Ortofotomapa Wrocławia

Poniewa? Coven wyrazi? do mnie sowje zaniepokojenie odno?nie tego, ?e zaczynam co? tworzy? na podstawie tamtych map z Ortofotomapy, oraz, ?e zgoda pana Piotra Gomu?kiewicz nic nie wnosi (nie ma on podstaw to podejmowania takich decyzji), przes?a?em to samo pytanie do kogo?, kto jest w?adny w tej sprawie:

i otrzyma?em nast?puj?c? odpowied?:

My?l?, ?e to ju? tym razem jest wystarczaj?ce potwierdzenie tego, ?e mo?emy te mapy wykorzystywa?..
Czy mam racj?, czy jeszcze czego? potrzebujemy?

Ok. Proponowa?bym jeszcze ustalenie jednolitego tagu source. Na wszelki wypadek, gdyby komu? si? odwidzia?o, dobrze by?oby mie? sposób na identyfikacj? danych, które powsta?y na podstawie tego ?ród?a i ich ewentualne wycofanie.

EDIT: Je?eli jest dost?pny WMS to proponuj? go mimo wszystko nie u?ywa? i rektyfikowa? zdj?cia samemu na podstawie danych OSM, ?eby nikt nas nie pos?dzi?, ?e oprócz zdj??, u?ywamy jeszcze ich geokodowania.

Pani Brzuchowska wyrazila zgode na wykorzystanie “map”, jestem pewien ze to znaczy zarowno zdjecia jak geokodowanie.

Ja proponuje uzywac WMS chyba ze jest kiepsko skalibrowany co byloby widac po tym ze nie pokrywa sie z trace’ami. Ogolnie fajna sprawa bo to pewnie jest lepiej skalibrowane niz Yahoo i chyba dostalismy wieksze prawa niz te co daje Yahoo.

Dobra ale jak z tego korzysta? :wink:

Z wczesniejszych komentarzy wywnioskowalem to jest WMS, w tym sensie ze jest kompatybilny ze standardem WMS, ale po przyjrzeniu sie, wyglada na to ze nie. Najwyrazniej strona laduje wielka ilosc javascriptow z sip.um.wroc.pl ktore na poczatku robia zapytanie do tego serwera i dostaja w odpowiedzi jakies ID twojej sesji (rzad cyferek). Potem przez http://sip.um.wroc.pl/agsjarc/mimedata;jsessionid=?costam mozna pobrac aktualny widok mapy ktory jest pojedynczym obrazkiem png, nie kolekcja kwadratowych “kafelkow”. Twoja pozycje na mapie pamieta serwer i jak chcesz sie przemiescic to wysylasz jakies tam inne zapytanie. Serwer chyba za kazdym razem generuje obrazek ze zdjec / wektorowej mapy i chyba jest w javie bo chodzi pod Tomcatem.

Dla jednej z warstw jest jakis cache pod http://sip.um.wroc.pl/proxycache/ ktory juz ma “kafelki” ale wiekszosc z nich jest pusta jak w mapniku.

Ktos musialby (:P) napisac klienta takiego jak do yahoo! do tych zdjec… wydaje mi sie ze mozna to zalatwic jednym plikiem .html z odpowiednim javascriptem, nie korzystajac juz z javascriptow z sip.um.wroc.pl.

Super jest rozdzielczosc tych zdjec. Daje sie zidentyfikowac restauracje po napisach na parasolach nad stolikami.

Poniewa? dost?p do ortofotomapy ze strony urz?du miejskiego do wygodnych nie nale?y… umie?ci?em kopi? ca?ej mapy w postaci kafelek pod adresem http://osm.misek.pl/orto-wro/ (wystarczy prze??czy? na Ortofotomapa).

Mapa co prawda nie jest ani wyskalowana, ani wypozycjonowana, ale jest u?ywalna, mo?na zrobi? sobie zrzut jakiego? obszaru i przy u?yciu np metacarta ?adnie wypozycjonowa? i u?ywa? :slight_smile:
Jak b?dzie taka potrzeba, to mog? spróbowa? to wypozycjonowa?, ale nie bardzo wiem na razie jak… pobieranie kafelków z serwera sip te? nie nale?y do rzeczy najprzyjemniejszych :slight_smile:

Dorzuc? jeszcze jeden (9) poziom powi?kszenia (zajmuje oko?o 500MB), ale nie wiem kiedy, bo chwilowo nie mam internetu… mo?e spróbuj? w weekend to zrobi?. Nast?pny poziom (10) ma niestety a? 2GB, wi?c niestety si? ju? mi na serwer nie zmie?ci

Mam nadziej?, ?e mapka si? komu? przyda… :slight_smile:

Czy jest jakiś pomysł na wartość tagu source?

