Pytania początkujących

Ma to sens, ale jak ująć specjalizacje szpitali.

Dziś, jeden szpital ma oddział tylko Okulistyczny a inny Położniczo-Ginekologiczny.
Obecnie mam do czynienia z:
SPZZOZ Oddział Chirurgiczny, Dermatologiczny i Położniczo-Ginekologiczny
SPZZOZ Oddział Wewnętrzny i Rehabilitacyjny
Są to informacje ważne dla potrzebujących.
Np, gdzie w okolicy jest szpital z oddziałem wewnętrznym.

A mieszczą się w oddzielnych budynkach? Jeśli tak, to postaw i otaguj je oddzielnie (potraktuj każdy z nich jako oddzielny szpital), czyli:

amenity=hospital name=SPZZOZ Oddział Chirurgiczny, Dermatologiczny i Położniczo-Ginekologiczny addr:street= addr:city= addr:housenumber= itd. itp.

W najprostszej wersji budynek szpitalu jako szpital ogólnie, a oddziały można oznaczyć jako węzły w przybliżonych ich lokalizacjach. W trochę bardziej skomplikowanej wersji można użyć np: relacji site, a w jeszcze bardziej skomplikowanej - można się pobawić w micromapping.

Co do samych tagów specjalizacji… próbowałeś przeszukać wiki OSM na obecność stosownych słów kluczowych? Wiki nie gryzie - jest całkiem sensowny proposal dla chcących podawać takie szczegóły: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Healthcare

PS Proszę nie traktować tego wątku ani całego forum jako miejsca, w którym bywalcy wyręczają innych w elementarnych sprawach takich jak umiejętność szukania informacji na własną rękę.

Zaktualizowałem mapę prawie od podstaw, pomijając główne ulice dla Pionki i wsie w kierunku wschodnim, do Wisły.
Jako nowicjusz, zdaję sobie sprawę, że popełniłem masę błędów.
Dlatego proszę o wskazanie błędów i porady jak zrobić lepiej.
Pomoże mi to w dalszej pracy nad aktualizacją okolic a mam dużo wolnego czasu jako emeryt :slight_smile:

Zgodnie z poprzednio linkowaną propozycją tagowania, zestaw tagów dla oddziału szpitala z Twojego przykładu z uwzględnieniem specjalizacji mógłby wyglądać z grubsza tak:

amenity=hospital healthcare:speciality=surgery;gynaecology;dermatology name=SPZZOZ Oddział Chirurgiczny, Dermatologiczny i Położniczo-Ginekologiczny addr:street= addr:city= addr:housenumber= addr:postcode= addr:country= website= contact:phone= contact:email= 

Analogicznie dla innych specjalizacji/oddziałów. Sugeruję, podobnie jak Zbyszek, by dodawać adres strony internetowej szpitala (website) oraz dane kontaktowe (telefon, e-mail → http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:contact) i pełne dane adresowe.

Zauważyłem, że obecnie w jednym budynku (szpitalu) może być jeden lub kilka specjalistycznych oddziałów.
Żeby było ciekawiej, to w danym roku szpital (budynek) może mieć oddział kardiologii, a w następnym okulistykę. W zależności na co wywalczy pieniądze z Funduszu.
Na OSM jest duża dowolność.
Dlatego tak ten temat drążę, bo wpisać można wszystkie proponowane tagi, ale czy będą one istotne?

Poziom istotności zależy od odbiorcy tych danych. Dla jednego wystarczy samo amenity=hospital (czyli informacja, że to szpital), inny może chcieć tylko adres, a jeszcze inny komplet informacji. My jako OSM, powinniśmy dbać o to, by tagowanie i dane były poprawne i spójne z resztą świata (w miarę możliwości), a odbiorca wyciągnie sobie z bazy to co go interesuje.

Mam jeszcze jedno pytanie. Jeżeli jest dodany POI (np. supermarketu), ale nie ma zaznaczonego budynku, to z chwilą, kiedy dodaję budynek (odpowiednio otagowany, że to jest właśnie sklep), to ten POI ma zostać, czy ma być usunięty?

Tak, takie poi trzeba usuwac. Jedynym powodem dla którego np firma Navigon sprzedaje poi z OSM jest fakt, ze czyszczą one dane z takich właśnie podwójnych informacji.

Do tego co Marek napisał dodam dla kompletnej jasności, że oczywiście, pod warunkiem wcześniejszego skopiowania do obrysu budynku wszystkich danych zawartych w usuwanym POI. Żeby nie było, że ktoś usunie węzeł POI z tzw. kompletem informacji, a do obrysu budynku wrzuci tylko jakieś szczątkowe dane :wink:

Ja osobiście nie usuwałbym danych… Wrzuciłbym to POI w obrys jako węzeł… Usuwając i tworząc węzły na nowo tracimy historię.

