Mapa pokazuje stan bazy. Granice wyciągnięte są z tabeli z liniami a obszary z tabeli z wielokątami. Jestem jeszcze początkujący jeśli chodzi o te sprawy i do końca nie wiem jak te obiekty tam trafiają ;). Potrzebny fachowiec od baz OSM.
Wg mnie (to jest do sprawdzenia), to że Łódź nie wyświetla się w obszarach, wynika z problemów z granicą (może jest otwarta, może gdzieś się samoprzecina, może coś z relacją).
Odnośnie wizualizacji ograniczeń prędkości, fajnie jakby udało się podświetlać również drogi, które mają ograniczenia backward i forward. W najprostszym wariancie można byłoby nie rozróżniać kolorów w zależności od prędkości, ale dać jeden kolor jeśli mamy forward i backward i inny jeśli mamy tylko ograniczeń w jednym kierunku.
Ogólnie serwis bardzo przydatny. Przy okazji, czy jest jakieś oprogramowanie, które wykorzystuje maxspeed do routingu?
Najprostszy wariant zrealizowany (oddzielna warstwa).
Nie zdawałem sobie sprawy, że używanie forward i backward jest istotne np. przy zakazach odwoływanych przez skrzyżowania. Do momentu gdy zobaczyłem taką sytuację na mapie.
Ja się tylko obawiam, że wprowadzając maxspeed do dróg krajowych i innych głównych sprawimy, że mechanizmy routujące zaczną wybierać drogi podrzędne, bo wyjdzie im, że nimi będzie szybciej. W idealnym świecie, wszystkie drogi w OSM powinny posiadać maxspeed, ale prawda jest taka, że jeździmy głównie po krajówkach i one będą najszybciej otagowane pod tym kątem, a reszta nie.
Dlatego więc, na razie nie pożądam takiego mechanizmu w nawigacji i wystarcza mi, że program ostrzega mnie tylko o ewentualnym przekroczeniu prędkości.
W w/admin zmieniłem sposób generowania i przechowywania linku do widoku mapy (spinacz). Zmiana dotyczy warstw (czyli parametru ol w adresie).
Wiąże się to z tym, że stare linki nie działają i gdyby ktoś miał je zapamiętane w zakładkach itp., doradzam wygenerowanie nowego linku. Wystarczy ze starego adresu skasować &ol=…, załadować stronę, włączyć w zmieniarce wymagane warstwy i wygenerować nowy link.
W związku ze wzmożonym działaniem skierowanym na poprawianie granic oraz incydentami ich dewastacji, dodałem do w/admin admin_levele o wartościach 10 i 11.
PS. Bardzo proszę o konsultacje z autorami poprzednich edycji, zanim ponownie zmienimy poprawioną przed chwilą wartość admin_level lub usuniemy jakieś granice.
Zauważyłem, że powszechne jest pomijanie tunnel=culvert - (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:tunnel%3Dculvert), lub błędne zastępowanie go bridge=yes na skrzyżowaniach dróg i strumieni.
Czy istnienie możliwość dodania do “/w” tego problemu. Ułatwiłoby to korektę lub dodatkowe oznaczenie.
PS. Przy okazji prośba. Czy dałoby się odświeżyć osmapa.pl. Jest bardzo nieaktualna.
To może ja podam przykład - KLIK. Warstwa podstawowa (mapa turystyczna), w zasadzie wszystkie poziomy powiększenia. Niewidoczne są np. lasy narysowane jeszcze we wrześniu.
EDIT: Ręczne oznaczenie jednego z kafelków jako “dirty” odświeżyło również sąsiednie, ale tylko na konkretnym poziomie przybliżenia.
W zależności od powiększenia to jedne elementy się pokazują a inne znikają lub są przesunięte.
Także, praktycznie, jest bezużyteczna, gdyż nie są widoczne aktualne zmiany, które nanosimy.
Na dzień dzisiejszy mamy kilka map opartych na danych z OSM, ale żadna nie jest całkowicie dopracowana, tak, aby dane które wstawiamy (oparte na zaaprobowanych znacznikach na Wiki) były widoczne.
Już kilkakrotnie pytałem, a nigdy nie otrzymałem odpowiedzi. Jak często osmapa.pl jest odświeżana?
Zaczynam się zastanawiać, czy warto tracić czas na wstawiane danych do OSM, których nie widzimy (brak odpowiednich ikonek - może to banalne ale irytujące), oraz, praktycznie nie wiemy, czy kiedykolwiek zostaną użyte.
Może kiedyś ukaże się mapa która wyświetli wszystkie zaaprobowane tagi i wtedy zaktualizujemy dane, mając podgląd, jak to wygląda.
Ekipa która rozwijała mapnik jakoś jest w lekkiej rozsypce od pewnego czasu. W związku z tym, że trudno przekonywać “watę” łatwiej jest zrobić samemu coś, co ma ręce i skrzydła. Spotkaliśmy się wczoraj w Garchingu na pierwszym spotkaniu kodyfikacyjnym dotyczacym lane mapping, street area i w ogóle tzw. micromapping ( w to wchodzi takze indoor navigation).
Wychodzi nam, że trzeba się spotkać raz jeszcze w nieco większym gronie tak w kwietniu a do tego czasu przygotować demonstrator pokazujacy możliwości techniczne i zastosowania wynikajace z takiego sposobu mapowania. Albo uda sie taki kawałęk softu zrobić w Łodzi i okolicy, albo też zrobi to ekipa z Odessy i Kijowa. W każdym razie będzie tu potrzebny wyższy zoom level a w zwiazku z tym, także uwzględnienie całej masy informacji, których purysci rozwijający do tej pory w United Kingdom mapnik w ogóle nie chcieli uwzględniać. Taki dobrze dopracowany styl będzie można podwiesić na stronie glównej OSM w dostępnych layers tak, jak np. dzieje sie to z kafelkami robionymi przez mapQuest. Tak wiec uszy do góry. Byłbym Wam nawiasem wdzięczny za współudziałl merytoryczny w rozwoju styli /specyfikacji w tym projekcie…