Czy możnaby już kafelki OSM-Topo i bazę na osm.trail.pl przywrócić do normalnej funkcjonalności? Mój pomysł jest taki, żeby postawić nową bazę i serwować aktualne kafelki, a stare kafelki renderować na starej bazie i przenieść je np. do katalogu /stare i /stare-bezpoziomic, dzięki czemu nasi odbiorcy map jak. np. trail.pl mieliby nadal kafelki sprzed czystki licencyjnej (musieliby tylko adresy pozmieniać w swoich aplikacjach).
W obecnej sytuacji nie działają powitania dla nowych userów, a i mapa zaczyna się powoli robić nieaktualna… Zniknąłby też ten rozdźwięk, skąd różnice między osmapa.pl, a osm.org.
Co o tym myślicie? Balrog?
Ja jestem za. Łatwiej będzie poprawiać bajzel w szlakach, który zrobił bot gdy będzie mieć ładnie zaprezentowane jak to obecnie wygląda.
Proponuję zaktualizować styl do najnowszej wersji z repo
Też jestem za przywróceniem aktualności osmapa.pl.
Niekoniecznie za zmianą adresu TMS – użytkownicy wielu innych aplikacji (np. Locus) korzystających z kafelek osmapa.pl też powinni widzieć aktualny stan OSM.
Nie o to chodzi, też jestem za nowymi danymi w kafelkach, ale w nowym TMS - wolałbym aby dane z przed przebiegu bota pozostały na starym tms, a nowe na nowym url do tms.
Będąc użytkownikiem tmsu z osmapy wolałbym mieć stan pełny i świadomie przełączyć się na nowy (po np sprawdzeniu czy mi pasuje). Takie jest moje zdanie z punktu widzenia potencjalnego usera. Tych userów których znamy (sprawdzić refy w logach) można ewentualnie poinformować jak wygląda sytuacja z kafelkami.
BTW to co widziałem w beta mi się bardzo podoba. Na listę UMP która również wdraża routing trasy na www wysłałem statystykę z kilku miesięcy średnich prędkości z podziałem na rodzaje dróg. Pozwala to na precyzyjne dobranie wartości dla speed.ini w osrm.
Popieram zdanie Sergiusza, ze pod aktualnym adresem na razie jeszcze powinnismy miec stare, bardziej kompletne dane. Na osm.org mamy mape ktora jest narzedziem dla mapujacych, natomiast serwer kafelkow trail powstal po to, zeby bylo cos czego ludzie moga uzywac u siebie na stronach.
Sprobuje w miare dostepnosci czasu zaimportowac nowe dane, ale nie jest to najlepszy moment bo osm2pgsql jest aktualnie wzbogacany o opcje flat nodes ktora ma usprawnic ladowanie danych na starych dyskach, a jednoczesnie powstaje nowy sposob pobierania diffow ktory byc moze (mam nadzieje) wyeliminuje w ogole ten problem i pare innych. (zapytalem na ircu, niektorzy twierdza ze ta nowa opcja juz w miare daje sie uzywac) Poza tym jestem jeszcze jakis czas w podrozy (aktualnie yokohama) i nie mam za duzo czasu, a chcialbym przy okazji przebudowy bazy poprawic pare rzeczy w stylu osmapa-topo, a beda one wymagac dalszych zmian w osm2pgsql.
Podmieniłem wczoraj ikonki stylu dla pomników. Nagrobek został zastąpiony przez bardziej sugestywną ikonkę pomnika. Dodam, że taki symbol często jest stosowany na papierowych mapach turystycznych, więc nie powinno być problemu z jego rozumieniem.
Przykład, jak to wygląda na mapie: http://osmapa.pl/?lon=22.24868&lat=50.44229&zoom=17&map=&o=FFFF
Tyle że jakość (aktualność) kompletnej pozostawia wiele do życzenia. A błędne/niedokładne dane są chyba bardziej irytujące dla użytkownika niż ich brak.
IMHO - o ile w dużych miastach i ich otoczeniu, oraz jeśli chodzi o drogi krajowe i międzynarodowe, mapa została w miarę posprzątana, to na “głębokiej prowincji” nadal jest licho. Co i rusz się ciągle jeszcze nadziewam na obszary, które zostały praktycznie nietknięte po przejściu bota, oprócz zrobienia przebiegu krajówek. Najgorsze, że bot pozrywał ciągłość elementów zostawiając na mapie dziwnie wyglądające “potworki” w postaci krótkich kawałków dróg lokalnych czy po usunięciu części punktów drogi poprowadzone w sposób nazwijmy to - skrajnie uproszczony. IMHO - mimo niby już większej liczby punktów niż przed przejściem bota - wciąż sytuacja jest gorsza niż była wcześniej i stara mapa jest nadal bardziej użyteczna…
To niestety prawda. Wersja ze starymi mapami nadal jest pomocna. Mysle ze powinnismy starac sie zdobywac nowych mapowiczów w mniejszych miejscowosciach zeby to jakos nadrobic…
Tak przy okazji.
Dlaczego osmapa.pl nie działa - nie wyszukuje miejscowości po jej wpisaniu u góry?
Po wpisaniu nazwy miejscowości wyskakuje mi tylko białe pole po lewej stronie.
Pewnie o zalew etykiet - każdy fragment parku ma swój napis i bigos wychodzi. Na osm.org nie jest to takie rażące, bo napisy są na liniach małą czcionką a nie na centroidzie byczą…
Czy trójwymiarowy rendering budynków bierze pod uwagę takie rzeczy jak liczba kondygnacji, czy wysokość, jeśli są wprowadzone?
No i jeszcze miałbym propozycję, żeby dodać tło dla landuse=farmyard, np. jako ciemniejszy odcień landuse=residential.
Widzę, że drogi zostały zaktualizowane a kiedy można spodziewać sie aktualizacji szlaków turystycznych?
Trzeba by zobaczyć co się tam popsuło i ewentualnie zacząć to naprawiać.