Ok, ale wtedy wtedy w tagach budynku mam napisać, że to np. szkoła, itd. czy mam napisać tylko, że to budynek? Bo przecież w POI też są takie same informacje.

A po co nam tak naprawde historia pojedynczego punktu? Zasmiecamy w ten sposób tylko baze malo istotna informacja kto i kiedy ten punkt po raz pierwszy wprowadzil.

W tagach budynku jest takze opis jego funkcji.

Historia punktu - pomimo przeniesienia tagów i usunięcia go - i tak w bazie zostanie, więc to nazwałbym zaśmiecaniem bazy (jako zwolennik trzymania POI w postaci punktów ;)).
Często występuje również sytuacja, że oprócz POI (np. supermarket) w budynku znajduje się coś więcej (apteka, agencja banku, kiosk, cukiernia).

Nawiązując natomiast do nazw, w przypadku szkół imię patrona jest ich częścią. Chcąc być dokładnym wypadałoby jeszcze ustalić czy skrót ‘nr’ w nazwie danej szkoły pisany jest małą czy wielką literą (to ustala Rada Miasta/Powiatu dla swoich szkół).

Po raz kolejny widac tu w przypadku naszej konwersacji, jak istotne jest wypracowanie konwencji, które co prawda nie sa obowiazujace, bo przeczylo by to podstawowym zasadom OSM, ale które jednak byly by propozycja oparta na doswiadczeniach spolecznosci.

W przypadku nazewnictwa, czy skrótów jest to kwestia wrecz zasadnicza i widac to w bardzo wielu przypadkach.

Teoretycznie historia punktu usuniętego nadal będzie, lecz my nie będziemy znali ID węzła, który był poprzednio. No i zgadam się z marimilem. Jeśli jest coś tam więcej niż supermarket to niech zostanie jako POI.Ten temat został już kiedyś poruszony i sądzę, że doszliśmy do wspólnego konsensusu.

Święte słowa :slight_smile:
Dla nas, początkujących, nie wystarcza porada polegająca na przekierowaniu do pełnej listy tagów.
Może dla osób z doświadczeniem, znajomość drobnych niuansów jest potrzebna (np w celu pomocy nowicjuszom).
Aby nabrać poprawnych nawyków potrzebujemy praktycznych sugestii (może być oddzielna sekcja na wiki) opracowanych przez doświadczone osoby.
Mnie, osobiście, wszystko jedno jak opisywać obiekty, ale na pewno nie będzie mi przyjemnie, jak po miesiącu, będę musiał zmieniać ich formę dla wszystkich obiektów.

Przy okazji, na OSM dla Bostonu, zauważyłem, że dla każdego budynku używany jest klucz

area=yes

Tego nie zauważyłem w Polsce.

area=yes dla budynków jest nadmiarowe.

Przy okazji jeszcze chcę poruszyć jedną kwestię dotyczącą głównie budynków jednorodzinnych i rysowania z nich obrysów. Otóż zgodnie z zasadami kartografii obrysy budynków wykonuje się na podstawie przekroju przez budynek na wysokości 1 metra na powierzchnią gruntu. Tymczasem wszyscy rysują obrys “po rynnie” nie uwzględniając tego, że dachy dwu- i wielospadowe posiadają jeszcze okap, który może wystawać nawet do 1 metra poza ścianę. Dlatego sugerowałbym wzięcie poprawki na to i rysowanie obrysów ciut mniejszych niż obrys dachu.

Problem nie dotyczy dachów płaskich, najczęściej spotykanych na blokach z wielkiej płyty i krytych papą.

Nie pisalem o tym wczesniej bo proposal nie jest jeszcze w 100% zakonczony.
Na spotkaniu w Garchingu przyjelismy nieco odmienna definicje i przyznaje ze dla mnie samego bylo to troche zaskakujace ale przyznaje- ma sens:
Odmiennie od definicji kartograficznej, definiujacej budynek jako jego obrys mierzony na wysokosci sredniej 1 m nad poziomem terenu przyjelismy jako konsensus jego widok ortogonalny z góry. Jest to z grubsza opisane tutaj:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:3D_building

Powodem sa zastosowania 3D.

Moge uchylic nieco rabka tajemnicy i powiedziec ze chlopaki z Lodzi dosc daleko sa z edytorem 3D pisanym w c++ którego stworzenie postulowal szef zespolu www.osm3d.de z Uniwersytetu w Heidelbergu :stuck_out_tongue:

Mam nadzieje ze na sierpien bedzie pierwsza wersja testowa do pastwienia sie nad nia.

Nie jestem przekonany, czy to właściwa droga by zmieniać standard tylko ze względu na 3D…

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że tak jest łatwiej, bo wszyscy rysują “po rynnie”, no ale czegóż oczekiwać po “bandzie amatorów” jaką jest OSM…