Ponadto przejrzałem inne obszary - na pierwszy rzut oka nie ma takiego problemu z innymi drogami krajowymi. Routing na dłuższych dystansach wydaje się być ok.
Routing z Krakowa do Olkusza wiedzie przez Giebułtów - być może to jest problem kategoryzacji. Odcinek od Ronda Ofiar Katynia (Kraków) do węzła w Modlnicy nie jest już krajówką, ale tracąc “kolor” stracił też prędkość, a co za tym idzie MS preferuje Łokietka+Giebułtów.
Pozdrawiam,
chyba najważniesze: źle liczone są zjazdy z rond, jeśli wjazd na rondo jest w tym samym punkcie co zjazd z niego. Przykład - rondo Hipokratesa w Krakowie (N50.09062 E20.02148). Problem znany od dawna, wymaga uwagi przy rysowaniu rond (chyba że uda się zrobić preprocessing sensownie rozsuwający takie punkty), reprodukowalny zarówno na MS jak i na urządzeniu. To samo z rondami Barei, Dywizjonu 308, Mateczny (które zresztą są rondami tylko z nazwy). Co ciekawe, nie dzieje się tak na Rondzie Grzegórzeckim (być może dlatego, że tam zmieniają się też klasy dróg).
plik img zawiera białe tło, które spowalnia wyświetlanie (najpierw rysuje się tło, potem nazwy miejscowości). Dodatkowo dziwnie to wygląda w trybie nocnym - przy zmianie zooma najpierw tło robi się ciemne (default), potem jasne, potem napisy z nazwami miejscowości. Normalnie mapy nie mają pełnego tła, ono wynika z trybu dziennego/nocnego (pełne jasne tło teoretycznie kosztuje też więcej baterii)
brak zakazu skrętu z Alei w lewo w Piłsudskiego
routing nie wykorzystuje ślimaka Powstańców Śląskich/Kamieńskiego - N50.03531 E19.94786 do N50.02835 E19.95192, zamiast tego przeprowadza prawie podwórkami po ulicach Hodura i Bonarka (wygląda bardziej na problem z parametrami ślimaka, bo to dość duża różnica odległości jak na problem z kategoryzacją)
brak zakazu skrętu z Dobrego Pasterza w Bora-Komorowskiego (N50.08725 E19.99171)
nawigacja z centrum Krakowa do np. N50.01678 E20.02520 (parking) prowadzi Bieżanowską, a więc zbyt “niska” jest kategoria Teligi+Ćwiklińskiej (to są po dwa pasy w jedną stronę, potem nawet z pasem zieleni (Bieżanowska to jedna jezdnia po jednym pasie w każdą ze stron)
brak nazwy Estakady Kaczmarskiego (trzymaj się lewej w Droga Krajowa)
brak nazw przy Rondzie Polsadu (trzymaj się prawej w Droga Wojewódzka, skręć w lewo w DW - przy jeździe Bora-Komorowskiego → Młyńska)
skręt w prawo z Alei w Królewską - “kieruj się w prawo w droga wojewódzka”
Dobrego Pasterza na odcinku od Ronda Barei do 29 listopada powinno mieć moim zdaniem niższą preferencję od Lublańskiej (DP to jedna jezdnia z progami, Lublańska - po dwa pasy w każdą stronę), np. routing z N50.08960 E19.97809 do N50.08023 E19.95029
literówka → T. Pranickiego zamiast “Parnickiego”
nazwy ulic i POI są drukowanymi literami - to może kwestia kompilatora
Rondo Grzegórzeckie wygląda zabawnie - ślad musi być z roweru, uciekającego przed samochodami
W sumie wszystkie poza pierwszymi dwoma to już etap poprawiania zachowania nawigacji, może jeszcze oprócz trzeciego, bo Aleje to tranzyt, nie opłotki.
