To chyba mocno nieaktualne. Łatwo można porównać oglądając diffy minutowe http://fosm.org/planet/minute-replicate/100/910/ prawie wszystkie puste i tak jest od wielu miesięcy.
Bardzo możliwe że jest tak jak piszesz. W diffy się nie zagłębiałem.
osmand najwyraźniej się kieruje ku turn:lanes
http://code.google.com/p/osmand/issues/detail?id=1448&sort=-modified&colspec=ID%20Type%20Status%20Priority%20Summary%20Opened%20Modified%20Milestone
Tutaj, kolega z Niemiec pisze, że tamta społeczność również chce tego:
https://groups.google.com/forum/?fromgroups=#!topic/osmand/B0Eo8X3y6SI
turn:lanes - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:turn:lanes
propozycja rozszerzenie powyższego klucza; zaakceptowana - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/lanes_General_Extension
nasza dyskusja: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=17817
Pasy w osmandzie już jakiś czas temu się pojawiły (pisał Zibi o tym), jako przedstawienie graficzne (zresztą jest bug na to).Czerwony kolor pasa oznacza, że danego drogi powinnismy się trzymać.
https://groups.google.com/forum/?fromgroups=#!topic/osmand/6eIN1_ez-eU
ogólnie o pasach - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Lanes
(pojawi się może wkrótce równiez jakiś nowy tryb liczenia trasy)
Nie działa mi poprawnie widok OSM on-line.
Może zbyt wolny zasięg 3g, może inne czynniki ale stoję czasami na krzyżówce jak ten kołek i nie aktualizuje się widok.
Pół biedy jak jadę rowerem sam ale już w towarzystwie nikt nie będzie czekał 15 min. aż mi się coś zaktualizuje.
Dlatego potrzebuję map off-line. Tyle, że od ostatniej aktualizacji (22.10.2012) nanieśliśmy sporo poprawek doprowadzając mapę okolicy do stanu używalności.
Zatem obecna wersja off-line jest mocno nieaktualna.
Ktoś może wie jak to jest z aktualizacjami map OSM off-line?
Na stronie jest napisane, że co 2 tygodnie nowa wersja map a nawet średnio raz w tygodniu.
(właśnie wskoczyła wersja 7.11.2012)
Czy o aktualizacje można się dopytwać tutaj, czy może pod innym adresem?
Wreszczie, czy można samemu zrobić sobie aktualny wycinek mapy OSM np. okolicy, powiatu, województwa i wrzucić do OsmAnd najaktualniejszą wersję?
Do tego celu można wykorzystać program OsmAndMapCreator http://download.osmand.net/latest-night-build/, który umożliwia konwersję z formatu *.osm do *.obf.
Do pobrania aktualnego wycinka mapy można wykorzystać JOSM. Pobraną warstwę należy zapisać w formacie *.osm. W programie OsmAndMapCreator w menu File wybrać “Create .obf from OSM file”.
Wygenerowany plik skopiować do katalogu programu OsmAnd.
OsmAndMapCreatora da się też automatyzować i uruchamiać cyklicznie (np. pod Linuxem bez środowiska graficznego) - takie coś Miszka na potrzeby UMP. Dla zainteresowanych skrypty do wglądu.
Pozdrawiam,
Dzięki za pomoc. Wypróbuję, przetestuję.
Witam,
posiadam aplikację OSMAnd na Androidzie oraz wgrane w nią dwie mapy - OSM oraz UMP, jak można przełączać się między nimi, gdyż po włączeniu pokazuje się tylko UMP? Jeszcze jedno pytanie, czy istnieje gdzieś lepsza baza POI niż ta standardowo zawarta w mapie?
Pozdrawiam
Piotrek
To pytanie powinno być raczej zadane na forum UMP. OsmAnd to aplikacja wyświetlająca mapy OSM, a UMP prawdopodobnie podmieniło mapkę Polski na mapę UMP i domyślam się, że nikt w ogóle nie pomyślał o przełączaniu map.
Po prostu wgrałem plik UMP (*.obf) do katalogu OSMAnd na karcie pamięci i w tej chwili mam w tym folderze 2 mapy - OSM i UMP, nie wiem tylko, dlaczego wyświetla akurat UMP. Powodem zainstalowania tej mapy była bogata baza POI, czy można ją jakoś skopiować do OSM?
Po kolei.
- Uruchamiasz OsmAnd wchodzisz do Mapa.
- Naciskasz w prawym górnym rogu ikonę niebieskiego globusa i pkt. 4. Jeśli jej nie masz to pkt. 3.
- Prawy górny róg szary tryb a w oknie wyboru zaznaczasz ptaszek - Wybór mapy.
- Jak już masz wciśnięty niebieski globus to wybierasz Źródło mapy a w nim interesująca Cię mapę (np: Mapnik, Mapy wektorowe, OSM Poland, CycleMap itd.).
- I już masz właściwy widok.
- Jeśli chcesz mieć 2 mapy nakładające się na siebie nawzajem to w Niebieskim Globusie na dole masz Nakładka a w nim wybierasz alternatywny podkład i na ekranie z mapą pojawia się suwak którym regulujesz przeźroczystość nakładki (0-100%).
- EOF.
zVID, nie, nie tak, bo tam ustawia się warstwy rastrowe
Bierzesz Ustawienia > Dane offline > Dane mapowe (wektorowe) > przytrzymujesz na mapce którą chcesz wyłączyć > Archiwizuj.
Co do przenoszenia POI, myślę że byłoby to możliwe w Osmosis, ale wiązałoby się ze skasowaniem z pliku od OSM rodzaju POI które chcesz przenieść, bo scalenie danych to nie jest trywialna rzecz - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Conflation
Dokładnie to zadziałało Jeszcze dla pewności - jakie mapy rastrowe czyta OSM? Plików map lub tar nie otwiera?
Otwiera mapy z kafelkami w folderach, jak dla osmdroida (nazwamapy{z}{x}{y}.png), albo w SQLite (*.sqlitedb). Zapewne tak jak w TrekBuddy, atlas w jednym pliku jest szybszy zarówno przy wgrywaniu jak i korzystaniu.
Wrzuciłem mapę sqlite do odpowiedniego folderu w OSMAnd, pojawia się ona w spisie map. Nie wiem tylko jak ją właczyć, nie mogę nigdzie znaleźć opcji “Wybór mapy”. Nie ma jej pod “globusem”.
W widoku mapy: [klawisz opcji] > Zdefiniuj widok > Źródło mapy
Edit: Wygląda na to, że szybkość spakowanych map jest mniej więcej taka sama. Oczywiście zostaje wygoda kopiowania i usuwania przy większej liczbie kafli.
Po kliknięciu zdefiniuj widok nie mam tego “Źródło mapy”. Mam POI, Etykiety itd.
Mam 1.0.0 beta.
Pojawiła się nowa wersja mapy i wygląda na to, że poprawiono kwestie adresowe:
- działa wyszukiwanie adresów w miejscowościach bez ulic otagowanych wg schematu addr:city= addr:street= addr:housenumber= (nareszcie!)
- chyba działa wyszukiwanie adresów będących w relacji associatedStreet (niech ktoś to sprawdzi dokładniej, bo być może to tylko przyciąganie do najbliższej nazwanej ulicy, trzeba by to wykluczyć)
Nadal nie działa jednak wyszukiwanie adresów w miejscowościach bez ulic otagowanych wg schematu addr:city= addr:place= addr:housenumber=.