Tak przy okazji, jeśli chodzi o te skróty.
Czy jest możliwość zrobienie listy, gdzie występuje św.
Zamiana automatycznie botem, może mylić Święty i Święta.
Może zaszyć w mapnik bazę skrótów najczęstszych długich nazw? Czy to na takiej zasadzie właśnie działa? Adama Mickiewicza czy Marii Curie Skłodowskiej występuje bardzo często, więc powtarzanie tego co tag może być niewygodne i trochę czasu minie. A to może być jako element mapnika.
Chodzi Ci o nie powtarzanie tagow short_name? Wspomnialem o short_name tylko na wypadek gdyby automatyczne skracanie zawodzilo, normalnie nie ma potrzeby go dodawac. Natomiast pelne nazwy i tak mamy w tagach.
Biblioteka ktora zajmuje sie skracaniem ma liste roznych fraz i ich skrotow, oraz liste imion i okolicznosci w jakich moga wystepowac. Natomiast nie gra roli czy to jest Adama Mickiewicza czy Adama jakiegos innego.
Oczywiscie mozna biblioteke wywolywac z mapnika, ale najbardziej poprawne wydaje mi sie wywolywanie jej z zapytan w arkuszu stylu, przez jakies bindings dla pl/pgsql. Na razie nie chcialo mi sie w to bawic i wywoluje ja w osm2pgsql.
Osmapa oferuje wpisywanie grobów swoich bliskich.
W jaki sposób tagować “swoich bliskich” i jak ich (tylko ich) wyszukiwać?
Mam na myśli dodanie tej opcji do programu genealogicznego.
Możliwość dodania tego do prywatnych genealogii powiększyłoby, drastycznie, grono osób korzystających z OSM.
Jako, że nie wiem gdzie mam zgłaszać sugestie dotyczące stylu (strona projektu na githubie wydaje się być martwa) to napiszę tutaj.
-
Dla landuse=industrial można by zrobić nazwy analogicznie jak jest obecnie dla lasów, czyli zamiast czarnej czcionki dać ciemnofioletową (#6400A7) i pochylić.
-
Dla landuse=landfill (wysypiska) można by dać to co jest teraz, czyli te kropeczki, ale dołożyć do tego taki sam kolor, który jest obecnie przydzielony do landuse=industrial. Z nazwami wysypisk można zrobić tak samo, jak sugeruję w poprzednim przypadku.
-
Czy widzicie sens, by rozróżniać w renderingu kapliczkę (historic=wayside_shrine) od krzyża przydrożnego (wayside_cross)? Jeśli byłoby takie zainteresowanie to mogę podumać nad jakąś ikonką dla kapliczek.
Jeszcze informacyjnie, balrog-kun poprawił wyświetlanie rzek na zoom=12 - do tej pory renderowały się same nazwy bez cieków.
Kiedy udałoby się przywrócić aktualizowanie mapy o bieżące zmiany w OSM?
OSMapa robi się już trochę nieaktualna.
Osmapa.pl aktualnie korzysta z danych sprzed kilku tygodni, tylko szlaki sa stare. Import potrzebnych danych potrwa jeszcze pare dni. Potem bedzie mozna popracowac na importem biezacych zmian.
Dodam tylko, że dane/kafelki sprzed kilku tygodni są dostępne pod adresem osm.trail.pl/osmapa.pl/z/x/y.png i właśnie ta warstwa jest podpięta obecnie pod stronę osmapa.pl. Jeśli potrzebujesz nowych kafelków w innym miejscu (np. w Osmandzie) musisz o to zadbać we własnym zakresie.
Nie wiem czy to błąd czy “feature” ale na osmapa.pl nie ma wodospadów. A to chyba warte pokazywania na mapie turystycznej obiekty.
Nie wiem czy zauważyliście, ale kafelki podpięte pod osmapa.pl znów są aktualne. Mało tego, szlaki ponownie renderują się z przesunięciem (offset).
Aha, i podobno aktualne kafelki renderują się dla całej planety, a nie tylko dla Polski/Europy jak poprzednio.
Pozytywne zmiany sponsoruje balrog-kun
Wygląda to tak jakby nie wszystkie kafelki pouaktualniały się na największych (znaczy najbardziej szczegółowych) poziomach zoom’a. To samo zauważyłem w Kamieńsku, w piątek dodawałem tam nazwy ulic i część jest widoczna na mapie, część nie.
Raczej niz kafelki to baza danych ma w miare aktualne dane. Tylko nowe kafelki renderowane na zadanie przegladarki uzytkownika sa aktualne. Stare kafelki mozna odswiezyc przez /dirty.
Czy można to dodać jakiś punkt dla entrance=main?
A w miejsce usług bez ikonek też przynajmniej jakiś punkt.
Na ulicy Miłkowskiego w Krakowie z budynku wyrasta wieżowiec o dziwny kształcie.
Jak go narysować aby było to widoczne na tej mapie?
Jeszcze taka rzecz do sprawdzenia - zauważyłem rejon z bardzo dziwnie narysowanymi poziomicami http://osmapa.pl/?lon=19.27667&lat=51.05154&zoom=14&map=1&o=FFFF
Niestety tak bywa z poziomicami na plaskich obszarach, na wysokosciach bliskich rownej liczbie metrow, zwlaszcza na wybrzezu. Drobne roznice (budynki, drzewa) i bledy pomiarow powoduja ze teren raz jest nad a raz pod tym poziomem. Powinnismy chyba nie pokazywac poziomic jesli gradient jest za maly. Moze pbabik zna jakis prosty sposob na to. Na szybko moznaby po prostu usunac z tabelki linie ktore tworza obszar o malej powierzchni i nie maja w okreslonej odleglosci zadnych linii o innej wysokosci.
Jeszcze taką rzecz zauważyłem, w wynikach wyszukiwania isolated_dwelling nie jest przetłumaczone na polski.
Two suggestions for osmapa.pl, which is by far the best renderer for mobile devices IMHO:
- please use a lighter color for “landuse=farmland” in order to create a good contrast on the mobile displays, in particular with forests
- use the dark brown color (currently in use for farmland) for “farmyard” - which isn’t displayed by now.
This would help making it even bettser. Thanks!
No to zgłaszam: w Szczecinie nazwa Aleja Papieża Jana Pawła II jest skracana do Papieża II, a Wielkopolska do Wlkp. (chyba nie do końca o to chodziło?).