Granice administracyjne - ujednolicenie

Włodku nikt na ciebie nagonki nie robi. Uwierz mi, najlepiej na wyszukiwanie działa rysowanie granic, sam to sprawdziłem na terenie Łodzi i teraz działa. Co prawda jest jeszcze kilka baboli, ale to głównie przez źle poustawiane place. W każdym razie zachęcam do testowania, dzisiaj skończyłem ostatnie osiedla;)
A jeśli wrzucisz wszystkie informacje do labela a ktoś tego jedynego noda przypadkiem usunie… nie mamy nic. Gdy ktoś popsuje relacje, możemy ją połatać, ale wszystko zostaje. Label jak sama nazwa wskazuje służy tylko do pokazywania nazwy i jak już sam zauważyłem wyśmienicie potrafi zepsuć wyniki wyszukiwania w nominatim. proszę

@Paweł Paprota, oby tak dalej, kupa dobrej roboty, ale chyba warto gdzieś tam zaznaczyć, że relacja musi mieć przypisany teryt :stuck_out_tongue:

Na chwilę obecną wyszukiwanie relacji jest albo po tagu teryt:terc albo po nazwie.

EDIT: dodałem weryfikację TERYT id i admin_level.

Ok zabieram się za potestowanie twojego rejonu :).
Może to mi podpowie coś bo już wtóry dzień siedzę nad Poznaniem.
Poznań ma osiedla jednostki administracyjne i (pod)osiedla, są jeszcze stare pozostałości poprzednich dzielnic, które warto by mieć i do których przyzwyczaili się ludzie.
Ustawić to rozsądnie to nie takie hop siup jak Ci się Zbigniewie może wydawać :slight_smile: i będą kompromisy w wyszukiwaniu :frowning:

Dlatego zacząłem przygotowanie na razie OD MAŁEGO MIEJSCA, testowego gdzie mieszkam, gdy wszystko będzie w porządku i wszelkie nazwy będą tak jak być powinny lokowane na mapie i indeksowane przez Nominatim, to cała reszta jest kwestią mechaniczną DLATEGO NIE BIORĘ się na razie za dalszą część.

Moje edycje w innych województwach wynikają z tego, że są tam BŁĘDY. Widze błędy pozrywane granice to poprawiam.
W lubelskim pozrywana granica, brakuje powiatów zauważyłem poprawiłem, więc Zbigniewie powinieś dziękować a nie pluć się do jasnej ciasnej.
Na pomorzu wyskakują jakieś śmieci typu Pomerania!
Ktoś tak wspaniały i mądry włożył na mapie kwiatek typu Wielkopolska place który zaburza wyniki wyszukiwania, ech. Jest trochę tych śmieci z przeszłości.
A baza ewouluje i trzeba za nią nadążać.

Hm, ok właściwie zobaczę w Łodzi jak to zrobiłeś.
Ufff nareszcie ktoś mnie chyba rozumie :slight_smile:

Z labelem może i racja ale to samo z relacją, wystarczy, że się nie domknie i wyszukiwanie w Nominatim idzie w łeb. Zagrożenie moim zdaniem podobne chociaż w relacji mniejsze.
A czemu wy tak się boicie, że ktoś coś spieprzy, ludzie zazwyczaj mapują ulice, poi, w 90% dodają.
Jeżeli będą granice administracyjne już ok to nikt tego absolutnie nie będzie ruszał. Więcej ufności zalecam.

Nie mam czasu i nie chcę się wykłócać, pisanie pochłania w cholerę czasu zwłaszcza dla Zbigniewa polonisty :wink: sorry Zbyszku ale tak zacząłeś swoją ohydną polonistyczną krucjatę ;).
Ja bazuję na tym co mówi dokumentacja i co preferują developerzy OSM-a na NA PRZYSZŁOŚĆ!
Bo nagle tagi IS_IN w bazie danych znikają i co dupa, indeksowanie w Polsce leży a poprawa tego zajmie dużo czasu. Myślcie na przyszlość nieco.

Moje uwagi:

  1. Tagi IS_IN są zaszłością odsyłam do wiki zwłaszcza Zbigniewa. DZISIAJ! do tego służą odpowiednie relacje w bazie danych i ich granic, oraz relacje boundary a właściwie multipolygon z pewnymi rozszerzeniami admin_centre, label, subarea.
    Dlaczego relacje, bo:
    I) dokładnie definiują zależności pomiędzy obiektami i są jednoznaczne (odpowiednio ustawione)
    II) są szybsze dla algorytmów i przysparzają mniej kłopotów dla oprogramowania

Tagi place opierają się na promieniu wyszukiwania miejscowości i same często prowadzą do błędów, ulica poza promieniem wyszukiwania może znaleźć się w innej miejscowości.
Są jeszcze tagi adresowe, addr: które ten problem chyba definitywnie eliminują ale to jest powielanie danych a baza puchnie i puchnie.
Jestem orędownikiem wszelkich optymalizacji, jeżeli można coś upraszczać to upraszczam.

