OSMapa Polski, czyli mapa OSM na Garmina

dzięki! Powalczę z tym i dam znać co i jak :slight_smile:

Wrzuciłem na serwer najnowsze mapy, zmienił się też numer wersji (1.12). Zmiany dotyczą głównie lepszej czytelności mapy w MapSource.

Zmiany:

  • wsie i mniejsze miejscowości wyświetlają się przy mniejszych poziomach zbliżenia (w formie nazwa + czarna kropka)
  • naprawiono znikanie terenów typu landuse=industrial przy niektórych poziomach zbliżenia
  • nazwy dróg typu primary/secondary przebiegających przez miejscowości wyświetlają się dopiero przy większych poziomach zbliżenia (lepsza czytelność mapy)
  • nazwy rzek wyświetlają się dopiero przy większych poziomach zbliżenia (lepsza czytelność mapy)

Czy jakiś dobry człowiek - właściciel Garmina może mi pomóc? Walczę z warstwą SRTM w OSMapie - za pomocą GMapTool spiąłęm oba pliki IMG w jeden:

http://garmin.osmapa.pl/mapy/gmapsupp_srtm.zip

Teoretycznie w opcji wyboru map powinny pojawić się dwie: OSMapaPL oraz SRTM (powinno być coś w stylu openmtbmap(…)) - niestety w moim garminie (GPSMap 62) pojawia się tylko OSMapaPL. Faktem jest, że warstwa SRTM działa, niestety nie da się jej wyłączyć skoro się nie pojawia w opcji wyboru map :smiley:

Będę wdzięczny za potwierdzenie czy u kogoś to działa - może ja coś zepsułem a może to wina firmware w moim odbiorniku.

Zapytałbym na garniak.pl.

Dzięki.

BTW - najnowsza osmapa ma problemy z routingiem. Na necie już wystawiłem poprawioną wersję.

Garmin Edge 705 do wyboru:

  • omtbmap_onlysrtm_Polska_2012-06-03
  • OsmapA-20120601v1.12

Każdą można wyłączyć. Działa dobrze.

Dobra robota.

Dzięki, czyli chyba będę musiał wgrać nowy firmware do mojego garmina :slight_smile:

W Garminie 60CSx także działa poprawnie.

Przy okazji znalazłem buga.
highway=path
horse=designated
jest rysowane jak residential, albo service. Powinno być jak zwykła ścieżka, np. http://www.openstreetmap.org/?lat=52.129687&lon=20.803982&zoom=18&layers=M

dzięki, w nowym wydaniu już będzie poprawione.

Długo na to wydanie nie trzeba było czekać :

Wersja wakacyjna - czyli renderuje się morze i plaże :smiley:

Wersja 1.13

  • naprawiono wyznaczanie trasy zepsute w wersji 1.12
  • poprawnie wyświetla się morze Bałtyckie oraz plaże (natural=beach, natural=sand)
  • poprawiono wyświetlanie ścieżek z tagiem horse=designated.

Drogi projektowane wyświetlają się jako serwisowe. Problematyczne jest to szczególnie kiedy korzysta się z nawigacji w garminie i trzeba przejechać taką projektowaną drogą ⊙_⊙ :sunglasses:

Dzięki, podeślesz może linka do takiej przykładowej drogi? Teoretycznie renderowanie highway=construction jest wyłączone, ale może gdzieś jest błąd.

Na przykład S17 (na północ od Lublina) - akurat ten fragment będzie… kiedyś, na razie nie ma jeszcze planów. http://osm.org/go/0OuPNLa

I ciągnąc dalej DK17 - trasa z Lublina do Warszawy wyznaczana jest drogą przez Kozienice i Górę Kalwarię zamiast prowadzić DK17. Przez Kozienice jest dalej o 20 km i generalnie droga ma gorsze parametry. Sprawdziłem w MapSource co jest tego przyczyną - przesunąłem wyznaczoną trasę i są chyba jakieś dziury w DK17.

Gdy zaznaczyłem początek w Lublinie i koniec w okolicach miejscowości Zakręt to i tak zostałem wyciągnięty za Wisłę w Puławach i wróciłem na DK17 wracając przez Górę Kalwarię.

Podobnie z Lublina do punktu za obowodnicą Garwolina - MapSource przeciąga mnie poza DK17 - prowadzi przez Żelechów.

dzięki, naprawię to renderowanie dróg i przy okazji przyjrzę się DK17.

Ponadto przejrzałem inne obszary - na pierwszy rzut oka nie ma takiego problemu z innymi drogami krajowymi. Routing na dłuższych dystansach wydaje się być ok.

