Pytania początkujących

  1. Budynki mieszkalne rysować jako oddzielne domy i do każdego przypisać “addr:#” czy rysować ścieżkę i używać “addr:interpolation”?
  2. Czy dla budynków handlowo-usługowych rysować kształty i opisywać je, dodawać dodatkowo punkt POI, tylko rysować, tylko dodawać punkt POI?
  3. Jak zaznaczać, że drogi są tymczasowo w przebudowie?
  1. interpolacji lepiej używać gdy trudno określić dokładne położenie adresu. W tym przypadku addr:housenumber będzie lepsze (może być nawet jako node)
  2. Myśle, że najlepiej otagować w tym przypadku obrys
  3. Jeśli da się na nie wejść to proponuję ustawić odpowiedni access dla samochodów.

… czyli motorcar=no

Dzięki, a jeśli chce połączyć boiska i budynki w szkole jako jeden obiekt. W sensie zgrupować je jako należące do szkoły. Czego muszę użyć?

Narysować obrys terenów szkolnych i dać amenity=school.

Na wiki jest fajny rysunek: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dschool#How_to_map

dużo czytam, mało piszę chociaż czasem coś trzeba;) opening_hours powinno się tagować po polsku czy po angielsku? niestety JOSM czasem sugeruje mi żeby robić to po angielsku (w rozwijanej liście), chociaż w większości po polsku, więc raczej taguję Pn-Pt. tylko czy to przypadkiem nie jest karygodny błąd?
na razie ograniczam się głównie do poi-owania, ale czy jest gdzieś konkretny opis krok po kroku jak tworzyć relacje? póki co zależy mi głownie na poprawkach tras autobusowych i tramwajowych.

z tego co znalazłem, wnioskuję że należy stosować angielskie tagi. Wykorzystywane są na przykład w OsmAnd, nie sądzę że poradzi sobie z polskim Po-Wt :slight_smile:

Zresztą, pomysł zdaje się wyszedł od Niemców : http://www.netzwolf.info/en/cartography/osm/time_domain/explanation - wyraźnie jest tam napisane : “po angielsku”

Nie ma jeszcze aplikacji, która obsługiwałaby polskie opening_hours, a walidatory traktują to jak błąd. Więc myślę, że warto abyś tagował zgodnie z tym co jest na wiki.

W tej liście rozwijanej w JOSM-ie pojawiają się zarówno klucze i wartości tagów domyślne (zgodne z przyjętymi schematami tagowania), jak i te, które po prostu się znajdują (bo ktoś ich użył) w obrabianym obszarze danych. Czasem w takiej liście rozwijanej mogą pojawiać się jakieś bzdury, czasem literówki, czasem egzotyczne tagi, czasem polskie wersje, ale nie wszystkie od razu są przez to poprawne.

Dobra, postaram się poprawić tam gdzie zgrzeszyłem, w każdym razie teraz będę używał wtyczki openinghours :slight_smile:

A jak otagować drogę, która jest w budynku? Np. na parterze część budynku jest wydzielona na drogę dojazdową na podwórze lub dalszych budynków. Przykład: http://images1.wikia.nocookie.net/_cb20090522180115/warszawa/images/2/22/Mokotowska(budynek_nr_8,_przejazd_bramny).JPG

Wydzielić kawałek biegnący pod budynkiem i dać mu highway=service tunnel=yes layer=-1 width=? maxheight=?

A to nie będzie znaczyło, że ta droga jest pod budynkiem? Jest na tym samym poziomie.

Raczej będzie. Ja bym dał bez layer (czyli domyślne layer=0).

Dla mnie to barrier=sally_port
+covered=yes może…

Średnio to się ma do zwykłego budynku usługowego. Wiki nic nie mówi na ten temat.

Jesli droga jest pod budynkiem, tj. jako typowy tunel, to nie ma z budynkiem punktów wspólnych. Przyjelismy na konferencji w Garchingu ze jesli droga jest dojazdowa przez budynek, to rysujemy tak, jak Zbigniew napisal pamietajac by poczatek i koniec “tunelu” lezal na obrysie budynku…

Z layer=-1?

Można dać layer=1 dla budynku, walidator to powinien strawić.