osmapa.pl

Hehe, widzę, że pojawiły się dwa stanowiska - mapujący chcą widzieć aktualny stan danych, zwykli odbiorcy chcą mieć w miarę kompletną mapę :slight_smile:

Nie o to chodzi, też jestem za nowymi danymi w kafelkach, ale w nowym TMS - wolałbym aby dane z przed przebiegu bota pozostały na starym tms, a nowe na nowym url do tms.
Będąc użytkownikiem tmsu z osmapy wolałbym mieć stan pełny i świadomie przełączyć się na nowy (po np sprawdzeniu czy mi pasuje). Takie jest moje zdanie z punktu widzenia potencjalnego usera. Tych userów których znamy (sprawdzić refy w logach) można ewentualnie poinformować jak wygląda sytuacja z kafelkami.
BTW to co widziałem w beta mi się bardzo podoba. Na listę UMP która również wdraża routing trasy na www wysłałem statystykę z kilku miesięcy średnich prędkości z podziałem na rodzaje dróg. Pozwala to na precyzyjne dobranie wartości dla speed.ini w osrm.

Popieram zdanie Sergiusza, ze pod aktualnym adresem na razie jeszcze powinnismy miec stare, bardziej kompletne dane. Na osm.org mamy mape ktora jest narzedziem dla mapujacych, natomiast serwer kafelkow trail powstal po to, zeby bylo cos czego ludzie moga uzywac u siebie na stronach.

Sprobuje w miare dostepnosci czasu zaimportowac nowe dane, ale nie jest to najlepszy moment bo osm2pgsql jest aktualnie wzbogacany o opcje flat nodes ktora ma usprawnic ladowanie danych na starych dyskach, a jednoczesnie powstaje nowy sposob pobierania diffow ktory byc moze (mam nadzieje) wyeliminuje w ogole ten problem i pare innych. (zapytalem na ircu, niektorzy twierdza ze ta nowa opcja juz w miare daje sie uzywac) Poza tym jestem jeszcze jakis czas w podrozy (aktualnie yokohama) i nie mam za duzo czasu, a chcialbym przy okazji przebudowy bazy poprawic pare rzeczy w stylu osmapa-topo, a beda one wymagac dalszych zmian w osm2pgsql.

Podmieniłem wczoraj ikonki stylu dla pomników. Nagrobek został zastąpiony przez bardziej sugestywną ikonkę pomnika. Dodam, że taki symbol często jest stosowany na papierowych mapach turystycznych, więc nie powinno być problemu z jego rozumieniem.
Przykład, jak to wygląda na mapie: http://osmapa.pl/?lon=22.24868&lat=50.44229&zoom=17&map=&o=FFFF

Tyle że jakość (aktualność) kompletnej pozostawia wiele do życzenia. A błędne/niedokładne dane są chyba bardziej irytujące dla użytkownika niż ich brak.

IMHO - o ile w dużych miastach i ich otoczeniu, oraz jeśli chodzi o drogi krajowe i międzynarodowe, mapa została w miarę posprzątana, to na “głębokiej prowincji” nadal jest licho. Co i rusz się ciągle jeszcze nadziewam na obszary, które zostały praktycznie nietknięte po przejściu bota, oprócz zrobienia przebiegu krajówek. Najgorsze, że bot pozrywał ciągłość elementów zostawiając na mapie dziwnie wyglądające “potworki” w postaci krótkich kawałków dróg lokalnych czy po usunięciu części punktów drogi poprowadzone w sposób nazwijmy to - skrajnie uproszczony. IMHO - mimo niby już większej liczby punktów niż przed przejściem bota - wciąż sytuacja jest gorsza niż była wcześniej i stara mapa jest nadal bardziej użyteczna…

To niestety prawda. Wersja ze starymi mapami nadal jest pomocna. Mysle ze powinnismy starac sie zdobywac nowych mapowiczów w mniejszych miejscowosciach zeby to jakos nadrobic…

Ciekawą rzecz dzisiaj zauważyłem: http://osmapa.pl/?lon=22.41005&lat=50.36255&zoom=12&map=&o=FFFF
Chodzi o tę cienką, niebieską linię biegnącą wzdłuż Sanu. Nie jest to wina danych, bo sprawdzałem i nic nie jest w tym miejscu wyrysowane. Problem występuje zarówno na stary kafelkach jak i nowych w /tmp (przykład: http://c.osm.trail.pl/tmp/12/2303/1383.png)
Co to jest?

Tak przy okazji.
Dlaczego osmapa.pl nie działa - nie wyszukuje miejscowości po jej wpisaniu u góry?
Po wpisaniu nazwy miejscowości wyskakuje mi tylko białe pole po lewej stronie.

Mamy na osmapa.pl nowe tła dla lasów liściastych, iglastych i mieszanych. natural=scrub też ma nowe tło :slight_smile:

Aha, i szukajka też już działa.

Czy któryś z leśników mógł by się zająć parkiem http://osmapa.pl/?lon=23.05035&lat=50.58972&zoom=13&map=&o=FFFF

Dżizas, jeśli pytasz to może byś postawił łaskawie znak zapytania na końcu zdania?

Co to znaczy zająć? Wyrysować tam las czy o co Ci chodzi?

Pewnie o zalew etykiet - każdy fragment parku ma swój napis i bigos wychodzi. Na osm.org nie jest to takie rażące, bo napisy są na liniach małą czcionką a nie na centroidzie byczą…

Czy trójwymiarowy rendering budynków bierze pod uwagę takie rzeczy jak liczba kondygnacji, czy wysokość, jeśli są wprowadzone?
No i jeszcze miałbym propozycję, żeby dodać tło dla landuse=farmyard, np. jako ciemniejszy odcień landuse=residential.

Tak, bierze pod uwage wysokosc lub liczbe kondygnacji, jesli nie podano wysokosci.

Widzę, że drogi zostały zaktualizowane a kiedy można spodziewać sie aktualizacji szlaków turystycznych?
Trzeba by zobaczyć co się tam popsuło i ewentualnie zacząć to naprawiać.

Postaram sie puscic niedlugo.

Sprawa z innej beczki:

Od jakiegos czasu warstwa kafelkow, z ktorej korzysta osmapa.pl (renderowana na serwerze TRAIL), obsluguje skroty w kilku jezykach. Polega to na tym, ze jesli na danym powiekszeniu mapy nie ma miejsca na wyswietlenie pelnej nazwy obiektu z tagu name=, to wyswietlana moze byc nazwa skrocona. Zamiast “Aleja Adama Mickiewicza” moze sie pojawic “Al. A. Mickiewicza” lub samo “Mickiewicza”. Kilka nazw w stylu Armii Krajowej, Komisji Edukacji Narodowej, Polskiego Czerwonego Krzyza tez jest obslugiwanych, ale nalezy zglaszac brakujace. W zwiazku z tym trzy rzeczy o ktorych nalezy wiedziec:

  • Prosimy nie regulowac odbiornikow. Jesli zobaczymy na mapie skrocona nazwe to nie znaczy ze istnieje problem w danych OSM. Pisze o tym, dlatego, ze czesc osob ogladajacych mapy to sami mapowicze, ktorzy uzywaja renderu do odnajdywania bledow i brakow na mapie.

  • Skracanie jest automatyczne i moze w niektorych przypadkach dac dziwny wynik. W razie czego, tagi short_name i shortest_name moga zostac uzyte zeby narzucic renderowi wlasne wersje. Oczywiscie mozna zamiast tego poprawic kod lub zglosic na forum.

  • W name= nalezy zawsze uzywac pelnych wyrazow tak jak bylo dyskutowane na tym forum i jak mowi wiki. Nie uzywamy “im.”, “nr”, “pw.” w tagu name. Skroty w danych powoduja ze nawet algorytm skracajacy nie dziala tak jak ma dzialac.

Kod moze byc wykorzystany w innych uslugach typu wyszukiwarka, indeks ulic.

Przy okazji pozbylem sie problemu renderowania nazw ulic z uwzglednieniem podzialu ulicy na segmenty w danych OSM. Wszystkie stykajace sie segmenty o tej samej nazwie sa sklejane i traktowane jako jedna ulica. Jej nazwa renderuje sie w okolicy srodka dlugosci, chyba, ze ulica jest dluga, wtedy nazwa jest co ok. 600px.

Tak przy okazji, jeśli chodzi o te skróty.
Czy jest możliwość zrobienie listy, gdzie występuje św.
Zamiana automatycznie botem, może mylić Święty i Święta.

Może zaszyć w mapnik bazę skrótów najczęstszych długich nazw? Czy to na takiej zasadzie właśnie działa? Adama Mickiewicza czy Marii Curie Skłodowskiej występuje bardzo często, więc powtarzanie tego co tag może być niewygodne i trochę czasu minie. A to może być jako element mapnika.

Chodzi Ci o nie powtarzanie tagow short_name? Wspomnialem o short_name tylko na wypadek gdyby automatyczne skracanie zawodzilo, normalnie nie ma potrzeby go dodawac. Natomiast pelne nazwy i tak mamy w tagach.

Biblioteka ktora zajmuje sie skracaniem ma liste roznych fraz i ich skrotow, oraz liste imion i okolicznosci w jakich moga wystepowac. Natomiast nie gra roli czy to jest Adama Mickiewicza czy Adama jakiegos innego.