Wizualizacje i analiza danych

Odnośnie wizualizacji ograniczeń prędkości, fajnie jakby udało się podświetlać również drogi, które mają ograniczenia backward i forward. W najprostszym wariancie można byłoby nie rozróżniać kolorów w zależności od prędkości, ale dać jeden kolor jeśli mamy forward i backward i inny jeśli mamy tylko ograniczeń w jednym kierunku.
Ogólnie serwis bardzo przydatny. Przy okazji, czy jest jakieś oprogramowanie, które wykorzystuje maxspeed do routingu?

Najprostszy wariant zrealizowany (oddzielna warstwa).
Nie zdawałem sobie sprawy, że używanie forward i backward jest istotne np. przy zakazach odwoływanych przez skrzyżowania. Do momentu gdy zobaczyłem taką sytuację na mapie. :wink:

W mojej firmie tego uzywamy od wielu lat. Niestety nie jest to opensource. Wazne jednak wiedziec, ze jest to bardzo przydatna funkcja.

Ja się tylko obawiam, że wprowadzając maxspeed do dróg krajowych i innych głównych sprawimy, że mechanizmy routujące zaczną wybierać drogi podrzędne, bo wyjdzie im, że nimi będzie szybciej. W idealnym świecie, wszystkie drogi w OSM powinny posiadać maxspeed, ale prawda jest taka, że jeździmy głównie po krajówkach i one będą najszybciej otagowane pod tym kątem, a reszta nie.

Dlatego więc, na razie nie pożądam takiego mechanizmu w nawigacji i wystarcza mi, że program ostrzega mnie tylko o ewentualnym przekroczeniu prędkości.

W w/admin zmieniłem sposób generowania i przechowywania linku do widoku mapy (spinacz). Zmiana dotyczy warstw (czyli parametru ol w adresie).

Wiąże się to z tym, że stare linki nie działają i gdyby ktoś miał je zapamiętane w zakładkach itp., doradzam wygenerowanie nowego linku. Wystarczy ze starego adresu skasować &ol=…, załadować stronę, włączyć w zmieniarce wymagane warstwy i wygenerować nowy link.

W związku ze wzmożonym działaniem skierowanym na poprawianie granic oraz incydentami ich dewastacji, dodałem do w/admin admin_levele o wartościach 10 i 11.

PS. Bardzo proszę o konsultacje z autorami poprzednich edycji, zanim ponownie zmienimy poprawioną przed chwilą wartość admin_level lub usuniemy jakieś granice.

Zauważyłem, że powszechne jest pomijanie tunnel=culvert - (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:tunnel%3Dculvert), lub błędne zastępowanie go bridge=yes na skrzyżowaniach dróg i strumieni.
Czy istnienie możliwość dodania do “/w” tego problemu. Ułatwiłoby to korektę lub dodatkowe oznaczenie.

PS. Przy okazji prośba. Czy dałoby się odświeżyć osmapa.pl. Jest bardzo nieaktualna.

Mysle, ze to dlatego, ze ten tag to dosyc nowy wynalazek.

Jesli chodzi o osmapa.pl to musisz powiedziec o jaka warstwe chodzi, jakie powiekszenie i gdzie. Ogolnie powinny byc w miare aktualne dane.

a czy jest jakaś możliwość wymuszenia update na osmapa.pl? coś w stylu /dirty dla kafelków w Mapniku na osm.org?

Tak, /dirty dziala, kafelki osm.trail.pl to tez jest mapnik + mod_tile.

To może ja podam przykład - KLIK. Warstwa podstawowa (mapa turystyczna), w zasadzie wszystkie poziomy powiększenia. Niewidoczne są np. lasy narysowane jeszcze we wrześniu.

EDIT: Ręczne oznaczenie jednego z kafelków jako “dirty” odświeżyło również sąsiednie, ale tylko na konkretnym poziomie przybliżenia.

W zależności od powiększenia to jedne elementy się pokazują a inne znikają lub są przesunięte.
Także, praktycznie, jest bezużyteczna, gdyż nie są widoczne aktualne zmiany, które nanosimy.
Na dzień dzisiejszy mamy kilka map opartych na danych z OSM, ale żadna nie jest całkowicie dopracowana, tak, aby dane które wstawiamy (oparte na zaaprobowanych znacznikach na Wiki) były widoczne.
Już kilkakrotnie pytałem, a nigdy nie otrzymałem odpowiedzi. Jak często osmapa.pl jest odświeżana?
Zaczynam się zastanawiać, czy warto tracić czas na wstawiane danych do OSM, których nie widzimy (brak odpowiednich ikonek - może to banalne ale irytujące), oraz, praktycznie nie wiemy, czy kiedykolwiek zostaną użyte. :frowning:
Może kiedyś ukaże się mapa która wyświetli wszystkie zaaprobowane tagi i wtedy zaktualizujemy dane, mając podgląd, jak to wygląda.