Hej,

Routing z Krakowa do Olkusza wiedzie przez Giebułtów - być może to jest problem kategoryzacji. Odcinek od Ronda Ofiar Katynia (Kraków) do węzła w Modlnicy nie jest już krajówką, ale tracąc “kolor” stracił też prędkość, a co za tym idzie MS preferuje Łokietka+Giebułtów.
Pozdrawiam,

To samo na nuvi 765.
Pozdrawiam,

Uwagi ogólne i szczególne (te drugie - Kraków):

  • chyba najważniesze: źle liczone są zjazdy z rond, jeśli wjazd na rondo jest w tym samym punkcie co zjazd z niego. Przykład - rondo Hipokratesa w Krakowie (N50.09062 E20.02148). Problem znany od dawna, wymaga uwagi przy rysowaniu rond (chyba że uda się zrobić preprocessing sensownie rozsuwający takie punkty), reprodukowalny zarówno na MS jak i na urządzeniu. To samo z rondami Barei, Dywizjonu 308, Mateczny (które zresztą są rondami tylko z nazwy). Co ciekawe, nie dzieje się tak na Rondzie Grzegórzeckim (być może dlatego, że tam zmieniają się też klasy dróg).

  • plik img zawiera białe tło, które spowalnia wyświetlanie (najpierw rysuje się tło, potem nazwy miejscowości). Dodatkowo dziwnie to wygląda w trybie nocnym - przy zmianie zooma najpierw tło robi się ciemne (default), potem jasne, potem napisy z nazwami miejscowości. Normalnie mapy nie mają pełnego tła, ono wynika z trybu dziennego/nocnego (pełne jasne tło teoretycznie kosztuje też więcej baterii)

  • brak zakazu skrętu z Alei w lewo w Piłsudskiego

  • routing nie wykorzystuje ślimaka Powstańców Śląskich/Kamieńskiego - N50.03531 E19.94786 do N50.02835 E19.95192, zamiast tego przeprowadza prawie podwórkami po ulicach Hodura i Bonarka (wygląda bardziej na problem z parametrami ślimaka, bo to dość duża różnica odległości jak na problem z kategoryzacją)

  • brak zakazu skrętu z Dobrego Pasterza w Bora-Komorowskiego (N50.08725 E19.99171)

  • nawigacja z centrum Krakowa do np. N50.01678 E20.02520 (parking) prowadzi Bieżanowską, a więc zbyt “niska” jest kategoria Teligi+Ćwiklińskiej (to są po dwa pasy w jedną stronę, potem nawet z pasem zieleni (Bieżanowska to jedna jezdnia po jednym pasie w każdą ze stron)

  • brak nazwy Estakady Kaczmarskiego (trzymaj się lewej w Droga Krajowa)

  • brak nazw przy Rondzie Polsadu (trzymaj się prawej w Droga Wojewódzka, skręć w lewo w DW - przy jeździe Bora-Komorowskiego → Młyńska)

  • skręt w prawo z Alei w Królewską - “kieruj się w prawo w droga wojewódzka”

  • Dobrego Pasterza na odcinku od Ronda Barei do 29 listopada powinno mieć moim zdaniem niższą preferencję od Lublańskiej (DP to jedna jezdnia z progami, Lublańska - po dwa pasy w każdą stronę), np. routing z N50.08960 E19.97809 do N50.08023 E19.95029

  • literówka → T. Pranickiego zamiast “Parnickiego”

  • nazwy ulic i POI są drukowanymi literami - to może kwestia kompilatora

  • Rondo Grzegórzeckie wygląda zabawnie - ślad musi być z roweru, uciekającego przed samochodami :wink:

W sumie wszystkie poza pierwszymi dwoma to już etap poprawiania zachowania nawigacji, może jeszcze oprócz trzeciego, bo Aleje to tranzyt, nie opłotki.
Generalnie działa :slight_smile:
Pozdrawiam,

@TxF_CTs: dzięki za zgłoszenie.

Poprawione - faktycznie, można było to narysować lepiej.

No tak, ktoś skaszanił restrykcję: http://www.openstreetmap.org/browse/relation/1021101/history (pozostałe trzy restrykcje na tym skrzyżowaniu też były błędne, przez co niedziałające)

Nie znalazłem tam żadnych problemów, OSRM wyznacza dobrze: http://map.project-osrm.org/?hl=en&loc=50.035830,19.948480&loc=50.028282,19.951301&z=16&center=50.032907,19.946280&df=0

Restrykcja jest wprowadzona i była tam od dawna. Teraz trochę to zmieniłem, zamiast nakazu jazdy prosto, jest zakaz skrętu w prawo.

Poprawione - tzn wyrysowałem drugą nitkę i dałem lanes=2, nie wiem czy pomoże.

Z uwag ogólnych, które mam po nanoszeniu tych poprawek w Krakowie:

  • światła (sygnalizację świetlną) dajemy na linii zatrzymania, nie na przecięciu dróg (hektor, vinci4352)
  • obszarów (landuse=) nie przyklejamy do highway= (mcik); nie wiem też dlaczego w niektórych miejscach jest nałożony landuse=residential na landuse=residential (przykład: http://www.openstreetmap.org/browse/way/117724325 ) (również mcik)
  • proszę się douczyć tworzenia restrykcji :stuck_out_tongue: