dzięki! Powalczę z tym i dam znać co i jak
Wrzuciłem na serwer najnowsze mapy, zmienił się też numer wersji (1.12). Zmiany dotyczą głównie lepszej czytelności mapy w MapSource.
Zmiany:
- wsie i mniejsze miejscowości wyświetlają się przy mniejszych poziomach zbliżenia (w formie nazwa + czarna kropka)
- naprawiono znikanie terenów typu landuse=industrial przy niektórych poziomach zbliżenia
- nazwy dróg typu primary/secondary przebiegających przez miejscowości wyświetlają się dopiero przy większych poziomach zbliżenia (lepsza czytelność mapy)
- nazwy rzek wyświetlają się dopiero przy większych poziomach zbliżenia (lepsza czytelność mapy)
Czy jakiś dobry człowiek - właściciel Garmina może mi pomóc? Walczę z warstwą SRTM w OSMapie - za pomocą GMapTool spiąłęm oba pliki IMG w jeden:
http://garmin.osmapa.pl/mapy/gmapsupp_srtm.zip
Teoretycznie w opcji wyboru map powinny pojawić się dwie: OSMapaPL oraz SRTM (powinno być coś w stylu openmtbmap(…)) - niestety w moim garminie (GPSMap 62) pojawia się tylko OSMapaPL. Faktem jest, że warstwa SRTM działa, niestety nie da się jej wyłączyć skoro się nie pojawia w opcji wyboru map
Będę wdzięczny za potwierdzenie czy u kogoś to działa - może ja coś zepsułem a może to wina firmware w moim odbiorniku.
Zapytałbym na garniak.pl.
Dzięki.
BTW - najnowsza osmapa ma problemy z routingiem. Na necie już wystawiłem poprawioną wersję.
Garmin Edge 705 do wyboru:
- omtbmap_onlysrtm_Polska_2012-06-03
- OsmapA-20120601v1.12
Każdą można wyłączyć. Działa dobrze.
Dobra robota.
Dzięki, czyli chyba będę musiał wgrać nowy firmware do mojego garmina
W Garminie 60CSx także działa poprawnie.
Przy okazji znalazłem buga.
highway=path
horse=designated
jest rysowane jak residential, albo service. Powinno być jak zwykła ścieżka, np. http://www.openstreetmap.org/?lat=52.129687&lon=20.803982&zoom=18&layers=M
dzięki, w nowym wydaniu już będzie poprawione.
Długo na to wydanie nie trzeba było czekać :
Wersja wakacyjna - czyli renderuje się morze i plaże
Wersja 1.13
- naprawiono wyznaczanie trasy zepsute w wersji 1.12
- poprawnie wyświetla się morze Bałtyckie oraz plaże (natural=beach, natural=sand)
- poprawiono wyświetlanie ścieżek z tagiem horse=designated.
Drogi projektowane wyświetlają się jako serwisowe. Problematyczne jest to szczególnie kiedy korzysta się z nawigacji w garminie i trzeba przejechać taką projektowaną drogą ⊙_⊙
Dzięki, podeślesz może linka do takiej przykładowej drogi? Teoretycznie renderowanie highway=construction jest wyłączone, ale może gdzieś jest błąd.
Na przykład S17 (na północ od Lublina) - akurat ten fragment będzie… kiedyś, na razie nie ma jeszcze planów. http://osm.org/go/0OuPNLa
I ciągnąc dalej DK17 - trasa z Lublina do Warszawy wyznaczana jest drogą przez Kozienice i Górę Kalwarię zamiast prowadzić DK17. Przez Kozienice jest dalej o 20 km i generalnie droga ma gorsze parametry. Sprawdziłem w MapSource co jest tego przyczyną - przesunąłem wyznaczoną trasę i są chyba jakieś dziury w DK17.
Gdy zaznaczyłem początek w Lublinie i koniec w okolicach miejscowości Zakręt to i tak zostałem wyciągnięty za Wisłę w Puławach i wróciłem na DK17 wracając przez Górę Kalwarię.
Podobnie z Lublina do punktu za obowodnicą Garwolina - MapSource przeciąga mnie poza DK17 - prowadzi przez Żelechów.
dzięki, naprawię to renderowanie dróg i przy okazji przyjrzę się DK17.
Ponadto przejrzałem inne obszary - na pierwszy rzut oka nie ma takiego problemu z innymi drogami krajowymi. Routing na dłuższych dystansach wydaje się być ok.
Hej,
Routing z Krakowa do Olkusza wiedzie przez Giebułtów - być może to jest problem kategoryzacji. Odcinek od Ronda Ofiar Katynia (Kraków) do węzła w Modlnicy nie jest już krajówką, ale tracąc “kolor” stracił też prędkość, a co za tym idzie MS preferuje Łokietka+Giebułtów.
Pozdrawiam,
To samo na nuvi 765.
