OSMapa Polski, czyli mapa OSM na Garmina

Hmm…dziwna sprawa, może do tych błędów się ustosunkuję porównując to co mi wyświetla MapSource (6.15.4):

  • wszystkie nazwy są dużymi literami i to jest wina Garminów, które nie potrafią wyświetlać małych liter w charsetach innych niż ANSI i latin1 (nie wiem dlaczego i nie chcę wiedzieć :).
  • Co masz na myśli, że obcina długość tekstu? Nazwy są niekompletne? U mnie wszystko się wyświetla poprawnie
  • “Nazwy ulicy nie są wzdłuż ulicy” - nic takiego nie zauważyłem, możliwe że to tylko Twój model odbiornika takie cyrki wyprawia :frowning:
  • “Numery budynków są czarne na białym tle” - w MapSource, czy w Garminie? Mój Garmin w ogóle nie pokazuje numerów domów, w MapSource domy powinny być renderowane na szaro (+ czarne numery domów).

Tak, jak pisałem - jako autor kompilacji mapy na Garmina nie mam możliwości kontrolowania czcionek ani sposobu w jaki Garmin je wyświetla. Możesz co najwyżej spróbować wgrać wersję bez ogonków i zobaczyć czy wyświetla się inaczej.

Kiedy słowo zawiera polskie znaki:
Z “Ogonkami” są z dużymi literami
Bez “Ogonkow” zamienia “PKP RADOM” na “Pkp Radom”. Czyli tworzy wyrazy zaczynające się z dużej litery.

W Garminie
SPZZOZ ODDZIAŁ CHIRURGICZNY DERMATOLOGICZNY I POŁ
W MapSource
SPZZOZ ODDZIAŁ CHIRURGICZNY DERMATOLOGICZNY I POŁOŻNICZO-GINEKOLOGICZNY

Możliwe,że to mój Garmnin. Duże dzie za tą kompilację.

To nie jest jednak tło.
W MapSource
Znaki są czarne z delikatnym, jasnym cieniem z prawej strony.
W Garminie
Znaki są czarne ale mają jasne, grube tło, zniekształcajace znak.
W modzie nocnym jest na opak.

Czy można usunąć całkowicie te dodatkowy efekt i zostawić czysty i zwykły tekst?

Mnie się ta kompilacja podoba.
Spróbowałem z obiema wersjami. Ale nazwy bez polskich znaków wyglądają bardzo dziwnie.

Może coś robię źle, ale przy instalowaniu kolejnej aktualizacji, za każdym razem nie usuwa starego tylko tworzy nowy folder.
Czy można zrobić, tak jak UMP-PL, aby aktualizować/zamieniać tylko nowsze moduły.
Czyli “Aktualizuj OSMtoGarmin.bat” i nadaniem nowej nazwy z aktualną datą?

Nieprawdą jest jakoby, a w każdym razie nie do końca.
Oryginalny kompilator Garmina - MPC (którym kompilowana była GPMapa) też dawał takie efekty, ale UMP widać normalnie, zarówno pod MS jak i w Garminie (w każdym razie nuvi).
Może jest to związane z kodowaniem znaków/charsetów. UMP kodowany jest z tego co pamiętam w 8-bit, a nie w (defaultowym być może dla Garmina w USA) 6-bit.
Chodzi o kodowanie labeli, które ustawiane jest tutaj: http://www.mkgmap.org.uk/svn/wsvn/mkgmap/src/uk/me/parabola/imgfmt/app/labelenc/CodeFunctions.java
Teoretycznie jeśli podajesz charset=cp1250 powinien być wybierany właściwy (FORMAT9)
Widzę, że zaczepiałeś autorów mkgmapa o duże litery (http://www.mkgmap.org.uk/pipermail/mkgmap-dev/2011q1/010897.html), ale wystarczy spojrzeć na UMPa aby się upewnić, że się da. UMP-ogonki jest w cp1250, UMP-ni w cp1252, i zarówno na MS jak i w urządzeniach litery są normalnie.
Pozdrawiam,

Edit: czy przy cp1250 wybierze format9, czy nie, nie jestem pewien.
Nie wiem, jakie narzędzie może pokazać label encoding w img, poza XVI32 - można się upewnić, czy osmapa jest 6-bit, czy 8-bit.

