Pojedyncze groby - ustalenie tagowania

Zgadzam się, że OSM jest nieograniczona i dopiero, praktycznie, teraz zaczęła się w Polsce rozwijać na poważnie.
I tu właśnie widzę dużą przewagę “relacji”. Wszyscy wtedy są podpięci pod jeden węzeł, gdyż nie da się określić geopołożenia każdego króla. :slight_smile:
Lokalizacja może być tylko opisowa “description=sala I, 2 po lewej”. Może poczekam do przyszłego tygodnia i to wypróbuje.

Oczywiscie do czasu az zacznie sie na powaznie indoor mapping. :wink:

Zazwyczaj rzuty takich historycznych obiektów nie sa chronione zadnymi prawami autorskimi wiec mam nadzieje, ze predzej czy pózniej w OSM sie pojawia.

Myślę, że da się określić. Ale jest to związane już z indoor mappingiem :slight_smile: nie uważam, abym popełnił błąd. Są oni prawdopodobnie w osobnych grobach lub w kilku w jednym np. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Warszawa,_katedra_sw._Jana,_ksiazeta_mazowieccy_2.jpg&filetimestamp=20100509184103 . Jeśli jest tylko jedna osoba w takim grobie to stary schemat jak najbardziej jest aktualny.

Poprawiłem trochę szablon dla dodawania grobów nową metodą.

Przypomnę, leży tutaj: http://openstreetmap.org.pl/kendzi/TombPreset/tomb_presets.xml
Chcąc go użyć, trzeba go podpiąć w JOSM: Ustawienia → Ustawienia odwzorowania … → Szablony i klikamy + po prawej stronie.

Po dodaniu i zrestartowaniu JOSMa, powinniśmy mieć w Szablonach nową pozycję o nazwie Groby.

Grób dodajemy tworząc węzeł i wybierając Groby → Grób

Potem zaznaczamy świeżo utworzony grób, wybieramy Groby → Osoba i wypełniamy pola, które chcemy lub możemy wypełnić:

Następnie klikamy “Nowa relacja” i dopisujemy rolę tomb do członka relacji, którym jest grób stworzony na początku.

I to wszystko. Jeśli chcemy dodać kolejną osobę pochowaną w tym grobie, powtarzamy Groby → Osoba.
Aha, walidator w JOSM, może się czepiać, że “relacje z tymi samymi członkami” - olewamy go :wink:

Jeśli ktoś już używał wcześniej tego szablonu, sugeruję wywalenie go z cache’u.

Dzieki dla Autora! Mozna by to dostac po angielsku? Puscil bym to za miedza…

Jeśli prosisz to można :wink: Spróbuję zaraz zrobić jakiś opis po ang, ale gdzie mam go zamieścić? W tym wątku?
Chcesz to “sprzedać” za miedzą? Boje się, że Niemcy zaraz krzykną, że OSM to nie jest miejsce dla opisywania różnych person :stuck_out_tongue:
Inna sprawa, że jeszcze to wszystko docieramy i lepiej byłoby pochwalić się za kilka dni, bo na razie jeszcze np. wyszukiwarka grobów nie korzysta z nowej metody tagowania.

Message: “Nie mogę odczytać źródła tagowania http://openstreetmap.org.pl/kendzi/Tomb … resets.xml”

Informowalem ze pracujemy nad tematem, wydaje im sie ciekawe. A jak sie robi cos nowego zawsze znajda sie krytykanci wiec nie ma sie co nawet zastanawiac.

Władku:
Proponuję kliknąć prawym myszy na linku i dać “kopiuj adres odnośnika” :smiley: bo forum skraca linki.
Proszę, poniżej wklejam cały link:

http://openstreetmap.org.pl/kendzi/TombPreset/tomb_presets.xml

"Źródło szablonu tagowania Groby może być wczytane, ale zawiera błedy. Czy naprawdę chcesz go użyć?

Błąd: cvc-complex-type.3.2.2:Attribute 'pl.text' is not allowed to appear in element 'role'. (at line 86, column 167)"

A nie można wpisywać standardowo: 01/12/1980, a wtyczka to zamieni?

“is not allowed” a jednak działa :stuck_out_tongue:
Olej to i dodaj.

Hola hola, to nie jest wtyczka :slight_smile: To jest tylko szablon, a szablony mają skromniutkie możliwości obróbki danych :frowning:

Takie rzeczy będą gdy/jeśli Kendzi napiszę wtyczkę, a na razie trzeba wpisywać daty w formacie ISO-cośtam, czyli YYYY-MM-DD.