Jesli masz jakis skrypt do tego to moglbys zapuscic go na openstreetmap.pl (ma jeszcze ok 600GB wolnego), moze udaloby sie postawic wlasny WMS.

Cos nie cos just jest narysowane z wartoscia source taka jak http://www.openstreetmap.org/browse/way/34895305 wiec moze niech zostanie

Podobn? fotomap? posiadaj? te? m.in. Katowice (http://mapserver.um.katowice.pl/website/katowice/viewer.htm). Mo?e uda?oby si? zdoby? zgod? na wykorzystywanie tak?e tych zdj?? lotniczych? Czyta?em ostatnio, ?e katowicki UM planuje w przysz?o?ci zast?pi? ten serwis mapowy innym, z trójwymiarowymi modelami budynków. Ju? teraz g?ówna strona urz?du nie linkuje do niego bezpo?rednio. Mo?e przy tej okazji uda?oby si? legalnie skorzysta? z tych danych?

je?li zdob?dziemy zgod? na wykorzystanie tej mapy Katowic… to mog? spróbowa? zrobi? z niej bardziej u?ywaln? map? w kafelkach… o ile kto? ma zamiar z tego skorzysta?.. :slight_smile:

Wysłałem we wtorek maila na adres podany na stronie, jak na razie bez odzewu…

Mi ze Szczecina też nikt nie odpisywał. Dlatego osobiście wybrałem się do urzędu. Oto efekt:

Idąc za ciosem uzyskałem w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego dostęp do bazy koordynatów przystanków i czasu przejazdów (http://zditm.szczecin.pl/rozklady/GTFS/latest/), czyli dokładnie do tego co dostało od nich google. Nadal jednak czekam na maila z oficjalnym potwierdzeniem, że mogę te dane wykorzystać na OpenStreetMap.

Myślę, że np. w Warszawie google weszło w posiadanie danych przystankowych w podobny sposób i równie łatwo można uzyskać do nich dostęp :slight_smile:

W Warszawie tez udalo sie cos uzyskac :slight_smile:
Dostalem dzis poczta liste przystankow tramwajowych z ulatwieniami dla niewidomych (466) niestety na papierze i bez wspolrzednych (nie prosilem o nie) a tylko z nazwami. Ale wspolrzedne 99% przystankow powinny juz byc w OSM wiec wystarczy jakis skrypt to uzgodnienia nazw. Dostalem je po ok 5 miesiacach kiedy to poprosilem o liste Zarzad Transporu Miejskiego ktory po 3 miesiacach odpowiedzial ze nie ma listy ale ze przeslal prosbe do firmy ktora zajmuje sie przystankami.

Rozklady jazdy za to sa dostepne na ich stronie i jest jakies api. Skoro mowa o öpnvkarte to jakis czas temu widzialem fajne wykorzystanie api zarzadu transportu publicznego w anglii, gdzie wszystkie przystanki byly zaimportowane z NaPTAN

http://www.öpnvkarte.de/naptan.html?lat=52.40866&lon=-1.50796&zoom=17&layers=BT
(kliknij przystanek)

Fajnie byloby do öpnvkarte dodac rozklady w Sczecinie i Warszawie

Witam, niedawno odkryłem ten wspaniały projekt i chciałbym trochę pomapować budynki, bo widzę że pusto w mojej okolicy (Wrocław, Krzyki i o ile mi się nie znudzi to dalej). Więc mogę być pewien że jak użyje Systemu Informacji Przestrzennej Wrocławia do rozszerzania danych OSM to mi i nikomu innemu się nie dostanie? Chwiałbym dostać informacje Tak czy Nie, oczywiście wiem że trzeba będzie dodać dane źródłowe.

nikomu się krzywda nie stanie, jak coś narysujesz na tej podstawie… patrz pierwsze posty z tego wątku… :slight_smile:
Narysowałem prawie całą Wielką wyspę… ale nie mam czasu dokończyć… więc możesz spokojnie :slight_smile:
dobrze by było, jak byś użył tagu source takiego samego jak ja… w tej chwili nikt jakiejś większej ilości niż ja nie rysował na podstawie mapy SIPu.

