Wizualizacje i analiza danych

tam są dwie relacje ( admin_level 6 i 8 ), powinno być 6 tylko (8 dla miast bez praw powiatu)

To, że są dwie relacje nie powinno sprawiać problemu przy imporcie do bazy jako wielokąt.

Ja bym obstawiał ten zawijas. (zawijas poprawiony - nieaktualne)

Zawijas uczynił potlatchowy psuj, już poprawiłem :slight_smile:
marimil, należy ci się kilka dużych piw! To jest lepsze niż odpowiednik z geofabrik.

I jest. :slight_smile:

Te dwa powiaty na północ od Łodzi też niedawno jeszcze były kompletne - niewykluczone, że ktoś fragmenty granic usunął.

Ja w sumie niewiele uczyniłem - samo się z bazy takie wyciąga.

Myślę jeszcze nad częstością aktualizacji mapy - pewnie teraz przydałoby się częściej.

Wczoraj w nocy, z ciekawości, zrobiłem “boundary” dla wsi i wrysowałem budynki wraz z adresami, oraz dodałem dodatkowy wał przeciwpowodziowy.
Domów i wału nie widać.
http://www.openstreetmap.org/?lat=51.55565&lon=21.72371&zoom=15&layers=M

Pomału zaczynają się pokazywać.

Na w/admin dodałem granice i obszary dla admin_level=7-9 (pokazują się dla zoom=8-18) jeszcze bez nazw.

Pokręciłem trochę kolorami.

Odnośnie wizualizacji ograniczeń prędkości, fajnie jakby udało się podświetlać również drogi, które mają ograniczenia backward i forward. W najprostszym wariancie można byłoby nie rozróżniać kolorów w zależności od prędkości, ale dać jeden kolor jeśli mamy forward i backward i inny jeśli mamy tylko ograniczeń w jednym kierunku.
Ogólnie serwis bardzo przydatny. Przy okazji, czy jest jakieś oprogramowanie, które wykorzystuje maxspeed do routingu?

Najprostszy wariant zrealizowany (oddzielna warstwa).
Nie zdawałem sobie sprawy, że używanie forward i backward jest istotne np. przy zakazach odwoływanych przez skrzyżowania. Do momentu gdy zobaczyłem taką sytuację na mapie. :wink:

W mojej firmie tego uzywamy od wielu lat. Niestety nie jest to opensource. Wazne jednak wiedziec, ze jest to bardzo przydatna funkcja.

Ja się tylko obawiam, że wprowadzając maxspeed do dróg krajowych i innych głównych sprawimy, że mechanizmy routujące zaczną wybierać drogi podrzędne, bo wyjdzie im, że nimi będzie szybciej. W idealnym świecie, wszystkie drogi w OSM powinny posiadać maxspeed, ale prawda jest taka, że jeździmy głównie po krajówkach i one będą najszybciej otagowane pod tym kątem, a reszta nie.

Dlatego więc, na razie nie pożądam takiego mechanizmu w nawigacji i wystarcza mi, że program ostrzega mnie tylko o ewentualnym przekroczeniu prędkości.

W w/admin zmieniłem sposób generowania i przechowywania linku do widoku mapy (spinacz). Zmiana dotyczy warstw (czyli parametru ol w adresie).

Wiąże się to z tym, że stare linki nie działają i gdyby ktoś miał je zapamiętane w zakładkach itp., doradzam wygenerowanie nowego linku. Wystarczy ze starego adresu skasować &ol=…, załadować stronę, włączyć w zmieniarce wymagane warstwy i wygenerować nowy link.

W związku ze wzmożonym działaniem skierowanym na poprawianie granic oraz incydentami ich dewastacji, dodałem do w/admin admin_levele o wartościach 10 i 11.

PS. Bardzo proszę o konsultacje z autorami poprzednich edycji, zanim ponownie zmienimy poprawioną przed chwilą wartość admin_level lub usuniemy jakieś granice.

