Wizualizacje i analiza danych

  1. Nie wiem czy dobrze rozumiane są “dwie spacje” - chodzi o dwie spacje obok siebie. Czyli podany przykład powinien być wyłapany tylko i wyłącznie dzięki “Nr.”. Widocznie te dopasowania są wrażliwe na wielkość liter. Dzięki, uzupełnię.
    Poprzedni przykład miał dwie spacje obok siebie. Jak pisałem - w osm.org/browse tych nadmiarowych (sąsiadujących, końcowych i początkowych) spacji nie widać.

  2. Jeśli ‘drugiej części’ oznacza interfejsu do overpass, to ja z overpassem nie jestem na bieżąco odkąd przesiadłem się na bazę.

  3. Jeśli chodzi o pochylony tekst, to znów nie wiem, czy ja to mam uwzględnić, czy myślisz o jakimś automacie do edycji.
    Ja osobiście wolałbym, żeby mapa pokazywała stan bazy OSM. Nie będzie to myliło osób, które chcą uzupełniać swoje okolice. Zresztą, informacji ciągle w osm nie będzie. Chyba, że chodzi Ci o drugie ‘czy’.

  1. Faktycznie, browse nie pokazuje:) a ja myślałem, że chodzi o spacje w ogóle…
  2. Pochylony tekst był luźną uwagą, dlatego się pochylił.

Kolejna wizualizacja z działu QA.
Od razu widać, że niektóre granice mają niewłaściwy admin_level.

Akapit o powiecie Łódź nieaktualny - skasowano

Proszę fachowców od granic o inwentaryzację.
Nazwy są trochę pociachane - to będzie poprawione.

Proszę nie poprawiać granic poza Polską! Te fragmenty wynikają z niekompletnego importu tych obszarów.

Fantastycznie Marimil!
Mam nadzieje ze uda sie nam to jakos uzupelnic bo to wazne.
Musze przyznac ze pracujemy w naszej firmie nad robieniem nawigacji pod OSM i brak granic administracyjnach to po prostu nokautujace mapy OSM kryterium.

Jesli ktos mysli ze np. w Niemczech ist duzo lepiej (a sam tak do niedawna myslalem) to jest niestety w bledzie. Chlopaki importujacy testowo dane z Niemiec byli dosc tym przybici, no ale napisalem na niemieckim forum, zeby sie temu dokladniej przyjrzeli.

Czy jest to związane z tym, że nie ma powiatu łódzkiego (tzn. że miasto Łódź graniczy bezpośrednio z powiatami zgierskim, pabianickim itd)?

Raczej nie, Łódź jest miastem na prawach powiatu więc powinno mieć dwie relacje: dla miasta i dla powiatu.

Mapa pokazuje stan bazy. Granice wyciągnięte są z tabeli z liniami a obszary z tabeli z wielokątami. Jestem jeszcze początkujący jeśli chodzi o te sprawy i do końca nie wiem jak te obiekty tam trafiają ;). Potrzebny fachowiec od baz OSM.

Wg mnie (to jest do sprawdzenia), to że Łódź nie wyświetla się w obszarach, wynika z problemów z granicą (może jest otwarta, może gdzieś się samoprzecina, może coś z relacją).

tam są dwie relacje ( admin_level 6 i 8 ), powinno być 6 tylko (8 dla miast bez praw powiatu)

To, że są dwie relacje nie powinno sprawiać problemu przy imporcie do bazy jako wielokąt.

Ja bym obstawiał ten zawijas. (zawijas poprawiony - nieaktualne)

Zawijas uczynił potlatchowy psuj, już poprawiłem :slight_smile:
marimil, należy ci się kilka dużych piw! To jest lepsze niż odpowiednik z geofabrik.

I jest. :slight_smile:

Te dwa powiaty na północ od Łodzi też niedawno jeszcze były kompletne - niewykluczone, że ktoś fragmenty granic usunął.

Ja w sumie niewiele uczyniłem - samo się z bazy takie wyciąga.

Myślę jeszcze nad częstością aktualizacji mapy - pewnie teraz przydałoby się częściej.

Wczoraj w nocy, z ciekawości, zrobiłem “boundary” dla wsi i wrysowałem budynki wraz z adresami, oraz dodałem dodatkowy wał przeciwpowodziowy.
Domów i wału nie widać.
http://www.openstreetmap.org/?lat=51.55565&lon=21.72371&zoom=15&layers=M

Pomału zaczynają się pokazywać.

Na w/admin dodałem granice i obszary dla admin_level=7-9 (pokazują się dla zoom=8-18) jeszcze bez nazw.

Pokręciłem trochę kolorami.

Odnośnie wizualizacji ograniczeń prędkości, fajnie jakby udało się podświetlać również drogi, które mają ograniczenia backward i forward. W najprostszym wariancie można byłoby nie rozróżniać kolorów w zależności od prędkości, ale dać jeden kolor jeśli mamy forward i backward i inny jeśli mamy tylko ograniczeń w jednym kierunku.
Ogólnie serwis bardzo przydatny. Przy okazji, czy jest jakieś oprogramowanie, które wykorzystuje maxspeed do routingu?

Najprostszy wariant zrealizowany (oddzielna warstwa).
Nie zdawałem sobie sprawy, że używanie forward i backward jest istotne np. przy zakazach odwoływanych przez skrzyżowania. Do momentu gdy zobaczyłem taką sytuację na mapie. :wink:

W mojej firmie tego uzywamy od wielu lat. Niestety nie jest to opensource. Wazne jednak wiedziec, ze jest to bardzo przydatna funkcja.

Ja się tylko obawiam, że wprowadzając maxspeed do dróg krajowych i innych głównych sprawimy, że mechanizmy routujące zaczną wybierać drogi podrzędne, bo wyjdzie im, że nimi będzie szybciej. W idealnym świecie, wszystkie drogi w OSM powinny posiadać maxspeed, ale prawda jest taka, że jeździmy głównie po krajówkach i one będą najszybciej otagowane pod tym kątem, a reszta nie.

Dlatego więc, na razie nie pożądam takiego mechanizmu w nawigacji i wystarcza mi, że program ostrzega mnie tylko o ewentualnym przekroczeniu prędkości.

W w/admin zmieniłem sposób generowania i przechowywania linku do widoku mapy (spinacz). Zmiana dotyczy warstw (czyli parametru ol w adresie).

Wiąże się to z tym, że stare linki nie działają i gdyby ktoś miał je zapamiętane w zakładkach itp., doradzam wygenerowanie nowego linku. Wystarczy ze starego adresu skasować &ol=…, załadować stronę, włączyć w zmieniarce wymagane warstwy i wygenerować nowy link.

W związku ze wzmożonym działaniem skierowanym na poprawianie granic oraz incydentami ich dewastacji, dodałem do w/admin admin_levele o wartościach 10 i 11.

PS. Bardzo proszę o konsultacje z autorami poprzednich edycji, zanim ponownie zmienimy poprawioną przed chwilą wartość admin_level lub usuniemy jakieś granice.

Zauważyłem, że powszechne jest pomijanie tunnel=culvert - (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:tunnel%3Dculvert), lub błędne zastępowanie go bridge=yes na skrzyżowaniach dróg i strumieni.
Czy istnienie możliwość dodania do “/w” tego problemu. Ułatwiłoby to korektę lub dodatkowe oznaczenie.

PS. Przy okazji prośba. Czy dałoby się odświeżyć osmapa.pl. Jest bardzo nieaktualna.