Tak też zrobiłem i tu pojawia się kolejne pytanie. Jak to ‘name’ wyświetlić na mapie? Dodaje dla node: landuse=industrial plus name=nazwa i jest OK. Przy office=govenment pokazuje się tylko numer budynku
To jest kwestia stylu Standard. Efektem ubocznym tegoż jest nagminne tagowanie wszelkich urzędów (np. skarbowych, powiatowych) jako townhall, którego nazwa się pokaże. Ale zaprawdę powiadam wam, nie idźcie tą drogą już niedługo będziemy mieli mapę z interaktywnymi POI, która uwzględnia office. (beta na www.geowebhost.pl/osmpoi))
Zdaje sie ze ktos tak ustawil reguly dla renderingu. Bylo nie bylo, wprowadziles poprawnie informacje. Jesli dla kogos te dane beda wazne, napisze programik w którym ta informacje bedzie widac. Generalnie to mam wrazenie ze co prawda ludzie mysleli przy pisaniu softu robiacego rendering, jednak ilosc informacji które trzeba przewidziec jest tak duza, ze moga pojawic sie nielogicznosci takie jak te, o których piszesz.
W sumie nalezalo by te reguly przejrzec i skodyfikowac. Ciekawy temat dla naszego polskiego Zarzadu i rozmów z OSMF
w jakiej postaci wpisywać nazwę szkoły dla:
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach
Publiczne Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Pionakch
To samo dotyczy szpitali czy przychodni:
SPZZOZ Oddział Wewnętrzny i Rehabilitacyjny
Hej. Na mapie powinny być zaznaczone wszystkie budynki (domy, bloki, kamienice, urzędy), czy tylko jakieś ważniejsze? Pytam, bo w moim mieście są zaznaczone tylko ważniejsze
Wszystkie. Możliwe, że ktoś wcześniej wyrysował tylko tyle ile chciał lub mógł, bo nie było podkładu foto. Oczywiście, warto zacząć od najważniejszych, ale jeśli masz zamiar zrobić wszystko to nie ma znaczenia od czego zaczniesz.
Mnie się to podoba.
Ale czy konieczne jest podawanie, dodatkowo, nazwy miejscowości do nazwy szkoły?
A co ze szpitalami, tam pełna nazwa czy maksymalny skrót?
A może jest możliwość podawania oddziałów?
Podobnie z przychodniami, może dodatkowo jakaś lista specjalności w danej przychodni?
Jeśli jest częścią nazwy oficjalnej wtedy tak. Przykład przydatności - ktoś będzie chciał np. wyciągnąć z OSM bazę szkół to lepiej by nazwa miejscowości się tam pojawiała.
Może coś pośrodku:
name=Szpital powiatowy w Wielkim Mieście operator=Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wielkim Mieście patron=Jan Paweł VI
Do skrótu, jeśli jest stosujemy short_name=
OSM niby jest pojemne i przyjmie każdą informację, ale ja bym tak nie robił - lepiej podać website= przychodni i niech zainteresowany sobie tam sprawdza dostępne specjalności.
Dziś, jeden szpital ma oddział tylko Okulistyczny a inny Położniczo-Ginekologiczny.
Obecnie mam do czynienia z:
SPZZOZ Oddział Chirurgiczny, Dermatologiczny i Położniczo-Ginekologiczny
SPZZOZ Oddział Wewnętrzny i Rehabilitacyjny
Są to informacje ważne dla potrzebujących.
Np, gdzie w okolicy jest szpital z oddziałem wewnętrznym.
W najprostszej wersji budynek szpitalu jako szpital ogólnie, a oddziały można oznaczyć jako węzły w przybliżonych ich lokalizacjach. W trochę bardziej skomplikowanej wersji można użyć np: relacji site, a w jeszcze bardziej skomplikowanej - można się pobawić w micromapping.
Co do samych tagów specjalizacji… próbowałeś przeszukać wiki OSM na obecność stosownych słów kluczowych? Wiki nie gryzie - jest całkiem sensowny proposal dla chcących podawać takie szczegóły: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Healthcare
PS Proszę nie traktować tego wątku ani całego forum jako miejsca, w którym bywalcy wyręczają innych w elementarnych sprawach takich jak umiejętność szukania informacji na własną rękę.
Zaktualizowałem mapę prawie od podstaw, pomijając główne ulice dla Pionki i wsie w kierunku wschodnim, do Wisły.
Jako nowicjusz, zdaję sobie sprawę, że popełniłem masę błędów.
Dlatego proszę o wskazanie błędów i porady jak zrobić lepiej.
Pomoże mi to w dalszej pracy nad aktualizacją okolic a mam dużo wolnego czasu jako emeryt
Zgodnie z poprzednio linkowaną propozycją tagowania, zestaw tagów dla oddziału szpitala z Twojego przykładu z uwzględnieniem specjalizacji mógłby wyglądać z grubsza tak:
amenity=hospital healthcare:speciality=surgery;gynaecology;dermatology name=SPZZOZ Oddział Chirurgiczny, Dermatologiczny i Położniczo-Ginekologiczny addr:street= addr:city= addr:housenumber= addr:postcode= addr:country= website= contact:phone= contact:email=
Analogicznie dla innych specjalizacji/oddziałów. Sugeruję, podobnie jak Zbyszek, by dodawać adres strony internetowej szpitala (website) oraz dane kontaktowe (telefon, e-mail → http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:contact) i pełne dane adresowe.
Zauważyłem, że obecnie w jednym budynku (szpitalu) może być jeden lub kilka specjalistycznych oddziałów.
Żeby było ciekawiej, to w danym roku szpital (budynek) może mieć oddział kardiologii, a w następnym okulistykę. W zależności na co wywalczy pieniądze z Funduszu.
Na OSM jest duża dowolność.
Dlatego tak ten temat drążę, bo wpisać można wszystkie proponowane tagi, ale czy będą one istotne?
Poziom istotności zależy od odbiorcy tych danych. Dla jednego wystarczy samo amenity=hospital (czyli informacja, że to szpital), inny może chcieć tylko adres, a jeszcze inny komplet informacji. My jako OSM, powinniśmy dbać o to, by tagowanie i dane były poprawne i spójne z resztą świata (w miarę możliwości), a odbiorca wyciągnie sobie z bazy to co go interesuje.
Mam jeszcze jedno pytanie. Jeżeli jest dodany POI (np. supermarketu), ale nie ma zaznaczonego budynku, to z chwilą, kiedy dodaję budynek (odpowiednio otagowany, że to jest właśnie sklep), to ten POI ma zostać, czy ma być usunięty?