Tu instrukcja jak podmienić plik typ w .img za pomocą GMapToola: http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=15&t=11749#p146086
Pozdrawiam,

OSMapa ma kodowanie 8-bit, podobnie jak UMP.
W img widzę jednak, że wszystko jest tam po prostu wpisane kapitalikami.
Po zamianie SAWICKIEGO na Sawickiego w pliku 66005017.img i ponownym otwarciu MapSource widzę IZYDORA STELLA-Sawickiego.
Nie mam pod ręką Garmina, ale nie ma siły, żeby wynik był inny.
Innymi słowy, za duże litery odpowiada wpisanie tego w taki sposób do img - a więc mkgmap.
Pozdrawiam,

Edit: po ponownym otwarciu MS jeszcze jest tile z cache, dwa razy Ctrl-G załatwia sprawę.

Może jednak kategoryzacja - w img ślimak jest narysowany 0x7 (alleway/private driveway), a ulice Hodura i Bonarka etc to 0x6.
Widzę też, że inne ślimaki/zjazdy także są robione przez 0x7 - to niedobrze, bo dla Garmina oznacza to spory spadek i prędkości i klasy drogi (to najniższa klasa drogi asfaltowej), więc tam gdzie się da będzie tego unikał. W źródłach jest tu “highway: primary_link”, w innym miejscu podobnie, więc pewnie primary_link → 0x7 (a powinno być analogicznie do primary, ewentualnie jakiś łącznik typu 0xb).

Przy okazji, w mapedicie bardzo przeszkadza “map coverage polygon” (0x4b), być może to jest również to, co zabija odświeżanie na urządzeniu.
Pozdrawiam,

wielkie dzięki za pomoc - będę kombinował dalej. W mkgmap jest przełącznik bodajże --lower-case, który wpisuje labele poprawnie (małymi literami), ale za to rozwala kodowanie znaków i zamiast polskich liter są kwadraty albo krzaki. Bodajże MapSource renderował to poprawnie, ale już mój GPSMAP 62s nie ;(

Co do ślimaków - poniżej wklejam fragment regułek konwertujących (po usunięciu mało znaczących dla tematu rzeczy). Powiedzcie, czy jest tu coś spieprzone :). Zasadniczo ten fragment jest chyba wierną kopią defaultowego szablonu mkgmap.

highway=motorway [0x01 road_class=4 road_speed=7 resolution 16]
highway=motorway_link [0x01 road_class=3 road_speed=2 resolution 16]

highway=trunk [0x02 road_class=4 road_speed=5 resolution 16]
highway=trunk_link [0x02 road_class=3 road_speed=2 resolution 16]
highway=* & motorroad=yes [0x02 road_class=4 road_speed=4 resolution 16]

highway=primary [0x03 road_class=3 road_speed=4 resolution 16 continue]
highway=primary_link [0x03 road_class=3 road_speed=1 resolution 16]

highway=secondary [0x04 road_class=2 road_speed=3 resolution 18 ]
highway=secondary_link [0x04 road_class=2 road_speed=1 resolution 20]

highway=tertiary [0x05 road_class=1 road_speed=3 resolution 20]
highway=tertiary_link [0x05 road_class=1 road_speed=1 resolution 21]

highway=minor [0x06 road_class=1 road_speed=3 resolution 21]
highway=unclassified [0x06 road_class=0 road_speed=3 resolution 21]

Jeśli tak, to może pozostawać tylo robienie osobnych wersji img (jeśli chce się zadowolić wszystkich:)
Jak będziesz miał wersję img z lower-case, to oczywiście sprawdzę (mam nuvi 765).
Pozdrawiam,

:slight_smile: Najwyraźniej konwerter bardziej niż “0x03” przejmuje się “road_speed=1”, i według niego przydziela 0x7 (ściągawka z prędkościami: http://ump.fuw.edu.pl/wiki/Jak_rysowac_drogi)).
Pewnie analogicznie dla innych linków.
Pozdrawiam,

hmm…czyli jakie podejście przyjąć najlepiej? link zawsze o numerek w dół w stosunku do drogi podstawowej? Droga drodze nierówna i chyba takie uogólnienie jest najlepsze.

Jeśli to jest łącznik, to prędkość nie ma podstawowego znaczenia, bo odcinek jest dość krótki (jak jednak widać na załączonym przykładzie, nie liczy się sam przelicznik prędkość razy długość trasy). Jeśliby “primary_link” miał łączyć same “primary”, to nawet na tym samym poziomie nie powinien szkodzić. Jedno w dół będzie ok, na pewno dużo lepiej, niż 0x7.
Pozdrawiam,

Ja tylko dodam że dla Garmina ważne jest również aby klasa dróg była zachowana. Dlatego też nie należy domyślnie obniżać klasy samej w sobie. Jeśli masz jakiś link łączący dwie drogi szybkiego ruchu (o klasie 4) to też musi on mieć klasę 4. Z tego co widzę to konwersja powoduje automatyczne obniżenie klasy (z 4 do 3 na przykład). Uważajcie na to bo będą problemy przy routingu na długich trasach.

Ja mam jeszcze pytanie o obszar 0x4b zdefiniowany jako “powierzchnia pokrycia map”. Z tego co wyczytałem ze specyfikacji formatu garmina to musi on być chyba w plikach IMG. Raz, że nie da się chyba tego wyłączyć w mkgmap, dwa że w definicjach konwersji danych OSM też nie występuje (0x4b to chyba definicja multipoligonów oznaczających więzienie - ciekawe czy konfliktów nie ma).

Co do renderowania natural=land to muszę poeksperymentować bo bez definicji tego to morze się wylewa na całą mapę. Co najwyżej mogę dać to jako warstwę przeźroczystą jeżeli to w czymś pomoże.

//edit: ponoć włączenie opcji --transparent nie wrzuca 0x4b to mapy - czy ktoś mógłby mi łopatologicznie wytłumaczyć dlaczego 0x4b jest be? Bo mapy przeźroczystej raczej robić nie chcę.

Na to nie potrafię niestety odpowiedzieć. Poszukiwania w tym temacie rodzą tylko pytanie, czy robisz coś z 0x4b w typ - http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=83903#p83903
Ale to jest na razie poza moją wiedzą. Podmienię typ w Twoim img i będę wiedział, czy to kwestia .typ, czy nie.
Pozdrawiam,

Niestety, takiego img nuvi nie chce wziąć…
Pozdrawiam,

ok, dzięki - poeksperymentuję u siebie - tylko na razie nie mam garmina pod ręką.

Trochę czasu minęło od rzeźni z redaction botem, tak więc kilka dni temu opublikowałem nową mapę. Historia zmian:

  • zmiana sposobu wyświetlania linii energetycznych - poprawia czytelność mapy
  • linie energetyczne wyświetlane są jedynie na największych poziomach zbliżenia (level 24)
  • lepszy kontrast mapy - drogi wojewódzkie, krajowe i powiatowe mają bardziej nasycone kolory
  • drogi typu track i path są renderowane inaczej (bardziej czytelnie)

Kilka znalezionych problemów:

  • routing prowadzi przez teren prywatny na Mogilskiej 97 (między Fabryczną w Mogilską). Raczej nie powinien, na pewno nie powinien w kierunku Fabryczna->Mogilska, bo jest tam od jakiegoś czasu jeden kierunek
  • brak komunikatu do skrętu w zawrotkę al. Pokoju przy Fabrycznej (jadąc na W zawracając na E)
  • komunikat trzymaj się prawe w droga powiatowa przy skręcie w prawo Lipska->Saska
  • podobnie Wiślicka/Srebrnych Orłów w Jancarza
  • trzymaj się lewej w droga krajowa przy wjeździe na estakadę Kaczmarskiego (kierunek NE->SW)
  • do Tesco przy Wielickiej prowadzi drogą dla dostawców (wjazd z Kostanęckiego pierwszy od Wielickiej)
  • przy wyjeździe podobnie, a do tego (aby skierować na Wielicką) robi zawrotkę na terenie szpitala, z wjazdem na ten teren przez zamkniętą zwykle bramę
  • N50.04219 E19.96508 każe zawrócić przy jeździe na wprost (robi pętelkę, jakiś błąd przy połączeniu nitek)
  • prowadzi dołem estakady Kaczmarskiego w kierunku SW->NE
  • brak komunikatu skrętu jadąc z Rydlówki/Kobierzyńskiej w lewo (na południe) w Kapelankę (źle opisaną na tym odcinku jako Kobierzyńska)
  • brak komunikatu skrętu z Jana Pawła II w lewo w Stelli-Sawickiego
  • przy skręcie z Bora-Komorowskiego w lewo w Wiślicką jest komunikat o skręcie w Stelli-Sawickiego

Pozdrawiam,

Problemy, przynajmniej większość dotyczy OSM, a nie OSMapy.

Dodałem tagi access=private

  • brak komunikatu do skrętu w zawrotkę al. Pokoju przy Fabrycznej (jadąc na W zawracając na E)

Dodałem nazwę ulicę do zjazdu.

Łączniki dróg nie miały nazwy. Dodałem Jancarza i Wiślicka (na UMP tak było, ale czy to jest dobry sposób oznaczenia to nie jestem pewien)

Nie znam Krakowa, możesz podać dokładną lokalizację?

Dodałem tag access=private do jednej drogi, która na Bing wygląda na ogrodzoną, ale nie jestem pewien czy o nią konkretnie chodzi.

Tutaj mam problem, która droga. Może te uwagi naniósł byś na openstreetbugs.org?