“from” bardzo niejasne. Czy chodzi o nazwę miejscowości gdzie ten grób się znajduje? Lepiej zamienić na “place”,lub “addr:city”
Jak już mamy miejscowość to aż się prosi o dodanie “cemetery” czyli nazwę cmentarza.
Wtedy mamy- “cemetery” w 'place"

“Zawód” gdzieś mi znika i go nie widzę. Może zamiast zawodu dać ogólnie “description”?
Bo “Hetman” czy “Kronikarz”, lub “Król Polski” to nie są zawody.

No właśnie, mam trochę z tym zgryz. Jak otagować to, co jest napisane na nagrobku, a najczęściej oznacza miejsce, w którym dany człowiek spędził życie? Np. “tu leży Agnieszka Kowalska z Rogóźni” - mogę, co prawda, olać tę informację, ale nie chcę. Nie wiem, może lived_in=Rogóźnia?

Swoją drogą, ciągle nie mamy ustalonego tagu dla nazwiska rodowego, szkic roboczy jest tutaj: http://piratepad.net/TKqTQQ38v7

EDIT: poprawiłem ciut błędy, dajcie refresh (czyli wywalcie odpowiedni cache w katalogu gdzie JOSM ustawienia trzyma :wink:

Trochę mieszają mi się grupowania pojęć w “padzie” dla Grobu, a właściwie ogólnie osoby.
Zaczynam się gubić, o czym piszemy.
ja to rozumiałem następująco:
Typ
Obiekt i jego atrybuty
Rola
Części składowe obiektu (w pewnym sensie lista) wchodzące w jego skład.

Czyli dla:
Osoba - dane personalne związane tematycznie z typem.
Obiekt (budynek/szkoła/szpital/przychodnia) - dane identyfikacyjne poszczególnych oddziałów zwiazanych z typem obiektem.

Gdzie żył/działał

Temat ten był szeroko dyskutowany na plWiki, przy projektowaniu infoboxów.
Doszliśmy do wniosku, że wartości parametru nie jesteśmy w stanie określić, gdyż pozostawiamy dużą dowolność JedenWyraz/KrótkiOpis/DługaLista.

Dana osoba mogła działać/być w wielu miejscach, gdzie kryterium dodania tego parametry zależy od określenia czasu pobytu.
Osoba mogła być w miejscach które nie istnieją fizycznie (przed wiekami), lub miejsce zmieniło nazwę, a wybór nazwy wywołuje emocje.

Jedynym, właściwym miejsce jest opis/tekst w “description”, a to już mamy w Wikipedii.
O ile się nie mylę, to założeniem OSM jest mapowanie obiektów na mapie, z bazą danych zawierającą dodatkowe odnośniki ze źródeł zewnętrznych.
A nie powielanie/dublowanie innych Wiki.

Zgadzam się. Powinniśmy współpracować z Wikipedią, a nie konkurować bo to zwyczajnie nie ma sensu.

Ale ja nie zamierzam dublować informacji z Wikipedii. Różnica w naszym myśleniu jest taka, że ja myślę o zwykłych ludziach, a Wy o słynnych ludziach. Słynni ludzie mają swoją stronę na wikipedii, a zwykli ludzie nie mają, i mieć nie będą, bo wikipedia jest zdominowana przez delecjonistów, którzy stwierdzą, że zwykli ludzie są nieencyklopedyczni.

Dlatego więc, jeśli jestem na cmentarzu i widzę nagrobek zwykłego człowiek na którym jest napisane “Agnieszka Kowalska z Rogóźni”, to chciałbym tę informację do relacji wprowadzić. OSM może być ostatnim miejscem, gdzie pamięć o takiej osobie się przechowa, a być może i się kiedyś przyda, przy budowaniu drzew genealogicznych. Nie chcę tego pchać do description= bo potem żaden automat nie wyciągnie skąd dana osoba pochodziła, jeśli tam będzie groch z kapustą.

Dlatego nadal proponuję tag lived_in= dodawany wtedy, kiedy nie ma takiej osoby na Wikipedii.

A nie prościej użyć parametru który już wystepuje:
description=z Rogoźni lub description=pochodziła z Rogożni

Patrz post wyżej. Description jest dla krótkiego opisania kim był, a nie gdzie żył. Jak mam to napisać? name=Józef Śleboda description=Kowal, pochodził z Rogóźni. Jaki automat potem wyciągnie informację, że człowiek żył w Rogóźni?

Podobnie może być
lived_in=W Galicji; Brazylii; Suwałkach; Warszawie itd.
Jedyne miejsce jakie nadawało by się, można to było później widzieć jest:
name=Anna
surname=Śleboda z Rogoźnicy
given_name=Ciepielówna

Myślę, zrobić w ten sposób przy przerobieniu mojej genealogii z mapa grobów rodzinnych.