Pytania początkujących

Może mi ktoś pokazać przykład relacji np. drogi krajowej z prawidłową kolejnością odcinków i rondem podzielonym na kilka części?

Kilkanascie dni temu dosc mocno “cos” popsulo budyneczki w moim miescie.
Zmiany dokonane przez OSMF Redaction Account Zestaw zmian: 12482041.
Podpowie ktos jak to mozna przywrocic?

Zmapować od nowa. Inne opcje są wbrew nowej licencji. Tak przynajmniej uważa OSMF

Przykro nam wszystkim - to zmiany spowodowane usunieciem danych z projektu ump. Wymagala tego zmina licencji projektu osm. Cala Polska jest teraz w naprawie. Za kilka miesiecy najgorsze straty powinny byc naprawione. Wlacz sie do procesu odbudowy.

Ok, dziekuje za szybkie info. Jak widac bedzie trzeba wziac sie za czytanie i naprawianie. Wiem juz przynajmniej co sie stalo i co robic.

Ja robię tak: http://www.openstreetmap.org/browse/relation/223376

EDIT: w dyskusji na forum wyszło, że błędnie używałem roli backward, która powinna być stosowana wtedy, gdy relacja idzie jednokierunkowo “pod prąd” drogi (np. szlak rowerowy kontrapasem wzdłuż jednokierunkowej ulicy). Rola forward powinna być stosowana, gdy relacja idzie jednokierunkowo zgodnie z kierunkiem drogi. Relację dla DK50 poprawiłem, teraz wszystkie fragmenty jednokierunkowe mają rolę forward, i tak powinno być. Nowa wersja OSMonitora nie bierze pod uwagę ról.

Co do rond: jeśli rondo jest jedną drogą, to się nie rozdrabniam i dodaję je do relacji w całości, zaś jeśli rondo jest w częściach, to dodaję do relacji tylko te fragmenty, które się przejeżdża, np. http://www.openstreetmap.org/?relation=223376&lat=51.87227&lon=20.86728&zoom=17

A gdzie można poczytać o co chodzi dokładniej? ( na szybko nie znalazłem, pewno nie w polskiej forum ).
Ogólnie to masakra, większość dróg znikła tych mniej istotnych…

Może kilka znalezionych linków:
http://openstreetmap.org.pl/osm/2012/zmiana-licencji/
http://www.gis-support.pl/projekt-openstreetmap-zmienia-licencje-powazne-konsekwencje-dla-danych-w-polsce/

Te bardziej istotne też, ale te już w większości są naprawione, lub uszkodzone w niewielkim stopniu.

Daijvid,
co prawda wyglada to jak masakra ale nie ma tego zlego, co by na dobre nie wyszlo: Skasowane importy z ump chlopaki robili z tego co mieli, na tyle dobrze, na ile im technologia pozwalala.
My po pierwsze mamy na duzych obszarach podklady bing umozliwiajace o wiele precyzyjniejsze rysowanie - nie tlyko dróg ale i rzek, strumieni, budynków, lasów - po prostu wszystkiego, a po drugie, co obserwuje w bardzo wielu miejscach: Tam gdzie osm mialo malo ludzi nikt nie dotykal tego co jest bo nikogo to nie interesowalo. Tymczasem dane te mialy niekiedy pare lat i sporo sie zmienilo. Bardzo czesto drogi które tam byly rysowane jako trac soa juz wyasfaltowanymi residential bo miejscowosci sie rozwijaja. Tak wiec w efekcie bedziemy mieli lepsza mape.

Czysto rachunkowo jestesmy rok do tylu, ale liczac dynamike przystepowania do projektu nowych ludzi szacuje, że za 8,9 miesiecy powinnismy miec z grubsza odzyskany stan sprzed “tsunami” jakie zafundowalo nam OSMF.

Osobiscie jestem przeciwnikiem zmiany licencji, jednak trzeba przyznac ze wynikiem wykasowania danych jest ulepszenie jakosci mapy na tych obszarach.

Nie wiem skąd wziąłeś te dane…

Spokojnie… Marek użył słowa “szacuję”, czyli wyraził własne zdanie, do którego chyba ma prawo?

Wiem, że to są szacunki, lecz liczyłem na jakiś dowód tej tezy.

Dzia, więc wychodzi na to, że jednak JOSM nie bardzo radzi sobie z wyświetlaniem forward/backward, a myślałem, że ja robię coś źle.

Wlasnie przeczytalem pytanie Dotevo.
Wiec tak: wedlug analizy która zrobil SunCobalt ilosc danych w bazie na obszarze Polski zmniejszyla sie mniej wiecej do stanu sprzed roku. Zakladajac ze nasza Community ma takie same moce przerobowe jak rok temu, powinnismy po roku miec to samo.
Poniewaz jednak:

  1. Ilosc uzytkowników w Polsce jednak sie zwiekszyla
  2. Mapuje dodatkowo pare osób z zagranicy
  3. Jest latwiej w pierwszym etapie rysowac na nowo czesc utraconych danych bo sa to drogi “prominentne” i wielu osobom znane (np. Piotrkowska w Lodzi )
  4. Luki sa bardzo wyraznie widoczne, bo czesto wzdluz dróg których nie ma, są narysowane budynki
  5. Mamy pokrycie sporych obszarów zdjeciami z Bing
    to zakladam ze uzyskanie (czysto rachunkowo oczywiscie) prawie tej samej ilosci danych potrwa o wiele krócej niz rok.

Oczywiscie nie będą to te same dane: Zmiany doprowadza do znacznego ulepszenia geometrii dróg w pewnych obszarach, ale tam, gdzie nie ma aktywnych mapowiczów i nie ma zadnego zródla informacji baza bedzie oczywiscie gorszej jakosci, niz przed akcja kasowania danych z UMP.

Jak rozgraniczać landuse? Konkretnie chodzi mi ot czy np jak łąka łączy się z lasem to czy ma być jedna granica, czy rozdzielić ją na dwie? Co jeśli dodatkowo między łąką i lasem jest droga? Rysować 3 kreski? Czy prawidłowe jest umieszczanie landuse wewnątrz innego landuse? Np polana w lesie itp.

czy ktoś z mądrzejszych może sprawdzić jedną rzecz? tutaj jest przykład: http://www.openstreetmap.org/?lat=51.753381&lon=19.439377&zoom=18&layers=M
Otóż przed katastrofą rysowałem ten staw, wysepki oraz mosty na jedną z nich prowadzące. Jak widać bot pozostawił moje punkty z obrysu stawu, ale wszystko jest przesunięte. Dlaczego? Niby na bingu pasuje, ale ja to później poprawiłem na podkładzie z mapa.lodz.pl.

łąkaz lasem= te same punkty, nie ma przerwy.
Droga pomiedzy= rysujesz 3 kreski.
Landuse wewnatrz landuse- tak, jak najbardziej mozna tak robic.
Wtedy uzywasz relacji multipolygon=outer dla zewnetrznego obszaru i multipolygon inner dla wewnetrznego. Jesli pisze zbyt skrótowo, daj znac, napisze wiecej.

damndog -
wszystko ok, zerknij na to- to sa punkty od footway który tez zostal wykasowany a lezal rownolegle do brzegu jeziorka nieco bardziej na polnoc.

Nie chciałem zaśmiecać innych wątków, a chciałem się wam pochwalić jakiego kwiatka znalazłem:
leisure {pitch=1}
name {Tort tenisowy=1}
sport {tennis=1}
:slight_smile:
Da się z JOSM wyciągnąć linka do obiektu?

Edyta:
Następny kwiatek:
name {Anotniego Abrahama=1}