Zauważyłem, że powszechne jest pomijanie tunnel=culvert - (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:tunnel%3Dculvert), lub błędne zastępowanie go bridge=yes na skrzyżowaniach dróg i strumieni.
Czy istnienie możliwość dodania do “/w” tego problemu. Ułatwiłoby to korektę lub dodatkowe oznaczenie.

PS. Przy okazji prośba. Czy dałoby się odświeżyć osmapa.pl. Jest bardzo nieaktualna.

Mysle, ze to dlatego, ze ten tag to dosyc nowy wynalazek.

Jesli chodzi o osmapa.pl to musisz powiedziec o jaka warstwe chodzi, jakie powiekszenie i gdzie. Ogolnie powinny byc w miare aktualne dane.

a czy jest jakaś możliwość wymuszenia update na osmapa.pl? coś w stylu /dirty dla kafelków w Mapniku na osm.org?

Tak, /dirty dziala, kafelki osm.trail.pl to tez jest mapnik + mod_tile.

To może ja podam przykład - KLIK. Warstwa podstawowa (mapa turystyczna), w zasadzie wszystkie poziomy powiększenia. Niewidoczne są np. lasy narysowane jeszcze we wrześniu.

EDIT: Ręczne oznaczenie jednego z kafelków jako “dirty” odświeżyło również sąsiednie, ale tylko na konkretnym poziomie przybliżenia.

W zależności od powiększenia to jedne elementy się pokazują a inne znikają lub są przesunięte.
Także, praktycznie, jest bezużyteczna, gdyż nie są widoczne aktualne zmiany, które nanosimy.
Na dzień dzisiejszy mamy kilka map opartych na danych z OSM, ale żadna nie jest całkowicie dopracowana, tak, aby dane które wstawiamy (oparte na zaaprobowanych znacznikach na Wiki) były widoczne.
Już kilkakrotnie pytałem, a nigdy nie otrzymałem odpowiedzi. Jak często osmapa.pl jest odświeżana?
Zaczynam się zastanawiać, czy warto tracić czas na wstawiane danych do OSM, których nie widzimy (brak odpowiednich ikonek - może to banalne ale irytujące), oraz, praktycznie nie wiemy, czy kiedykolwiek zostaną użyte. :frowning:
Może kiedyś ukaże się mapa która wyświetli wszystkie zaaprobowane tagi i wtedy zaktualizujemy dane, mając podgląd, jak to wygląda.

Ekipa która rozwijała mapnik jakoś jest w lekkiej rozsypce od pewnego czasu. W związku z tym, że trudno przekonywać “watę” łatwiej jest zrobić samemu coś, co ma ręce i skrzydła. Spotkaliśmy się wczoraj w Garchingu na pierwszym spotkaniu kodyfikacyjnym dotyczacym lane mapping, street area i w ogóle tzw. micromapping ( w to wchodzi takze indoor navigation).

Wychodzi nam, że trzeba się spotkać raz jeszcze w nieco większym gronie tak w kwietniu a do tego czasu przygotować demonstrator pokazujacy możliwości techniczne i zastosowania wynikajace z takiego sposobu mapowania. Albo uda sie taki kawałęk softu zrobić w Łodzi i okolicy, albo też zrobi to ekipa z Odessy i Kijowa. W każdym razie będzie tu potrzebny wyższy zoom level a w zwiazku z tym, także uwzględnienie całej masy informacji, których purysci rozwijający do tej pory w United Kingdom mapnik w ogóle nie chcieli uwzględniać. Taki dobrze dopracowany styl będzie można podwiesić na stronie glównej OSM w dostępnych layers tak, jak np. dzieje sie to z kafelkami robionymi przez mapQuest. Tak wiec uszy do góry. Byłbym Wam nawiasem wdzięczny za współudziałl merytoryczny w rozwoju styli /specyfikacji w tym projekcie…

Masz racje, zle sie wyrazilem bo baza ma aktualne dane ale kafelki nadal sa stare jesli nie nastapila tam ostatnio zadna edycja.

Uzycie /dirty powoduje zmiane daty jednego pliku (zwanego metakafelkiem) czyli na wiekoszsci serwerow 8x8 kafelkow.