Na chwilę obecną w OSM jest za dużo możliwości indeksowania prowadzących do niejednoznaczności.
Niestety tak się dzieje gdy nad niekomercyjnym projektem pracuje grupa zapaleńców wrzucają pomysł po czym odchodzą a potem inni muszą się z tym pieprzyć, gdy w grę wchodzą pieniądze sprawa wygląda już inaczej.

Nominatim ostatnio uaktualniane jest codziennie po godzinie chyba coś 6:00 z chwilą zrobienia pliku planet robią aktualizację w Nominatim.
Pamiętajcie, że testy wyszukiwania w Nominatim po zrobieniu poprawek na mapie trzeba przełożyć conajmniej na następny dzień.

Może racja, mogłem sobie gdzie testować na jakimś neutralnym obszarze tylko po co, jak na razie granice w Polsce się tworzą.
Rogal powoli importuje granice, zanim dopnie minie miesiąc albo i więcej. Ustawienie 42 podziałów administracyjncych w Poznaniu jak tylko w Nominatim będzie już tak jak być powinno pójdzie automatem.
I o co ten krzyk, ech :confused:

Słońce, chyba Ci się coś pomyliło, bo ja o tagach is_in nic nie mówiłem. A granicę lubelskiego sam osobiście kilka dni temu połatałem. Kto ją przez ten czas popsuł nie będę dociekał, bo jest to w tym momencie nieistotne.
I nie ucz mnie jak mam granice robić, bo mam lepszych nauczycieli niż Ty.

Masz nas za głupków? Czy może Amerykę odkrywasz? Gdy tak czytam co piszesz, to mam wrażenie, że dzielisz się z nami tym czego właśnie się dowiedziałeś…

PS: proszę się hamować trochę z brzydkimi słowami - forum to nie targ na wsi.

Być może chodzi o takie sprawy :slight_smile:

Fajnie by było aby widoczne były nazwy osiedle i dzielnica w wynikach wyszukiwania, bo tak nie wiadomo z jakim obszarem mamy do czynienia.
No i Lodz wyskakuje potem jeszcze Łódź. Zdublowane ale skoro musi być :roll_eyes: Prawdopodobnie brakuje tagu name:pl jeżeli jest name:en.

Laskowicka załapała się do Osiedla Pienista a nim zdaje się nie jest.
Dla takich przypadków możnaby chyba pokusić się o przypisanie do obszarów za pomocą is_in, gdybam :slight_smile:

przy okazji chyba admin_centre pominięty

Drobiazg, z jednym punktem na relacji, ten przykład chyba pokazuje, że granice nie muszą być wcale domknięte aby relacja była uznana przez wyszukiwarkę, co jedynie parser relacji w josm zgłosi błąd, ale dla zasady lepiej domykać.

damndog: Dobra robota, o to mi chodziło.

Pozdrawiam.

Wlodek76, dwie sprawy:

  1. dodawanie czegoś do labela żeby ładnie się renderowało w mapniku, ale usuwanie z relacji jest conajmniej niebezpieczne dla życia edytora. Ja na ten przykład korzystam z kilku tagów które usunąłeś z relacji województwa lubelskiego. Konkretnie z name oraz teryt:terc. Konkretnie do renderowania poza mapnikiem w QGIS. Ty bezmyślnie usunąłeś te dane i dodałeś do label… Tylko dlatego, że tobie się gdzieś coś źle szuka.
    Odnoszę wrażenie że twoje rozumienie pojęcia baza danych i mapa zatrzymało się gdzieś na poziomie EwMapy i Autocada… tam faktycznie trzeba było robić labele i inne cuda żeby coś się wyświetliło tam gdzie trzeba.

  2. zauważ że od kilku tygodni toczyła się intensywna dyskusja na temat zasad tagowania granic administracyjnych I DOSTOSOWANIA Nominatima do polskiej specyfiki (wprowadzenia polskiego schematu jednostek administracyjnych do Nominatima). A ty przychodzisz i wszystko w cholerę wywalasz, “poprawiając żeby Nominatim pokazywał teraz dobrze”.

P.S. Za usunięcie tagów teryt z jakichkolwiek elementów będę revertował twoje zmiany!!!

To trzeba było tak od razu a nie bić piany bo nagle ktoś coś wyrzucił!
Opracujcie stosowny FAQ i prowadźcie jakiś rozsądny dziennik tej mapy.

Jeżeli Twoje zmiany będą uzasadnione to ok nie widzę problemu!

Za TERYT faktycznie przepraszam, nie było to rozsądne z drugiej strony jest to pewna lekcja dla Was.
Bo skąd ktoś ma wiedzieć, że ktoś to do czegoś używa.
OSM nie jest tylko dla prywatnie dla CIEBIE jest dostępne dla wszystkich.

Label i inne właściwości zostały po coś utworzone, ale tutaj zgadzam się w zupełności. Jego wykorzystywanie nie jest w pełni bezpieczne.

Więc grzecznie pytam CO WOLNO A CZEGO JESZCZE NIE oczywiście uwzględniając to że KAŻDY ma prawo edytować na tej mapie.

Jest gdzieś jakiś tag, to znaczy, że ktoś tego do czegoś potrzebował. Usuwanie czegokolwiek z bazy „bo nie wiedziałem, że komuś to potrzebne” to zwykły wandalizm!

Ale granic w większości przypadków nie mamy i wtedy tagi IS_IN dają jakąkolwiek informację. A tam gdzie relacja z granicą jest tagi is_in nie przeszkadzają, a mogą pomóc weryfikować spójność danych (is_in może być z lepszego źródła niż przebieg granicy).

Wystarczy osiedle Pienista oznaczyć tagiem place=neibourhood na obszarze, a nie punkcie. Dla lokalnych mieszkańców obszar osiedla jest łatwy do zdefiniowania, a administracyjnej granicy jako takiej pewnie nie ma. Nominatim sobie z tym poradzi.

Stosowny FAQ jest tu: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Podzia%C5%82_administracyjny
Od tygodni, jeśli nie od miesięcy jak wół stoi tam informacja że jednym z tagów jakie powinny być w opisie relacji jest teryt:terc, oraz link pomagający ten teryt ustalić.

Życzę więcej spokoju, oraz pokory. Naprawdę nikt nie chce dla ciebie źle, ale szanuj zdanie społeczności. Jak czegoś nie wiesz, zapytaj na forum, napisz na IRC.

A w temacie tego czy jakiś tag jest komuś do czegoś potrzebny - jeśli jest w bazie, znaczy że ktoś tego używa. To samo dotyczy is_in… Jeśli wartości są poprawne formalnie (zgodne z podziałem administracyjnym), to nie usuwaj. Może ktoś z tego korzysta.

A gdy oficjalnie coś nie będzie potrzebne to się zrobi masowo korektę na bazie danych.

Jeszcze powiedz skąd importuję to będę wiedział za co się zabrać :stuck_out_tongue: A na serio to posiadam tylko uproszczone granice województw z Eurostatu, którymi naprawiam dziury w OSM.

I nie wiń społeczności OSM za to, że nie rozumiesz jakiś kwestii związanych z edycją, bo to niepoważne. Po to jest forum, aby najpierw zapytać.

Nominatim nie jest żadnym wyznacznikiem tego, czy coś w OSM jest poprawne, czy nie.

A ja mam pytanie z innej beczki.
Jak wiadomo dobre dane dotyczące granic można jedynie “ukraść z geoportalu”.
Ja mam poważne wątpliwości czy to kradzież ale to inna sprawa.

Chciałbym tak dla ćwiczeń dorysować granice gmin w moim powiecie.
Okolicę znam, na podstawie lokalnej wiedzy, terytu i mapek poglądowych
mogę zrobić te granice tak z dokładnością do 500 metrów.

Interesują Was takie niedokładne dane?

w sumie lepsze takie niż żadne :). Można się pokusić o dodanie tagu np. FIXME - wtedy np. analizator granic będzie wyświetlał info, że granica jest przybliżona i warto ją kiedyś poprawić jak pojawią się lepsze dane. Poszukaj różnych aktów prawnych - często granice są opisywane dość dokładnie za pomocą cech terenu (że np. idzie wzdłuż drogi czy jakiegoś lasu).

Ok.

Poznań, granice administracyjne - bałagan w liniach.

Włodek. Nie obrażaj się. My tutaj wypracowujemy jakiś wspólny sposób tagowania, a ty robisz krok do przodu. Może warto poczekać, aż wszystko zostanie dogadane zanim rozejdziemy się na wszystkie strony?

Moim zdaniem nie ma to sensu. Praca benedyktyńska. Bez szans na uzyskanie efektu na skalę ogólnopolską przez najbliższe parę lat.
Szybciej z Geoportalu te dane wydobędziemy…

Skoro nie ma lepszych - to jak najbardziej.
Jakby jeszcze ustalić z Pawłem jakiś tag okreslający dokładność/stan/źródło który by wyświetlał się w jego doskonałych raportach to by było idealnie!

W tej chwili w raporcie wyświetlany jest tag “note” (jeśli istnieje) - tam można by umieścić info o dokładności/stanie. Dla źródła niby jest tag “source” - dodam wyświetlanie go do raportu.

Mam pomysł i propozycję, by przy okazji poprawiania/uzupełniania granic powiatowych dodawać do relacji skrót używany na tablicach rejestracyjnych aut. Propozycja tagu to: vehicle_plate_code=

Przykład relacji: http://www.openstreetmap.org/browse/relation/1472852

Po co? Na przykład po to, by można było sobie kiedyś wyrenderować ładną mapę z tablicami rejestracyjnymi :slight_smile: