Traffic i masstracks, czyli podkład ze śladów GPS

Wybacz, ale z racji wykonywanego zawodu nie wolno mi sie na ten temat wypowiadac. Wiadomo jedynie, ze im lepsze dane, tym wieksze jest prawdopodobienstwo ich wykorzystania.
Tak wiec róbmy swoje zwracajac szczególna uwage na prawidlowe rysowanie:

  • Obszarów administracyjnych
  • Zakazy skretu w lewo jako restrykcja
  • Prawidlowe tagowanie rond ( byl juz taki topic)
  • Ilosc pasów
  • Ograniczenia szybkosci

Przez ten tajfun co to przeszedł ostatnio przycisnąłem dziś listę todo z udostępnienia anonimowych traków z monitoringu. Są już dostępne pod url
http://masstracks.media-lab.com.pl/{zoom}/{x}/{y}.png

Spodziewane są jeszcze przerwy w usłudze, bo będę ją migrował na inny host, ale na razie przez kilka dni wisi jak jest - tzn zmigruje i tak z domeną.

Licencja na kafelki otwarta dla potrzeb mapowania dla OSM i UMP, proszę nie podpinać pod inne usługi szczególnie publiczne - łącza nie jest na to przystosowane. Nie odpowiadam za nie działanie usługi itd… :wink:
Traków jest sporo i będą przybywać nowe, a stare będą usuwane, da to podgląd na aktualny stan dróg.

Jak to użyć: jest to klasyczny serwer TMS, który możemy podłączyć np do JOSM lub pod skrypt openlayers na stronie www jako typową warstwę mapy.
Co to jest: są to zanonimizowane traki kilku set pojazdów z okresu kilku tygodni - dokładne odczyty GPS pozycji i ich przebiegu. Pozwala to na nanoszenie danych o drogach nawet na gołym podkładzie, również znajdowanie nienaniesionych dróg, mapowania nowych odcinków właśnie oddanych po których prawdopodobnie zaraz ktoś przejedzie itd.

Np: centrum Poznania:

Jakiś source dajemy ?

Wygląda fajnie. Wiem, głupie pytanie ale… jak to podpiąć w JOSM jako warstwę? :slight_smile:

edycja->ustawienia → WMS/TMS
Plusikiem w prawym dolnym rogu dodajesz: zakładka TMS → url podany wyżej

Co ile sekund zbierany ślad jest ?

W preferencjach/ustawieniach, zakładka wms/tms, na dole masz Aktywuj, naciskasz + i dodajesz tms:http://masstracks.media-lab.com.pl/{zoom}/{x}/{y}.png
Pojawi się w menu.

Dzięki, działa :slight_smile:
Czy tło zamiast białego nie mogłoby mieć alfy skoro jest to png?

tomith: no właśnie problem w tym że ten png ma alfę :slight_smile:

Hmm w JOSM mam białe tło, oczywiście mogę zmienić przezroczystość tej warstwy ale razem z danymi.

Też niestety nie wiem jak JOSM wyświetla PNG. Warstwa podpięta pod Openlayers wyświetla się z kanałem alpha w miejscu białego, czyli jest w pełni przeźroczysta - niezależnie od ustawienia opacity dla reszty zawartości.
Może ktoś biegły w JOSM mi podpowie?

http://josm.openstreetmap.de/ticket/5744 - wygląda podobnie…

Czu to są taki tylko dla Poznania?

Tracki są dla całej Polski, trzeba sobie podpiąć warstwę w JOSM :stuck_out_tongue:

Z przeźroczystością chyba się udało poprawić, przez wypluwanie gif-a zamiast png, to prawda gif ma tylko zwykłe przeźroczystości nie alpha, ale to na te kafelki w zupełności wystarcza, wielkość podobna, przeglądarce FX też nie przeszkadza. Url ten sam, tylko w środku zamiast png leci gif i transparent działa, a opacity działa tylko na dane, więc jest tak jak powinno być. Chyba :slight_smile:
Po za tym po dyskusji na irc dołożyłem jeszcze punkty w miejscach odczytu gps, taka najbardziej prosta zasada wg której należy mapować po tych trakach to zbiór tych punktów.

Ok, ale to jest gif z rozszerzeniem png? Bo taka odpowiedź przychodzi, niczego z rozszerzeniem gif zwrócić nie chce. O ile dla png/png było ok (widoczne poprawnie, przezroczystosc wykorzystana), choć odpowiedzi były dosyć wolne, o tyle gif/png już nie jest ok - MapEdit nie potrafi tego pokazać.

A ja dostaję taki błąd: Warstwa TMS nie obsługuje odwzorowania EPSG:2180. Odwzorawanie EPSG:4326 i Marcator są obsługiwanie Zmień odwzorowanie albi usuń tą warstwę.

Tak, content-type image/gif, a rozszerzenie zostało png, nie zmieniałem linku. Na irc TomekS potwierdził działanie w mapedit, więc nie wiem w czym problem - ale postaram się to naprawić. Na pierwszy ogień link:

.gif
.png

Działa na oba rozszerzenia.

Zmień odwzorowanie, w kafelkach leci sam obrazek, nie ma odwzorowania jako takiego w obrazku. Inne TMS-y chodzą prawidłowo?

Tak, teraz działa. Mam gif/gif. Dzięki.

Przy okazji - niektóre ślady są albo z orania ziemi, albo z oczekiwania wielu kolejek samochodów ciężarowych na załadunek…