Pozdrawiam,
Uwagi ogólne i szczególne (te drugie - Kraków):
-
chyba najważniesze: źle liczone są zjazdy z rond, jeśli wjazd na rondo jest w tym samym punkcie co zjazd z niego. Przykład - rondo Hipokratesa w Krakowie (N50.09062 E20.02148). Problem znany od dawna, wymaga uwagi przy rysowaniu rond (chyba że uda się zrobić preprocessing sensownie rozsuwający takie punkty), reprodukowalny zarówno na MS jak i na urządzeniu. To samo z rondami Barei, Dywizjonu 308, Mateczny (które zresztą są rondami tylko z nazwy). Co ciekawe, nie dzieje się tak na Rondzie Grzegórzeckim (być może dlatego, że tam zmieniają się też klasy dróg).
-
plik img zawiera białe tło, które spowalnia wyświetlanie (najpierw rysuje się tło, potem nazwy miejscowości). Dodatkowo dziwnie to wygląda w trybie nocnym - przy zmianie zooma najpierw tło robi się ciemne (default), potem jasne, potem napisy z nazwami miejscowości. Normalnie mapy nie mają pełnego tła, ono wynika z trybu dziennego/nocnego (pełne jasne tło teoretycznie kosztuje też więcej baterii)
-
brak zakazu skrętu z Alei w lewo w Piłsudskiego
-
routing nie wykorzystuje ślimaka Powstańców Śląskich/Kamieńskiego - N50.03531 E19.94786 do N50.02835 E19.95192, zamiast tego przeprowadza prawie podwórkami po ulicach Hodura i Bonarka (wygląda bardziej na problem z parametrami ślimaka, bo to dość duża różnica odległości jak na problem z kategoryzacją)
-
brak zakazu skrętu z Dobrego Pasterza w Bora-Komorowskiego (N50.08725 E19.99171)
-
nawigacja z centrum Krakowa do np. N50.01678 E20.02520 (parking) prowadzi Bieżanowską, a więc zbyt “niska” jest kategoria Teligi+Ćwiklińskiej (to są po dwa pasy w jedną stronę, potem nawet z pasem zieleni (Bieżanowska to jedna jezdnia po jednym pasie w każdą ze stron)
-
brak nazwy Estakady Kaczmarskiego (trzymaj się lewej w Droga Krajowa)
-
brak nazw przy Rondzie Polsadu (trzymaj się prawej w Droga Wojewódzka, skręć w lewo w DW - przy jeździe Bora-Komorowskiego → Młyńska)
-
skręt w prawo z Alei w Królewską - “kieruj się w prawo w droga wojewódzka”
-
Dobrego Pasterza na odcinku od Ronda Barei do 29 listopada powinno mieć moim zdaniem niższą preferencję od Lublańskiej (DP to jedna jezdnia z progami, Lublańska - po dwa pasy w każdą stronę), np. routing z N50.08960 E19.97809 do N50.08023 E19.95029
-
literówka → T. Pranickiego zamiast “Parnickiego”
-
nazwy ulic i POI są drukowanymi literami - to może kwestia kompilatora
-
Rondo Grzegórzeckie wygląda zabawnie - ślad musi być z roweru, uciekającego przed samochodami
W sumie wszystkie poza pierwszymi dwoma to już etap poprawiania zachowania nawigacji, może jeszcze oprócz trzeciego, bo Aleje to tranzyt, nie opłotki.
Generalnie działa
Pozdrawiam,
@TxF_CTs: dzięki za zgłoszenie.
Poprawione - faktycznie, można było to narysować lepiej.
No tak, ktoś skaszanił restrykcję: http://www.openstreetmap.org/browse/relation/1021101/history (pozostałe trzy restrykcje na tym skrzyżowaniu też były błędne, przez co niedziałające)
Nie znalazłem tam żadnych problemów, OSRM wyznacza dobrze: http://map.project-osrm.org/?hl=en&loc=50.035830,19.948480&loc=50.028282,19.951301&z=16¢er=50.032907,19.946280&df=0
Restrykcja jest wprowadzona i była tam od dawna. Teraz trochę to zmieniłem, zamiast nakazu jazdy prosto, jest zakaz skrętu w prawo.
Poprawione - tzn wyrysowałem drugą nitkę i dałem lanes=2, nie wiem czy pomoże.
Z uwag ogólnych, które mam po nanoszeniu tych poprawek w Krakowie:
- światła (sygnalizację świetlną) dajemy na linii zatrzymania, nie na przecięciu dróg (hektor, vinci4352)
- obszarów (landuse=) nie przyklejamy do highway= (mcik); nie wiem też dlaczego w niektórych miejscach jest nałożony landuse=residential na landuse=residential (przykład: http://www.openstreetmap.org/browse/way/117724325 ) (również mcik)
- proszę się douczyć tworzenia restrykcji