osmapa.pl

Dżizas, jeśli pytasz to może byś postawił łaskawie znak zapytania na końcu zdania?

Co to znaczy zająć? Wyrysować tam las czy o co Ci chodzi?

Pewnie o zalew etykiet - każdy fragment parku ma swój napis i bigos wychodzi. Na osm.org nie jest to takie rażące, bo napisy są na liniach małą czcionką a nie na centroidzie byczą…

Czy trójwymiarowy rendering budynków bierze pod uwagę takie rzeczy jak liczba kondygnacji, czy wysokość, jeśli są wprowadzone?
No i jeszcze miałbym propozycję, żeby dodać tło dla landuse=farmyard, np. jako ciemniejszy odcień landuse=residential.

Tak, bierze pod uwage wysokosc lub liczbe kondygnacji, jesli nie podano wysokosci.

Widzę, że drogi zostały zaktualizowane a kiedy można spodziewać sie aktualizacji szlaków turystycznych?
Trzeba by zobaczyć co się tam popsuło i ewentualnie zacząć to naprawiać.

Postaram sie puscic niedlugo.

Sprawa z innej beczki:

Od jakiegos czasu warstwa kafelkow, z ktorej korzysta osmapa.pl (renderowana na serwerze TRAIL), obsluguje skroty w kilku jezykach. Polega to na tym, ze jesli na danym powiekszeniu mapy nie ma miejsca na wyswietlenie pelnej nazwy obiektu z tagu name=, to wyswietlana moze byc nazwa skrocona. Zamiast “Aleja Adama Mickiewicza” moze sie pojawic “Al. A. Mickiewicza” lub samo “Mickiewicza”. Kilka nazw w stylu Armii Krajowej, Komisji Edukacji Narodowej, Polskiego Czerwonego Krzyza tez jest obslugiwanych, ale nalezy zglaszac brakujace. W zwiazku z tym trzy rzeczy o ktorych nalezy wiedziec:

  • Prosimy nie regulowac odbiornikow. Jesli zobaczymy na mapie skrocona nazwe to nie znaczy ze istnieje problem w danych OSM. Pisze o tym, dlatego, ze czesc osob ogladajacych mapy to sami mapowicze, ktorzy uzywaja renderu do odnajdywania bledow i brakow na mapie.

  • Skracanie jest automatyczne i moze w niektorych przypadkach dac dziwny wynik. W razie czego, tagi short_name i shortest_name moga zostac uzyte zeby narzucic renderowi wlasne wersje. Oczywiscie mozna zamiast tego poprawic kod lub zglosic na forum.

  • W name= nalezy zawsze uzywac pelnych wyrazow tak jak bylo dyskutowane na tym forum i jak mowi wiki. Nie uzywamy “im.”, “nr”, “pw.” w tagu name. Skroty w danych powoduja ze nawet algorytm skracajacy nie dziala tak jak ma dzialac.

Kod moze byc wykorzystany w innych uslugach typu wyszukiwarka, indeks ulic.

Przy okazji pozbylem sie problemu renderowania nazw ulic z uwzglednieniem podzialu ulicy na segmenty w danych OSM. Wszystkie stykajace sie segmenty o tej samej nazwie sa sklejane i traktowane jako jedna ulica. Jej nazwa renderuje sie w okolicy srodka dlugosci, chyba, ze ulica jest dluga, wtedy nazwa jest co ok. 600px.

Tak przy okazji, jeśli chodzi o te skróty.
Czy jest możliwość zrobienie listy, gdzie występuje św.
Zamiana automatycznie botem, może mylić Święty i Święta.

Może zaszyć w mapnik bazę skrótów najczęstszych długich nazw? Czy to na takiej zasadzie właśnie działa? Adama Mickiewicza czy Marii Curie Skłodowskiej występuje bardzo często, więc powtarzanie tego co tag może być niewygodne i trochę czasu minie. A to może być jako element mapnika.

Chodzi Ci o nie powtarzanie tagow short_name? Wspomnialem o short_name tylko na wypadek gdyby automatyczne skracanie zawodzilo, normalnie nie ma potrzeby go dodawac. Natomiast pelne nazwy i tak mamy w tagach.

