OSMapa Polski, czyli mapa OSM na Garmina

Dzięki.

BTW - najnowsza osmapa ma problemy z routingiem. Na necie już wystawiłem poprawioną wersję.

Garmin Edge 705 do wyboru:

  • omtbmap_onlysrtm_Polska_2012-06-03
  • OsmapA-20120601v1.12

Każdą można wyłączyć. Działa dobrze.

Dobra robota.

Dzięki, czyli chyba będę musiał wgrać nowy firmware do mojego garmina :slight_smile:

W Garminie 60CSx także działa poprawnie.

Przy okazji znalazłem buga.
highway=path
horse=designated
jest rysowane jak residential, albo service. Powinno być jak zwykła ścieżka, np. http://www.openstreetmap.org/?lat=52.129687&lon=20.803982&zoom=18&layers=M

dzięki, w nowym wydaniu już będzie poprawione.

Długo na to wydanie nie trzeba było czekać :

Wersja wakacyjna - czyli renderuje się morze i plaże :smiley:

Wersja 1.13

  • naprawiono wyznaczanie trasy zepsute w wersji 1.12
  • poprawnie wyświetla się morze Bałtyckie oraz plaże (natural=beach, natural=sand)
  • poprawiono wyświetlanie ścieżek z tagiem horse=designated.

Drogi projektowane wyświetlają się jako serwisowe. Problematyczne jest to szczególnie kiedy korzysta się z nawigacji w garminie i trzeba przejechać taką projektowaną drogą ⊙_⊙ :sunglasses:

Dzięki, podeślesz może linka do takiej przykładowej drogi? Teoretycznie renderowanie highway=construction jest wyłączone, ale może gdzieś jest błąd.

Na przykład S17 (na północ od Lublina) - akurat ten fragment będzie… kiedyś, na razie nie ma jeszcze planów. http://osm.org/go/0OuPNLa

I ciągnąc dalej DK17 - trasa z Lublina do Warszawy wyznaczana jest drogą przez Kozienice i Górę Kalwarię zamiast prowadzić DK17. Przez Kozienice jest dalej o 20 km i generalnie droga ma gorsze parametry. Sprawdziłem w MapSource co jest tego przyczyną - przesunąłem wyznaczoną trasę i są chyba jakieś dziury w DK17.

Gdy zaznaczyłem początek w Lublinie i koniec w okolicach miejscowości Zakręt to i tak zostałem wyciągnięty za Wisłę w Puławach i wróciłem na DK17 wracając przez Górę Kalwarię.

Podobnie z Lublina do punktu za obowodnicą Garwolina - MapSource przeciąga mnie poza DK17 - prowadzi przez Żelechów.

dzięki, naprawię to renderowanie dróg i przy okazji przyjrzę się DK17.

Ponadto przejrzałem inne obszary - na pierwszy rzut oka nie ma takiego problemu z innymi drogami krajowymi. Routing na dłuższych dystansach wydaje się być ok.

Hej,

Routing z Krakowa do Olkusza wiedzie przez Giebułtów - być może to jest problem kategoryzacji. Odcinek od Ronda Ofiar Katynia (Kraków) do węzła w Modlnicy nie jest już krajówką, ale tracąc “kolor” stracił też prędkość, a co za tym idzie MS preferuje Łokietka+Giebułtów.
Pozdrawiam,

To samo na nuvi 765.
Pozdrawiam,

Uwagi ogólne i szczególne (te drugie - Kraków):

  • chyba najważniesze: źle liczone są zjazdy z rond, jeśli wjazd na rondo jest w tym samym punkcie co zjazd z niego. Przykład - rondo Hipokratesa w Krakowie (N50.09062 E20.02148). Problem znany od dawna, wymaga uwagi przy rysowaniu rond (chyba że uda się zrobić preprocessing sensownie rozsuwający takie punkty), reprodukowalny zarówno na MS jak i na urządzeniu. To samo z rondami Barei, Dywizjonu 308, Mateczny (które zresztą są rondami tylko z nazwy). Co ciekawe, nie dzieje się tak na Rondzie Grzegórzeckim (być może dlatego, że tam zmieniają się też klasy dróg).

  • plik img zawiera białe tło, które spowalnia wyświetlanie (najpierw rysuje się tło, potem nazwy miejscowości). Dodatkowo dziwnie to wygląda w trybie nocnym - przy zmianie zooma najpierw tło robi się ciemne (default), potem jasne, potem napisy z nazwami miejscowości. Normalnie mapy nie mają pełnego tła, ono wynika z trybu dziennego/nocnego (pełne jasne tło teoretycznie kosztuje też więcej baterii)

  • brak zakazu skrętu z Alei w lewo w Piłsudskiego

  • routing nie wykorzystuje ślimaka Powstańców Śląskich/Kamieńskiego - N50.03531 E19.94786 do N50.02835 E19.95192, zamiast tego przeprowadza prawie podwórkami po ulicach Hodura i Bonarka (wygląda bardziej na problem z parametrami ślimaka, bo to dość duża różnica odległości jak na problem z kategoryzacją)

  • brak zakazu skrętu z Dobrego Pasterza w Bora-Komorowskiego (N50.08725 E19.99171)

  • nawigacja z centrum Krakowa do np. N50.01678 E20.02520 (parking) prowadzi Bieżanowską, a więc zbyt “niska” jest kategoria Teligi+Ćwiklińskiej (to są po dwa pasy w jedną stronę, potem nawet z pasem zieleni (Bieżanowska to jedna jezdnia po jednym pasie w każdą ze stron)

  • brak nazwy Estakady Kaczmarskiego (trzymaj się lewej w Droga Krajowa)

  • brak nazw przy Rondzie Polsadu (trzymaj się prawej w Droga Wojewódzka, skręć w lewo w DW - przy jeździe Bora-Komorowskiego → Młyńska)

  • skręt w prawo z Alei w Królewską - “kieruj się w prawo w droga wojewódzka”

  • Dobrego Pasterza na odcinku od Ronda Barei do 29 listopada powinno mieć moim zdaniem niższą preferencję od Lublańskiej (DP to jedna jezdnia z progami, Lublańska - po dwa pasy w każdą stronę), np. routing z N50.08960 E19.97809 do N50.08023 E19.95029

  • literówka → T. Pranickiego zamiast “Parnickiego”

  • nazwy ulic i POI są drukowanymi literami - to może kwestia kompilatora

  • Rondo Grzegórzeckie wygląda zabawnie - ślad musi być z roweru, uciekającego przed samochodami :wink:

W sumie wszystkie poza pierwszymi dwoma to już etap poprawiania zachowania nawigacji, może jeszcze oprócz trzeciego, bo Aleje to tranzyt, nie opłotki.
Generalnie działa :slight_smile:
Pozdrawiam,

@TxF_CTs: dzięki za zgłoszenie.

Poprawione - faktycznie, można było to narysować lepiej.

No tak, ktoś skaszanił restrykcję: http://www.openstreetmap.org/browse/relation/1021101/history (pozostałe trzy restrykcje na tym skrzyżowaniu też były błędne, przez co niedziałające)

Nie znalazłem tam żadnych problemów, OSRM wyznacza dobrze: http://map.project-osrm.org/?hl=en&loc=50.035830,19.948480&loc=50.028282,19.951301&z=16&center=50.032907,19.946280&df=0

Restrykcja jest wprowadzona i była tam od dawna. Teraz trochę to zmieniłem, zamiast nakazu jazdy prosto, jest zakaz skrętu w prawo.

Poprawione - tzn wyrysowałem drugą nitkę i dałem lanes=2, nie wiem czy pomoże.

Z uwag ogólnych, które mam po nanoszeniu tych poprawek w Krakowie:

  • światła (sygnalizację świetlną) dajemy na linii zatrzymania, nie na przecięciu dróg (hektor, vinci4352)
  • obszarów (landuse=) nie przyklejamy do highway= (mcik); nie wiem też dlaczego w niektórych miejscach jest nałożony landuse=residential na landuse=residential (przykład: http://www.openstreetmap.org/browse/way/117724325 ) (również mcik)
  • proszę się douczyć tworzenia restrykcji :stuck_out_tongue:

Jak rozumiem, poprawiłeś przebieg Ronda Grzegórzeckiego, ale to powyżej to akapit o błędnej nawigacji na rondach ogólnie (i akurat nie na Kotlarskim vel Grzegórzeckim).
Naturalne jest rysowanie faktycznego przebiegu wjazdów/zjazdów (często się ze sobą stykają), niestety nawigacja Garmina błędnie (w naszym pojęciu, może należałoby napisać “inaczej”, bo są to jakieś realia amerykańskie or sth) liczy wtedy zjazdy. Poprawienie tego wymaga przerysowania rond.
Patrz http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/?zoom=19&lat=50.09052&lon=20.02142&layers=B00000FTF&mlat=50.09059&mlon=20.02147.
Wygląda to brzydziej na WWW, ale jest konieczne do poprawnego sygnalizowania na odbiornikach (na pewno Garmin, trzeba byłoby sprawdzić Navitela).

Ok, może to problem na etapie konwersji (to samo dzieje się w MapSource jak i na Garminie).

Ok, czyli być może pozostaje wykrywanie i konwertowanie takich rzeczy przy konwersji/kompilacji, albo oparcie się tylko o zakazy.
Pozdrawiam,

Zdaję sobie sprawę ze specyficznego problemu dotyczącego rond na garminach. Niestety jest to problem softu, a nie OSM - z zasady nie dłubiemy pod konkretną nawigację.
BTW: rondo Hipokratesa jest chyba tylko rondem z nazwy? (o ile dobrze pamiętam z bycia tamże… znakowanie poziome na sat też raczej wskazuje, że nie jest to klasyczne rondo)

Nie, to jest jedno z tych “tradycyjnych” rond z ruchem okrężnym.
Pozdrawiam,

Navitela nie da się aktualnie sprawdzić - GPSMapEdit wyrzuca błędy przy konwersji do formatu nm2 - przeszkadzają mu zduplikowane węzły (16 sztuk na próbowanym obszarze, czyli 66004017 - Kraków i okolice). Przy weryfikacji wyrzuca też sporo zbyt bliskich węzłów i krzyżowanie się drogi samej z sobą.
Pozdrawiam,