Traffic i masstracks, czyli podkład ze śladów GPS

Ja i moja firma oczywiście wchodzimy w temat, korzystamy z OSM i UMP więc dla obu środowisk chcemy udostępnić dane pomocne w mapowaniu - na ile to się da wyjąć. Dla mnie warunkiem jest anonimizacja, bo tylko w ten sposób dane robią się moje - inaczej umowy o poufności itd. Na tą chwilę mam 3 propozycje udostępnienia danych:

  • traffic - wersja beta gotowa, mam jeszcze trochę problemów z wydajnością, ale optymalizacja trwa - poza kafelkami mam propozycję udostępnienia samych danych traffikowych jakby ktoś chciał to załadować do navi itd. tylko tu mam zgrzyt z licencją - więc proszę na razie nie naciskać,

  • wysokości - mam miliardy współrzędnych z dróg wraz z wysokością npm i ilością satelitek, można z tego poprawić srtm, ale tu też muszę to anonimizować, a nie za bardzo wiem jeszcze jak, bo przyciąganie do danych publicznych jak w trafficu wpłynie na jakość samego pomiaru, mogę udostępnić punkty “bliskie” danym publicznym - ale myślę że to dalszy temat - i raczej praca z grupę roboczą która to zechce użyć i upublicznić,

  • traki - właśnie pracuję nad kafelkami z trakami do mapowania, mam nadzieję w ciągu kilku tygodni to skończyć, są spore problemy z wjazdami na posesje i ujawnianiu danych które niosą poszlaki konkretnych miejsc i powodów do tego że udostępnione dane są za mało anonimowe. Mimo braku timestampa, prędkości itd jest jednak miejsce pobytu pojazdu, gdy nie jest to droga, to robi się problem. Traki chcę nakładać jeden na drugi, z okresu 1 miesiąca, kolorując linie średnią ilością satelitek, wyjdzie z tego fajna warstwa z przebiegiem dróg (zoom myślę tylko 14-17), po gęstości pewnie będzie można je nawet wstępnie kategoryzować. Nie chcę do niczego przyciągać i niczym się nie sugerować aby dane były max surowe.

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś propozycje jak użyć tysiące GPS-ów jeżdżących po Polsce i Europie, to proszę o propozycje - warunek dostępności danych to wyjęcie ich w sposób uniemożliwiający identyfikację kto/gdzie/kiedy.

pracujemy nad czyms takim w grupie prof. Sankowskiego w Lodzi. Konwerter anonimizujacy dane to nie jest problem, wiec warto bys dal znac uzytkownikowi Rafal Jachowicz. Zamelduje sie u Ciebie na dniach w tej sprawie.
wielkie dzieki za oferte oczywiscie.

Pozdrawiam,
Marek

Myślę, że momentem przełomowym w OSM w Europie byłoby dołączenie do projektu któregoś z koncernów motoryzacyjnych. Oni dają własne, dokładne mapy (które uzupełnią OSM) oraz traki z wbudowanych nawigacji samochodowych, OSM daje więc POI oraz znacznie większe możliwości.
Chociaż niestety większość koncernów zapewne będzie wolała rozwiązania sprawdzone i godne zaufania, bo skąd wiadomo, że jakiś wariat nie poprzestawia dróg tak, że wszyscy będą kierowani np. do jeziora? Pewnie prędzej koncerny przestaną produkować samochody, niż zdecydują się na taki krok. Ale może kiedyś…

Niektóre rodzaje zawieszeń (pneumatyczne, hydropneumatyczne) są w stanie rozpoznawać nawierzchnię. W nowym Mercedesie klasy S (W222) będzie nawet montowana kamera rozpoznająca nawierzchnię drogi, aby zawieszenie było w stanie się do niej dostosować… Możliwości jak widać są wielkie, niestety prognozy na ich wykorzystanie, niewielkie.

Wiesz, dla takich rzeczy robi się wersję ‘stable’, jakieś algorytmy weryfikują bazę i starają się ją ugruntować raz na jakiś czas. Z resztą komunity też dość dokładnie państwo po państwie to kontroluje. Co do nawierzchni to jak pisałem sporo można wyjąć ze statystyk. Jeśli daną drogę jeździ ktoś często i szybko, to raczej jest to dobra nawierzchnia, jeśli jeździ po niej mało aut i powoli to raczej jest kiepska - z tym że może być to np dojazd płytami do jakiejś firmy itd i te sprawy już muszę anonimizować.

Wybacz, ale z racji wykonywanego zawodu nie wolno mi sie na ten temat wypowiadac. Wiadomo jedynie, ze im lepsze dane, tym wieksze jest prawdopodobienstwo ich wykorzystania.
Tak wiec róbmy swoje zwracajac szczególna uwage na prawidlowe rysowanie:

  • Obszarów administracyjnych
  • Zakazy skretu w lewo jako restrykcja
  • Prawidlowe tagowanie rond ( byl juz taki topic)
  • Ilosc pasów
  • Ograniczenia szybkosci

Przez ten tajfun co to przeszedł ostatnio przycisnąłem dziś listę todo z udostępnienia anonimowych traków z monitoringu. Są już dostępne pod url
http://masstracks.media-lab.com.pl/{zoom}/{x}/{y}.png

Spodziewane są jeszcze przerwy w usłudze, bo będę ją migrował na inny host, ale na razie przez kilka dni wisi jak jest - tzn zmigruje i tak z domeną.

Licencja na kafelki otwarta dla potrzeb mapowania dla OSM i UMP, proszę nie podpinać pod inne usługi szczególnie publiczne - łącza nie jest na to przystosowane. Nie odpowiadam za nie działanie usługi itd… :wink:
Traków jest sporo i będą przybywać nowe, a stare będą usuwane, da to podgląd na aktualny stan dróg.

Jak to użyć: jest to klasyczny serwer TMS, który możemy podłączyć np do JOSM lub pod skrypt openlayers na stronie www jako typową warstwę mapy.
Co to jest: są to zanonimizowane traki kilku set pojazdów z okresu kilku tygodni - dokładne odczyty GPS pozycji i ich przebiegu. Pozwala to na nanoszenie danych o drogach nawet na gołym podkładzie, również znajdowanie nienaniesionych dróg, mapowania nowych odcinków właśnie oddanych po których prawdopodobnie zaraz ktoś przejedzie itd.

Np: centrum Poznania:

Jakiś source dajemy ?

Wygląda fajnie. Wiem, głupie pytanie ale… jak to podpiąć w JOSM jako warstwę? :slight_smile:

edycja->ustawienia → WMS/TMS
Plusikiem w prawym dolnym rogu dodajesz: zakładka TMS → url podany wyżej

Co ile sekund zbierany ślad jest ?

W preferencjach/ustawieniach, zakładka wms/tms, na dole masz Aktywuj, naciskasz + i dodajesz tms:http://masstracks.media-lab.com.pl/{zoom}/{x}/{y}.png
Pojawi się w menu.

Dzięki, działa :slight_smile:
Czy tło zamiast białego nie mogłoby mieć alfy skoro jest to png?

tomith: no właśnie problem w tym że ten png ma alfę :slight_smile:

Hmm w JOSM mam białe tło, oczywiście mogę zmienić przezroczystość tej warstwy ale razem z danymi.

Też niestety nie wiem jak JOSM wyświetla PNG. Warstwa podpięta pod Openlayers wyświetla się z kanałem alpha w miejscu białego, czyli jest w pełni przeźroczysta - niezależnie od ustawienia opacity dla reszty zawartości.
Może ktoś biegły w JOSM mi podpowie?

http://josm.openstreetmap.de/ticket/5744 - wygląda podobnie…

Czu to są taki tylko dla Poznania?

Tracki są dla całej Polski, trzeba sobie podpiąć warstwę w JOSM :stuck_out_tongue:

Z przeźroczystością chyba się udało poprawić, przez wypluwanie gif-a zamiast png, to prawda gif ma tylko zwykłe przeźroczystości nie alpha, ale to na te kafelki w zupełności wystarcza, wielkość podobna, przeglądarce FX też nie przeszkadza. Url ten sam, tylko w środku zamiast png leci gif i transparent działa, a opacity działa tylko na dane, więc jest tak jak powinno być. Chyba :slight_smile:
Po za tym po dyskusji na irc dołożyłem jeszcze punkty w miejscach odczytu gps, taka najbardziej prosta zasada wg której należy mapować po tych trakach to zbiór tych punktów.

Ok, ale to jest gif z rozszerzeniem png? Bo taka odpowiedź przychodzi, niczego z rozszerzeniem gif zwrócić nie chce. O ile dla png/png było ok (widoczne poprawnie, przezroczystosc wykorzystana), choć odpowiedzi były dosyć wolne, o tyle gif/png już nie jest ok - MapEdit nie potrafi tego pokazać.

A ja dostaję taki błąd: Warstwa TMS nie obsługuje odwzorowania EPSG:2180. Odwzorawanie EPSG:4326 i Marcator są obsługiwanie Zmień odwzorowanie albi usuń tą warstwę.