Generalnie działa
Pozdrawiam,
Restrykcja jest wprowadzona i była tam od dawna. Teraz trochę to zmieniłem, zamiast nakazu jazdy prosto, jest zakaz skrętu w prawo.
Poprawione - tzn wyrysowałem drugą nitkę i dałem lanes=2, nie wiem czy pomoże.
Z uwag ogólnych, które mam po nanoszeniu tych poprawek w Krakowie:
światła (sygnalizację świetlną) dajemy na linii zatrzymania, nie na przecięciu dróg (hektor, vinci4352)
obszarów (landuse=) nie przyklejamy do highway= (mcik); nie wiem też dlaczego w niektórych miejscach jest nałożony landuse=residential na landuse=residential (przykład: http://www.openstreetmap.org/browse/way/117724325 ) (również mcik)
Jak rozumiem, poprawiłeś przebieg Ronda Grzegórzeckiego, ale to powyżej to akapit o błędnej nawigacji na rondach ogólnie (i akurat nie na Kotlarskim vel Grzegórzeckim).
Naturalne jest rysowanie faktycznego przebiegu wjazdów/zjazdów (często się ze sobą stykają), niestety nawigacja Garmina błędnie (w naszym pojęciu, może należałoby napisać “inaczej”, bo są to jakieś realia amerykańskie or sth) liczy wtedy zjazdy. Poprawienie tego wymaga przerysowania rond.
Patrz http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/?zoom=19&lat=50.09052&lon=20.02142&layers=B00000FTF&mlat=50.09059&mlon=20.02147.
Wygląda to brzydziej na WWW, ale jest konieczne do poprawnego sygnalizowania na odbiornikach (na pewno Garmin, trzeba byłoby sprawdzić Navitela).
Ok, może to problem na etapie konwersji (to samo dzieje się w MapSource jak i na Garminie).
Ok, czyli być może pozostaje wykrywanie i konwertowanie takich rzeczy przy konwersji/kompilacji, albo oparcie się tylko o zakazy.
Pozdrawiam,
Zdaję sobie sprawę ze specyficznego problemu dotyczącego rond na garminach. Niestety jest to problem softu, a nie OSM - z zasady nie dłubiemy pod konkretną nawigację.
BTW: rondo Hipokratesa jest chyba tylko rondem z nazwy? (o ile dobrze pamiętam z bycia tamże… znakowanie poziome na sat też raczej wskazuje, że nie jest to klasyczne rondo)
Navitela nie da się aktualnie sprawdzić - GPSMapEdit wyrzuca błędy przy konwersji do formatu nm2 - przeszkadzają mu zduplikowane węzły (16 sztuk na próbowanym obszarze, czyli 66004017 - Kraków i okolice). Przy weryfikacji wyrzuca też sporo zbyt bliskich węzłów i krzyżowanie się drogi samej z sobą.
Pozdrawiam,
Czy istnieje możliwość, aby wygląd mapy w Garminie był taki sam, jak wygląd mapy internetowej (http://www.openstreetmap.org/) ? Podobnie jest z programiem Navigator 11, mapa OSM ściągnięta do niego wygląda inaczej. Próbuję zmieniać wersje kolorystyczne, ale bez większych sukcesów.
Dzięki, a czy znajdę plik z kolorystyką i stylami dokładnie jak w OSM? Czy są jakieś programy na Windowsa, które pozwolą przeglądać OSM w trybie offline (uprzednio ściągniętą) ale dokładnie z takim wyglądem jak na www?
To jest akurat przejaw skrajnej głupoty twórców Nortona -
Threat name:
WS.Reputation.1 from
garmin.osmapa.pl
oznacza, iż “społeczność” Nortona nigdy nie widziała tych plików exe tym samym odgórnie zadecydowała iż są one niebezpieczne. Kiedyś w ten sposób uwalili najnowsze wydanie firefoxa ;). To tylko potwierdza moje zdanie o tej firmie i jej produktach.
Tak, czy siak - wielkie dzięki za zgłoszenie problemu