx podacima koje sam slao!
Aktiviram se ponovo!

Uhvatih nešto slično na glavnoj listi, treba ukloniti ovu datoteku:

http://josm.openstreetmap.de/ticket/7778

Zahvaljujem na ovome, jer iako izgleda da se problem rešio sam od sebe volim da znam u čemu je bio problem u slučaju da se ponovi.
Inače kod mene je sada g=950. Znači koliko sada vidim ovaj file se neće ćeširati u novim verzijama JOSM-a tako da ovaj problem nebi trebalo ponovo da viđamo.

Ne baš: keširaće se, ali na svakih sat vremena. Bilo je jednom nedeljno, pa se ‘samo popravilo’ tek nakon nedelju dana.

To je velika razlika, i jednom dnevno bi bilo dovoljno.

A reko sam da očisti josm/cache i reko je da je to napravio :smiley:

Prvi korak sam bio uradio više puta, a drugi korak, sad se ne sećam baš ali verovatno nisam, umesto toga sam čini mi se očistio temp folder.
Izgleda da mi je .josm/cache/ promakao, iako sam mislio da sam ga očistio, izgleda da sam očistio samo podfoldere. U svakom slučaju to smo sada razjasnili (detaljno :wink: ) sada nema problema.

Bitno da radi.
Nego našao sam vam još par mapera na području Beograd, Novog Sada i Vojvodine. Za početak sam ih poslao na OSM bugs, ali neki su se i prijavili :smiley:

Izašle su neke nove Bing slike. koliko sam ja primetio to su vertikala Požarevac - Jagodina, Aranđelovac - Pančevo i Auto put Novi Sad - Subotica, deo koji je nedostajao. Ako mi je nešto promaklo neko će me ispraviti :wink:

Kod nas je pokriveno dodatnih 4800 kvadratnih kilometara.
Možda uhvatim vremena pa ažuriram i vaše, samo trebam arhivu pokrivenosti presložiti.
Još dugujem modificirane osmand karte.

Malo prozujite po sljedećoj karti na zoom lvl 14+ pa će se ažurirati boje o pokrivenosti.
http://ant.dev.openstreetmap.org/bingimageanalyzer/?lat=44.82&lon=20.22&zoom=8