A jak ty je kalibrujesz? bo próbuje i jakoś mi nie idzie

W Warszawie Biuro Geodezji i Katastru powiedzialo mi przez telefon ze mozna rysowac rzeczyna podstawie ortofotomapy z http://www.mapa.um.warszawa.pl/mapa/Mapa.aspx?service=Today&L=PL&X=7503237.0547415&Y=5789001.686365001&S=128000&O=1 i udostepniac powstale dane na jakich sie chce warunkach. Natomiast nie ma szans na wykorzystanie danych wektorowych urzedu bo ustawa zakazuje im udostepnienia na licencjach takich jak CC, zwlaszcza do wykorzystania komercyjnego. W dodatku gdybysmy chcieli na przyklad dostac obrysy wszystkich budynkow w pliku .shp albo .gml, to kosztowaloby to okolo 270 tys PLN, zakladajac ze licencja pasowalaby BGIKowi. Ta cena tez jest wedlug nich konsekwencja jakiejs tam ustawy.

Jestem bardzo ciekaw czy to odnosi sie do kazdego opracowania na podstawie tych warstw danych, czy jest gdzies jakis limit. Zastanawiam sie nad tym bo bawie sie wlasnie automatycznym odtwarzaniem ksztaltow z warstw rastrowych na stronie urzedu miasta Warszawy i wyniki sa zaskakujaco dobre, a poniewaz zoom w tej ich aplikacji na stronie mozna zwiekszac i zwiekszac i zwiekszac to wydaje mi sie ze ten proces mozna dopracowac na tyle ze praktycznie dostanie sie te same dane wektorowe ktore oni maja w bazie, na podstawie ktorych generuja te rastrowe – z dokladnoscia do kilku centymetrow. W szczegolnoscie mowie o obrysach budynkow, ktorymi sie teraz bawie, i o ktorych pan z urzedu powiedzial mi ze nie ma i nie bedzie nigdy mozliwosci udostepnienia ich na naszej licencji, i w dodatku dostep do nich kosztuje ok. 270000PLN, ale mozna robic wlasne opracowania na podstawie tego co jest na stronie.

Wiec z jednej strony uzyskanie dokladnie tych samych danych tylko “na okolo” wydaje sie lekkim przegieciem. Ale z drugiej strony budynki narysowane “recznie” przez lms w okolicach Biskupina we Wroclawiu wygladaja na niesamowicie dokladne, wiec czy jest jakas roznica miedzy przerysowywaniem recznym a automatycznym jesli wynik jest prawie taki sam?

Dokladnie taka sama sytuacja jest we Francji gdzie ich urzad katastru udostepnil do przerysowywania warstwe budynkow i pelno ludzi siedzi na tym i recznie je kopiuje do osm, nawet zrobili do tego jakis plugin dla JOSM ktory to ulatwia (ale nadal jest to ciezka robota).

Ja zapytam sie Pana z urzedu w Warszawie co sadzi na ten temat ale fajnie byloby tez poznac opinie urzedu Wroclawia.

Do automagicznego odtwarzania kształtów potrzebujesz mapy w WMS, czy dałbyś radę zrobić to również z tego?
http://gis.um.szczecin.pl/UMSzczecinGIS/chapter_85000.asp

Bo w UM Szczecin sytuacja jest podobna. Mam zgodę na przerysowanie czego dusza zapragnie, ale źródeł nie udostępnią. Jak dasz sygnał, że szczeciński GIS też się nadaje do importu to wyślę zapytanie do Urzędu w tej sprawie.

Na pierwszy rzut oka obrazki sa w takiej samej formie jak w ten warszawski GIS, wiec tak.

Nie powiem jeszcze ze cokolwiek “nadaje sie do importu” ale napewno takie automatycznie uzyskane dane latwiej przejrzec i ewentualnie poprawic niz rysowac od zera.

Przy okazji tu mam przyklad dzialania skryptu na warszawskim blokowisku: http://openstreetmap.pl/balrog/budynki/
Obrazek to wejscie dla skryptu a dostajemy plik .osm z ksztaltami i adresami budynkow (tylko numery domow, bez nazw ulic). Wspolrzedne na razie sa zupelnie nie powiazane z rzeczywista szer i dl geograficzna. Obrysy sa w tym momencie kiepskie ale w kodzie mozna zrobic duzo zeby to poprawic – przede wszystkim nalezaloby uzyc obrazka w duzo mniejszej skali niz na tym przykladzie (w sensie wiekszego powiekszenia – nie mniejszego).