Biblioteka ktora zajmuje sie skracaniem ma liste roznych fraz i ich skrotow, oraz liste imion i okolicznosci w jakich moga wystepowac. Natomiast nie gra roli czy to jest Adama Mickiewicza czy Adama jakiegos innego.

Oczywiscie mozna biblioteke wywolywac z mapnika, ale najbardziej poprawne wydaje mi sie wywolywanie jej z zapytan w arkuszu stylu, przez jakies bindings dla pl/pgsql. Na razie nie chcialo mi sie w to bawic i wywoluje ja w osm2pgsql.

Osmapa oferuje wpisywanie grobów swoich bliskich.

W jaki sposób tagować “swoich bliskich” i jak ich (tylko ich) wyszukiwać?
Mam na myśli dodanie tej opcji do programu genealogicznego.

Możliwość dodania tego do prywatnych genealogii powiększyłoby, drastycznie, grono osób korzystających z OSM.

Jako, że nie wiem gdzie mam zgłaszać sugestie dotyczące stylu (strona projektu na githubie wydaje się być martwa) to napiszę tutaj.

  1. Dla landuse=industrial można by zrobić nazwy analogicznie jak jest obecnie dla lasów, czyli zamiast czarnej czcionki dać ciemnofioletową (#6400A7) i pochylić.

  2. Dla landuse=landfill (wysypiska) można by dać to co jest teraz, czyli te kropeczki, ale dołożyć do tego taki sam kolor, który jest obecnie przydzielony do landuse=industrial. Z nazwami wysypisk można zrobić tak samo, jak sugeruję w poprzednim przypadku.

  3. Czy widzicie sens, by rozróżniać w renderingu kapliczkę (historic=wayside_shrine) od krzyża przydrożnego (wayside_cross)? Jeśli byłoby takie zainteresowanie to mogę podumać nad jakąś ikonką dla kapliczek.

Jeszcze informacyjnie, balrog-kun poprawił wyświetlanie rzek na zoom=12 - do tej pory renderowały się same nazwy bez cieków.

Kiedy udałoby się przywrócić aktualizowanie mapy o bieżące zmiany w OSM?
OSMapa robi się już trochę nieaktualna.

Osmapa.pl aktualnie korzysta z danych sprzed kilku tygodni, tylko szlaki sa stare. Import potrzebnych danych potrwa jeszcze pare dni. Potem bedzie mozna popracowac na importem biezacych zmian.

Dodam tylko, że dane/kafelki sprzed kilku tygodni są dostępne pod adresem osm.trail.pl/osmapa.pl/z/x/y.png i właśnie ta warstwa jest podpięta obecnie pod stronę osmapa.pl. Jeśli potrzebujesz nowych kafelków w innym miejscu (np. w Osmandzie) musisz o to zadbać we własnym zakresie.

Nie wiem czy to błąd czy “feature” :wink: ale na osmapa.pl nie ma wodospadów. A to chyba warte pokazywania na mapie turystycznej obiekty.

Nie wiem czy zauważyliście, ale kafelki podpięte pod osmapa.pl znów są aktualne. Mało tego, szlaki ponownie renderują się z przesunięciem (offset).
Aha, i podobno aktualne kafelki renderują się dla całej planety, a nie tylko dla Polski/Europy jak poprzednio.

Pozytywne zmiany sponsoruje balrog-kun :wink:

Na pewno? :wink:
Na przykład: http://osmapa.pl/?lon=20.84587&lat=52.17753&zoom=16&map=1&o=FFFF

Wygląda to tak jakby nie wszystkie kafelki pouaktualniały się na największych (znaczy najbardziej szczegółowych) poziomach zoom’a. To samo zauważyłem w Kamieńsku, w piątek dodawałem tam nazwy ulic i część jest widoczna na mapie, część nie.

Raczej niz kafelki to baza danych ma w miare aktualne dane. Tylko nowe kafelki renderowane na zadanie przegladarki uzytkownika sa aktualne. Stare kafelki mozna odswiezyc przez /dirty.