Wizualizacje i analiza danych

Na A2 dodałem highway=services, proponuję również wyłączyć z wizualizacji dla http://osmapa.pl/w/highway ponieważ jest to udokumentowane: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dservices

Muszę sprawdzić i dopracować - wnioskuję z opisu, że services dotyczy obszaru i tylko obszary należy wyłączyć (w razie gdyby ktoś chciał dać services na way).

Rzeczywiscie Overpass potrafi sprawdzic cos takiego, ale w dokumentacji dosyc ciezko to bedzie znalesc, na stronach dyskusji sa czesto lepsze przyklady skladni zapytan tego typu.

Tak, chodzi o obszar, a konkretnie http://osmapa.pl/w/highway/?lat=52.15459&lon=20.68605&zoom=16
W sumie to rzadko używany tag i nie znalazłem niczego co go renderuje.

Dokonałem drobnej analizy danych w bazie ;).

highway=services trafiają do dwóch tabel. Do jednej, z liniami, trafiają linie nie opatrzone kombinacją area=yes. Do drugiej, z poligonami, te, które mają tę kombinację.
Serwis z nietypowymi highway bazuje na tej pierwszej tabeli. W związku z tym efektem ubocznym tegoż jest wyłapanie MOP nie będących obszarami i to może mieć sens. Czyli ja zostawiam :wink:

Wykluczyłem ford a włączyłem rest_area.

Dla highway=platform zostawiłem tylko te, które nie mają kombinacji public_transport=platform i od razu prawie wszystkie zniknęły :wink:

Ograniczyłem jeszcze to wszystko do Polski.

Świetna rzecz.
Gratulacje.

Pozwoliło mi to poprawić opisy cmentarzy i szkół.
Czy mógłbyś zrobić podobne zestawienie dla: church/chapel/wayside_shrine/wayside_cross/itd.
Generalnie dla obiektów związanych z kultem religijnym.

Myślałem o tym. Tutaj braków w tagowaniu jest dużo.

A ja mam inną prośbę czy by się dało punkty w grobach/szkłach itp bardziej zgrupować?

Dla grobów troszkę zmieniłem. Nie chcę przesadzić ponieważ przy mniejszych grupach lepiej widać rozkład obiektów.
Szkoły póki co nie są grupowane.

W ramach ćwiczeń z WMS utworzyłem serwis zawierający wizualizację ograniczeń prędkości wprowadzanych w OSM dla Polski.

Główna warstwa zawiera linie z highway i ustawionym numerycznym maxspeed. Druga warstwa zawiera linie z highway i nienumerycznym maxspeed.
W kilku miejscach występują jeszcze wartości urban, PL:urban i podobne. W świetle obecnych standardów :stuck_out_tongue: maxspeed w PL powinno zawierać wyłącznie wartości liczbowe, signals lub none. Informacje o źródle wprowadzonego ograniczenia wpisujemy do tagu source:maxspeed.

Na potrzeby poprawek i uzupełnień maxspeed w OSM, przygotowałem roboczą stronę z przykładami tagowania dróg w PL. Jest tego trochę i nie wiem czy dobrze kombinuję w niektórych przypadkach. Proszę o dyskusję lub ewentualne poprawki na wiki lub w wątku. Po dograniu przykłady będzie można dorzucić do głównego opisu ograniczeń prędkości na wiki.

Dane na mapie przedstawiają stan bazy z północy (odświeżenie - kilkanaście minut po północy). Mapa na razie nie jest interaktywna. Dla zoom 16+ na drogach wyświetlają się wartości z maxspeed.

EDIT: info o aktualizacji

Ja mam uwagi co do stylu, przydało by się w różny sposób wyświetlacz podobne zestawy znaków:
maxspeed=30 + source:maxspeed=sign
maxspeed=30 + source:maxspeed=PL:zone30

Nie wiem czy się da np pod zone wrysować figurę o kształcie tej zony albo robić to grubszą kreską.
City:
20/30/40/50/60/70 - niech ktos mnie poprawni, ale jak dobrze pamiętam 70 to jest maks w obszarze zabudowanym/mieście.

I poza miastem:
<30/50/,?

Czy istnieje możliwość dodać do http://osmapa.pl/w/ jakąś ogólną wyszukiwarkę, przynajmniej większych miejscowości. Pozwoliłoby to szybciej powiększyć mapę dla danej okolicy.
Podobają mi się te mapy gdyż są bardzo tematyczne, bez zbędnych ogólnych informacji dotyczących innych obiektów, oraz proste.
Takie coś, dla innych “amenities” lub “landuse”, jak szpitale i przychodnie lekarskie, byłoby bardzo pomocne do ich poprawienia.

@marmil
Świetna sprawa, dotychczas korzystałem z http://roads.osm4people.org/?zoom=9&lat=50.6633&lon=19.19114&layers=FFFFB0FFTFFFFF i te znaki na odpowiednim zoomie to to czego brakowało. Kolorki się lubią mylić, szczególnie jeśli jest ich dużo:)
Inne kwestie: brak możliwości linkowania do mapy, brak ikon znaków dla prędkości 3 cyfrowych.
Czy mógłbyś dodać analogiczną rzecz dla lanes z cyframi obrazującymi ich liczbę na niższych zoomach? Gdyby jeszcze dodać warstwę i strzałki dla turn:lanes to byłoby coś czego nikt dotychczas nie zrobił a co by bardzo ułatwiło kontrolę poprawności:)
Napisałeś, że to WMS, czy udostępnisz adres żeby móc podpiąć w JOSM?

@spexpl @tomith
Pomysł na ikonki pojawił się dzisiaj i dalej ewoluuje. Na razie są znaki dwucyfrowe. Będzie więcej.

@tomith
Kolorków więcej i u mnie się pojawiło :wink: - zachowałem jednak pewną ciągłość. Linkowanie do mapy jest na warstwie “tytułowej” w prawym górnym rogu.
Adres serwera WMS można sobie z kodu wyczytać. Swoją drogą dziwię się, że działa - poprzednie nie działały (ćwiczenia).

@Władysław Komorek
Wyszukiwarki na razie nie planuję. Może w przyszłości. Już był zgłaszany taki pomysł przy innej okazji.

Propozycje kolejnych wizualizacji muszę przemyśleć.

Krzyże i kapliczki

W kwestii wyszukiwarki - może na szybko podpiąć Geonames? Gotowców w sieci jest mnóstwo. A i autosuggest łatwo zrobić, nie do pomyślenia w nomiszmatim :wink:

Dzięki.
Niech Cię … ma w swojej opiece :slight_smile:

Tak przy okazji.
Czy można dodać do szkół, także przedszkola?
Zauważyłem, że podobne problemu z opisem ich jak i ze szkołą.

ja miałbym prośbę o coś podobnego jak

http://osmapa.pl/w/surface/

tylko np. dla stacji benzynowych czy ogólnie dla amenity. Najlepiej jakby po zrobieniu zooma na dany wycinek mapy do tabelki by były wrzucane POI z danego obszaru.

Chodzi o możliwość szybkiego podglądu tagów name dla danej grupy punktów POI - korzystając z OSM po WWW może tego tak bardzo nie widać, ale np. na Garminie czy OSMAnd wyszukując punkty widać w name takie kwiatki, że aż zęby bolą (kiedyś chyba widziałem bar otagowany jako “jakaś buda z tureckim żarciem”) :wink:

Dzięki popatrzę.

Wczoraj właśnie o tym pisałem na IRC z podaniem kilku przykładów. Jest tego sporo i to ma największą szansę powstania - jeszcze nie wiem w jakiej formie.

Jak widać - przyda się :wink: