Pytania początkujących

Święte słowa :slight_smile:
Dla nas, początkujących, nie wystarcza porada polegająca na przekierowaniu do pełnej listy tagów.
Może dla osób z doświadczeniem, znajomość drobnych niuansów jest potrzebna (np w celu pomocy nowicjuszom).
Aby nabrać poprawnych nawyków potrzebujemy praktycznych sugestii (może być oddzielna sekcja na wiki) opracowanych przez doświadczone osoby.
Mnie, osobiście, wszystko jedno jak opisywać obiekty, ale na pewno nie będzie mi przyjemnie, jak po miesiącu, będę musiał zmieniać ich formę dla wszystkich obiektów.

Przy okazji, na OSM dla Bostonu, zauważyłem, że dla każdego budynku używany jest klucz

area=yes

Tego nie zauważyłem w Polsce.

area=yes dla budynków jest nadmiarowe.

Przy okazji jeszcze chcę poruszyć jedną kwestię dotyczącą głównie budynków jednorodzinnych i rysowania z nich obrysów. Otóż zgodnie z zasadami kartografii obrysy budynków wykonuje się na podstawie przekroju przez budynek na wysokości 1 metra na powierzchnią gruntu. Tymczasem wszyscy rysują obrys “po rynnie” nie uwzględniając tego, że dachy dwu- i wielospadowe posiadają jeszcze okap, który może wystawać nawet do 1 metra poza ścianę. Dlatego sugerowałbym wzięcie poprawki na to i rysowanie obrysów ciut mniejszych niż obrys dachu.

Problem nie dotyczy dachów płaskich, najczęściej spotykanych na blokach z wielkiej płyty i krytych papą.

Nie pisalem o tym wczesniej bo proposal nie jest jeszcze w 100% zakonczony.
Na spotkaniu w Garchingu przyjelismy nieco odmienna definicje i przyznaje ze dla mnie samego bylo to troche zaskakujace ale przyznaje- ma sens:
Odmiennie od definicji kartograficznej, definiujacej budynek jako jego obrys mierzony na wysokosci sredniej 1 m nad poziomem terenu przyjelismy jako konsensus jego widok ortogonalny z góry. Jest to z grubsza opisane tutaj:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:3D_building

Powodem sa zastosowania 3D.

Moge uchylic nieco rabka tajemnicy i powiedziec ze chlopaki z Lodzi dosc daleko sa z edytorem 3D pisanym w c++ którego stworzenie postulowal szef zespolu www.osm3d.de z Uniwersytetu w Heidelbergu :stuck_out_tongue:

Mam nadzieje ze na sierpien bedzie pierwsza wersja testowa do pastwienia sie nad nia.

Nie jestem przekonany, czy to właściwa droga by zmieniać standard tylko ze względu na 3D…

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że tak jest łatwiej, bo wszyscy rysują “po rynnie”, no ale czegóż oczekiwać po “bandzie amatorów” jaką jest OSM…

To mój pierwszy post tutaj, dotychczas tylko czytałem, więc na początek chciałem się przywitać :slight_smile:

Mam kilka szybkich pytań, możliwe, że coś było więc proszę o wyrozumiałość :slight_smile:

  1. Jak dodawać adresy do budynku:
    a) do tagów samego budynku (ja tak preferuję, ładnie też wygląda na mapie) czy jakoś inaczej, zauważyłem jeszcze takie podejścia:
    b) adres jako osobny punkt na budynku (jak POI);
    c) adres dodany do jednego z węzłów budynku, np nad wejściem.

  2. Jeśli dodałem adresówkę do tagów budynku, na który wrzucam kilka POI w postaci punktów, to czy POI muszą też mieć swoją adresówkę? Pytam bo nie wszystko się renderuje na mapie jako ikona ale numer domu takiego poi pokazuje się zawsze i niefajnie to wygląda (kilka takich samych numerów).

  3. co znaczy taki znaczek w JOSM - walidacje nie zwracają błędów:

  4. Dotychczas zbierałem dane w terenie i nadal tak będę robić ale zastanawiam się czy mógłbym odpuścić sobie zbieranie adresówki. Otóż moja gmina ma GIS na którym jest wszystko (choć fotki starsze niż ostatni Bing). Pytanie czy przeniesienie numerów domów w taki sposób: nie podpinam GISu jako podkład w JOSM ale po prostu oglądam mapę gminną w przeglądarce i numeruję wg niej narysowane wcześniej budynki z Binga byłoby legalne czy nie? Oczywiście na ostatnim etapie rekonesans (z walking papers - wg mnie lepsze niż GPS w mieście o ile nie jesteśmy na etapie “pustyni” !) i wrzucenie szczegółów (szczególnie POI).
    Numery domów nie wydają się czyjąkolwiek własnością, więc jakie prawo można naruszyć w tym przypadku, tym bardziej że to informacje publiczne i m.in. po to gmina robiła GIS (także za moje pieniądze) żeby to udostępnić.

  5. Jak tagować wszelkiej maści firmy, które nie są typowymi POI? Przykłady - firma budowlana, biuro ubezpieczeniowe. Chyba że nie tagować takich w ogóle.

  6. Czy sklejanie landuse z drogami jest poprawne? Na moim terenie jest to częste i mówiąc szczerze irytuje mnie to ale może nie mam racji (zazwyczaj dany teren przecież kończy się na drodze…).

To tyle na tę chwilę.

właśnie miałem zadać takie samo pytanie (6)! strasznie irytujące jest odklejanie tych obszarów, tylko po to by dodać np. przejście dla pieszych. Powinno się oczywiście zostawić minimalną przestrzeń, przecież obszar np. parku nie wchodzi zazwyczaj na środek ulicy:). Czy jest może jakaś wtyczka do JOSM, która by “obcinała” automatycznie landuse w określonej odległości od zaznaczonej drogi? byłoby fantastycznie.

Słusznie, tak powinniśmy tagować. Tagowanie na punkcie (pkt b) tylko wtedy, gdy nie dysponujemy jego obrysem.
Punkt c) w specyficznej sytuacji, kiedy mamy jeden budynek, ale kilka wejść z oddzielną numeracją.

Raczej tak, to problem z renderem. Uważam, że każde POI powinno mieć full adresację, na wypadek gdyby ktoś wyciągał z bazy tylko POI.

Że dodałeś tag highway= do węzła :smiley:

Ad 4. Najlepiej zapytać w UG czy można :slight_smile:

Raczej tak, o ile znajdziesz na to tagi. Warto sobie w JOSM podpiąć szablon “New-wiki tags” - tam jest więcej rzeczy związanych z biurami/firmami.

Nie, i “błogosławię” każdego, kto przyskleja w ten sposób dane :confused:

Dzięki za odpowiedzi.

Co do pkt 3 to nei przyszło mi do głowy że odp. jest tak prosta :wink:

Twierdzą że mam pytać wodgik a generalnie to mogą udostępnić za $ :slight_smile: Więc pytam czy ktoś zna ew. paragrafy jeślibym robił jak opisałem…

To jest najprostsza droga, chociaż dla nas nieinteresująca. Trzeba to załatwiać w ten sposób, że najpierw przekonujesz wójta/starostę/wojewodę do udostępnienia danych, a on może mocą swojego urzędu je uwolnić. Oczywiście tylko te dane, które są własnością danej jednostki - w przypadku gmin najczęściej są to dane adresowe dla gmin (bez obrysów), w przypadku powiatu dane adresowe i obrysy budynków.

To niestety powielanie błędów, na moim terenie całkiem niedaleko znalazłem ich kilka, powielone bezmyślnie np na Targeo. Szczególnie dotyczyło numeracji dodatkowej 15a itd. Powstał nowy dom, a ktoś nie zaktualizował wszędzie. IMO lepiej zbierać z terenu. Jeśli chodzi o stare osiedla to pewnie wszystko będzie ok, ale na nowych osiedlach - lub nowe domy bym sprawdził osobiście.

Pamiętam np problemy z rejestracją mojej spółki kilka lat temu, jak zgłosiliśmy adres w nowym budynku ‘8’ - bo tak miało być, później wyszło że 10, odkręcaliśmy we wszystkich papierach. Budynek jeszcze kilka lat wisiał w jednym miejscu jako 8 a w innym jako 10.

Tyle, że to jest OSM a nie targeo, w miarę przybywania nowych userów na danym terenie takie błędy będą eliminowane przez lokalsów. Poza tym zbieranie adresówki w terenie bywa również obarczone błędem (bo ktoś ma starą tabliczkę). Wydaje mi się, że najlepszą metodą jest import danych z gminy i późniejsza weryfikacja w terenie, ale do tego najlepiej pracować jako listonosz :wink:

Jak należy sklasyfikować punkt wymiany butli gazowych? Istnieje wprawdzie shop=gas, ale odnosi się on do specjalistycznych sklepów z gazami technicznymi. Jak więc zakwalifikować prosty przydomowy punkt wymiany butli gazowych z propanem-butanem do kuchenek? Na polskich wsiach jest tego mnóstwo.

jak nie ma tagu to stwórz go (najleiej z opisem na wiki),np:
shop=lpg_cylinder.

(wiem, wiem, pewnie nie będzie się chyba renderować … )

Tymczasowe pliki w TEMP folderze.
Zauważyłem, że JOSM wrzucił około 1Gb tymczasowych plików to TEMP folderu.
Czy jest jakaś opcja pozwalająca na automatyczne ich usuwanie kiedy wyłączę JOSM?

Witam;
Moja miejscowosc (Kolno) ma spore braki w budynkach wielorodzinnych. Zaczalem pojedynczo dodawac budynki, ale wkoncu wpadlem na pomysl by wykorzystac do tego podklady z map geodezyjnych (dxf czy autocadowskie dwg). Czy sa jakies przeciwskazania by wykonac jakis import lub przeksztalcic taki plik na podklad do rysowania w openstreetmap? Chodzi mi o samo naniesienie budynkow. Podpowiecie czy wolno cos takiego robic i ewentualnie jak to najprosciej zrobic? Pliki zostaly kupione z dzialu geodezji starostwa i byly wykorzystywane przez projektanta, ktory projektowal linie telekomunikacyjne. Moglbym te budynki dodawac recznie, ale potrzebuje jakiegokolwiek podkladu bo mapy satelitarne na naszym terenie sa jakie sa…

Myślę, że jeśli zostały kupione to możesz z nimi zrobić co chcesz, ale niech to jeszcze ktoś upewni…

Niestety chyby trzeba zapytac w dziale Geodezji starostwa. Norma jest taka ze dane goeodezyjne kupowane sa w jakims tylko celu, poniewaz cena ich jednorazowej sprzedazy nie pokrywa calosci kosztów zwiazanych z ich wytworzeniem. Tak wiec zwrócil bym sie do Starostwa z prosba o ich wykorzystanie tak, by wszystko bylo legalnie.

Ok, zalozmy ze dostane zgode ze Starostwa na wykorzystanie tych map jako podkladow do openstreetmap. Podpowie ktos jak technicznie podlozyc taka mapke? Chyba ze jest jeszcze jakis latwiejszy sposob np na zaimportowanie interesujacej mnie warstwy (obrys budynkow)? Nie wiem z ktorej strony to ugryzc. Josm lekko liznalem, dodalem recznie kilka budynkow, ale z podkladami i jakas konwersja do osm mam problemy. Jakich narzedzi uzyc?

Tag:Laboratorium diagnostyczne.
Jaki tag używać dla opisania laboratoriów diagnostycznych, takich jak Badanie krwi, RTG, MRI czy Tomografia.

amenity=doctors
name=RTG / RMI / etc.