Ekipa która rozwijała mapnik jakoś jest w lekkiej rozsypce od pewnego czasu. W związku z tym, że trudno przekonywać “watę” łatwiej jest zrobić samemu coś, co ma ręce i skrzydła. Spotkaliśmy się wczoraj w Garchingu na pierwszym spotkaniu kodyfikacyjnym dotyczacym lane mapping, street area i w ogóle tzw. micromapping ( w to wchodzi takze indoor navigation).

Wychodzi nam, że trzeba się spotkać raz jeszcze w nieco większym gronie tak w kwietniu a do tego czasu przygotować demonstrator pokazujacy możliwości techniczne i zastosowania wynikajace z takiego sposobu mapowania. Albo uda sie taki kawałęk softu zrobić w Łodzi i okolicy, albo też zrobi to ekipa z Odessy i Kijowa. W każdym razie będzie tu potrzebny wyższy zoom level a w zwiazku z tym, także uwzględnienie całej masy informacji, których purysci rozwijający do tej pory w United Kingdom mapnik w ogóle nie chcieli uwzględniać. Taki dobrze dopracowany styl będzie można podwiesić na stronie glównej OSM w dostępnych layers tak, jak np. dzieje sie to z kafelkami robionymi przez mapQuest. Tak wiec uszy do góry. Byłbym Wam nawiasem wdzięczny za współudziałl merytoryczny w rozwoju styli /specyfikacji w tym projekcie…

Masz racje, zle sie wyrazilem bo baza ma aktualne dane ale kafelki nadal sa stare jesli nie nastapila tam ostatnio zadna edycja.

Uzycie /dirty powoduje zmiane daty jednego pliku (zwanego metakafelkiem) czyli na wiekoszsci serwerow 8x8 kafelkow.

Ta mapa jest bezyteczna do celow ktore Ty jej wyznaczyles czyli sprawdzanie poprawnosci danych ktore wprowadzasz, tu sie zgadzam. Nie martwi mnie to bo zupelnie nie do tego ona zostala stworzona.

Powiem wiecej, jesli na sile zostala by przerobiona na takie narzedzie o jakim mowisz, stalaby sie bezuzyteczna jako mapa. Zarowno styl OSMapa-Topo pbabika, jak i styl mapnikowy na stronie glownej OSM to sa bardzo precyzyjnie wybrane podzbiory elementow, ktore maja byc pokazywane, i ktore (w zalozeniu) sa najwazniejsze dla uzytkownika mapy. Zadna mapa nie pokazuje wszystkich dostepnych informacji.

Wydaje mi sie, ze to o czym mowisz to widok taki jak w edytorach JOSM i Potlatch, tam sa ikonki do prawie wszystkiego ale ciezko to nazwac mapa. Nie rozumiem dlaczego ten widok Ci nie wystarcza.

Kolejna uwaga: w OSM nie ma zaaprobowanych znacznikow. To ze na wiki jest mala grupka osob ktora zajmuje sie wymyslaniem statusow dla znacznikow nie znaczy, ze spolecznosc OSM na swiecie zwraca na to uwage.

Jesli chodzi o czestosc odswiezania to byc moze czytales na wiki ze to jest lekko pokrecone. Srednio aktualizacje na serwerze trail w ciagu ostatniego tygodnia byly jakos co 2h (od 1 do 3-4h zaleznie od ilosci edycji), ale wyrenderowanie kafelka potem moze nastapic od sekundy do jakichs 30s po tym jak pierwszy uzytkownik zaladuje dany fragment mapy, w zaleznosci od tego jak skomplikowany jest dany obszar. Do tego jeszcze uzytkownik musi wyczyscic cache przegladarki. Do tego niektore dane sa odswiezane zupelnie inna droga i rzadziej (wybrzeza i szlaki). Na osm.org wybrzeza aktualizuja sie raz na pare miesiecy.

Ja nie do końca rozumiem. Jak dawno musiała się odbyć edycja?
http://osmapa.pl/?lon=20.84282&lat=52.18362&zoom=15&map=&o=FFFF tutaj i poziomy zbliżenia wyżej nie rejestrują zmian od kilku miesięcy. Na niższym poziomie powiększenia cześć jest zaktualizowana tylko dlatego, że użyłem kilka tygodni temu /dirty.

wajak, edytowałem miejsce w sobotę (building, amenity, parking), dzisiaj jest już zmiana.
Natomiast landuse=farmland w innym miejscu (edycja kilka tygodni temu) faktycznie się nie pojawia (ale są za to landuse=residential, building, natural=*)
landuse=forest utworzony również w sobotę pojawia mi się na zoom=15, na zoom=14 go nie ma (lasek całkiem spory, więc powinien być).

Napisz może balrogowi co się nie pojawia dokładnie.

Edycja musiala nastapic w ciagu ostatnich trzech tygodni o ile pamietam, i dotyczy kafelkow chyba od z13.

To taki przykład: http://www.openstreetmap.org/browse/way/30890262 np. nie jest widoczna na z15.

Dałoby radę podpiąć jako kolejne pozycje radiobuttona wybór mapnika jako podkład tak jak np tutaj: http://osmapa.pl/w/zmiany/diff.php?

Dzięki marimil! :slight_smile: