Pytania początkujących

No tak, kiedyś.
To, że dane z UMP były stare to sam często doświadczałem i prawdą jest to, że nic się nie działo w okolicach niektórych.
Tyle, że ja głównie używam OSM a dziergam coś tam wtedy jak coś widzę, że jest nie tak.
W tym momencie to OSM jest dla mnie nie do użytku i muszę wrócić do UMP - planuje wycieczki rowerowe, teraz poznikało wiele dróg, miejscowości czasami się nie łączą, nie ma dróg polnych, ścieżek leśnych - a te rzeczy z binga nie koniecznie są łatwo widoczne.
Więc dla użytkowników niesamochodowych jadących z jednej strony polski na drugą to jest masakra :frowning:
Próbowałem kiedyś coś rysować z binga, ale często nie byłem w stanie rozróżnić czy to asfalt czy jednak go tam brak - jak wy to widzicie?

To prawda: OSM w Polsce jest obecnie w tych obszarach nie do uzytku- z drugiej strony zawsze mozna sobie sciagnac stan sprzed kasacji na wycieczki rowerowe równolegle uzupelniajac to, czego brak.

Pisze ze cos jest asfalt tylko wtedy, gdy wiem lub widac to jak byk w Bing wysokiej rozdzielczosci. Inaczej unikam opisywania nawierzchni.

Na garminie zostawiam stare :slight_smile: Ale używam RideWithGps do wyznaczania trasy ( bo fajnie się można przełączać pomiędzy google/osm/satelita - jak są drogi to samo nimi idzie, jak nie ma to rysuje się od ręki ) ale tam nie jestem w stanie ‘używać stanu wcześniejszego’ :slight_smile:
Jakoś przeżyję.

A to czemu takie samo przesunięcie pojawiło się przy wysepkach?

Damnog - tego nie zauwazylem: Sprawdzisz w paru miejscach czy ten blad nie jest czasem systemowy?

Przysiadłem do jednego skrzyżowania w mojej okolicy i naszły mnie takie pytania:

  1. Czy highway=traffic_signals dawać na środku skrzyżowania czy na każdej linii zatrzymania osobno?
  2. Czy macie jakieś przykłady poprawnego otagowania pasów na skrzyżowaniu (lanes i turn:lanes)?
  3. Czy łączniki dróg dwóch kategorii tagować wyższą kategorią czy niższą?

Na wiki informacje nie dają jasnej odpowiedzi odnośnie 1 i 3, może są jakieś PL ustalenia…

Ps.
Osmand dorobił się ostatnio lane asystenta i dobrze by było zacząć tagować poszczególne pasy aby miał z czego korzystać :slight_smile:

Na każdej linii zatrzymania, przykład: http://www.openstreetmap.org/?lat=50.68628&lon=21.755565&zoom=18&layers=M

Niższą.

Jest proposal turn_lanes, który ma fajną wtyczkę do JOSMa, ale nie wiem, czy tego właśnie schematu używa Osmand.

Wiki niestety milczy na ten temat. Ja taguję wyższą.

Dzięki czemu mam co poprawiać :stuck_out_tongue:

Widziałeś kiedyś na którejś mapie “komercyjnej”, by łączniki były w kategorii drogi wyższej? No chyba, że nie mówimy o tym samym, bo ja mówię o np. takich łącznikach:

Nie widzę powodu, dla którego w OSM miałoby być inaczej…

Nie wiem co mam sądzić o radosnej twórczości tego osobnika http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11538713
Najchętniej bym to wszystko wywalił, bo niezły bajzel z tym jest.

I w tym pewnie problem :slight_smile: Nie miałem zbyt wielkiego doświadczenia z komercyjnymi mapami. Jeżeli taki jest konsensus to się dostosuję :slight_smile:

Tak, usun i popraw. Nie jet bledem samym w sobie rysowanie sciezek pieszych jednak:

  1. Wektory powtarzaja sie tam co prowadzi do blednego routingu
  2. Os chodnika raczej nie jest 10 cm od sciany budynku tak, jak tam sie zdarza
  3. chodniki nie biegna przez budynki
  4. Chodniki sa w duzym procencie równolegle lub prostopadle do scian budynków.

Napisz uzytkownikowi ze usuwasz, zrób screenshot ze stanu przed poprawka i po poprawce i mu to wyslij.
Nie chodzi o to by komus pokazac ze czegos nie umie, lecz by go czegos nauczyc.

Proszę o pisanie z polskimi literami, a przynajmniej bez błędów.

Bede sie staral, jakkolwiek mam klopoty: do wrodzonej dysleksji dochodzi wiek powodujacy ze rece mi sie trzesa jak pisze :wink:
Niestety nie moge spelnc prosby o polskie czcionki. W miejscu, z którego pisze nie moge dokonywac zmian w systemie bez poproszenia admina.

Mi się wydaje, czy serwer leży?

Leży i kwiczy. JOSM zgłasza mi api error, ale pociesza że to może być tymczasowe :wink:

afaik, power failure. DB is down
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Platform_Status

Oh, thanks, that’s handy :_) it says it’s all right now

Dzis wieczorem wysiadl prad w serwerowni w Londynie i nie mozna bylo pracowac przez pewien czas.
Pracownicy obawiaja sie ze moze jest to spowodowane olimpiada i wiekszym zuzyciem pradu, w zwiazku z czym prace podejma tam chomiki biegajace w kólkach podlaczone pod dynama. :stuck_out_tongue:

http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11538763 następny zdolny, jedyna edycja z tego samego dnia co poprzedni, może to ta sama osoba.