Pytania początkujących

z tego co znalazłem, wnioskuję że należy stosować angielskie tagi. Wykorzystywane są na przykład w OsmAnd, nie sądzę że poradzi sobie z polskim Po-Wt :slight_smile:

Zresztą, pomysł zdaje się wyszedł od Niemców : http://www.netzwolf.info/en/cartography/osm/time_domain/explanation - wyraźnie jest tam napisane : “po angielsku”

Nie ma jeszcze aplikacji, która obsługiwałaby polskie opening_hours, a walidatory traktują to jak błąd. Więc myślę, że warto abyś tagował zgodnie z tym co jest na wiki.

W tej liście rozwijanej w JOSM-ie pojawiają się zarówno klucze i wartości tagów domyślne (zgodne z przyjętymi schematami tagowania), jak i te, które po prostu się znajdują (bo ktoś ich użył) w obrabianym obszarze danych. Czasem w takiej liście rozwijanej mogą pojawiać się jakieś bzdury, czasem literówki, czasem egzotyczne tagi, czasem polskie wersje, ale nie wszystkie od razu są przez to poprawne.

Dobra, postaram się poprawić tam gdzie zgrzeszyłem, w każdym razie teraz będę używał wtyczki openinghours :slight_smile:

A jak otagować drogę, która jest w budynku? Np. na parterze część budynku jest wydzielona na drogę dojazdową na podwórze lub dalszych budynków. Przykład: http://images1.wikia.nocookie.net/_cb20090522180115/warszawa/images/2/22/Mokotowska(budynek_nr_8,_przejazd_bramny).JPG

Wydzielić kawałek biegnący pod budynkiem i dać mu highway=service tunnel=yes layer=-1 width=? maxheight=?

A to nie będzie znaczyło, że ta droga jest pod budynkiem? Jest na tym samym poziomie.

Raczej będzie. Ja bym dał bez layer (czyli domyślne layer=0).

Dla mnie to barrier=sally_port
+covered=yes może…

Średnio to się ma do zwykłego budynku usługowego. Wiki nic nie mówi na ten temat.

Jesli droga jest pod budynkiem, tj. jako typowy tunel, to nie ma z budynkiem punktów wspólnych. Przyjelismy na konferencji w Garchingu ze jesli droga jest dojazdowa przez budynek, to rysujemy tak, jak Zbigniew napisal pamietajac by poczatek i koniec “tunelu” lezal na obrysie budynku…

Z layer=-1?

Można dać layer=1 dla budynku, walidator to powinien strawić.

Walidator (ten z JOSMa) strawia tunnel bez dodatkowego tagu layer.

Można, ale to by sugerowało że budynek jest powyżej poziomu gruntu, co raczej nie jest prawdą.
Walidator pokazujący tunel i budynek w jednym miejscu jako błąd jest jak dla mnie - zbyt gorliwy.

Zgadza sie Mateusz. Layer 1 pokazywal bybudynek lub fragment budynku znajdujacy sie powyzej poziomu terenu.
Ignorowal bym tutaj bledne wskazanie walidatora. Wiecej nawet: warto byloby poinformowac autora, ze powinien to zmienic.

GDDKiA jaki tag?

W semsoe zarzadczu drogi?

O ile Cię zrozumiałem, to tak.

building:office
office:government
name: