Pytania początkujących

Znam to miejsce i to również. Na niektóre rzeczy mam nawet jakieś swoje typy, ale celowo ich nie podawałem, ponieważ chciałbym zobaczyć jak widzą sprawę inni…

Wiemy, że niektórzy uważają wiki za twór z różnymi wymysłami. Wiemy również, że pomimo podanych wykazów każdy obiekt można otagować na kilka sposobów (często bardzo twórczych - przykład: naprawiane obecnie ‘surface’). Skoro jednak taka lista istnieje i prawdopodobnie większość się do niej stosuje, to czego oczekujesz? Że ktoś ją przepisze?

Nie, nie oczekuję tego. Pytanie zadałem ponieważ nie jestem pewien co do stosowania niektórych tagów. Chciałbym w związku z tym aby bardziej doświadczeni Koledzy napisali jak widzą to ze swojej strony.

BTW przepisz mi ze swojego linka tag dla masarni i zakładu budowlanego, możne jeszcze przy okazji, bo umknęło mi wcześniej, sklepu z artykułami BHP.

Nie użyłem słowa “wszystkich”. Również niektórych jestem ciekaw.

Pozwolę wtrącić jedną swoją uwagę. Wg mnie nie należy zapominać o dodawaniu od razu tagów religion i denomination. O ile w dużej części Polski wartości tych tagów są oczywiste, to na wschodzie już nie, tak samo jak w innych krajach.
Dla kapliczek z tagiem amenity=place_of_worship bym nie przesadzał, bo wg. mnie wskazuje to na “coś” większego - no chyba, że dla bardzo dużych kapliczek (takich do których można wejść).
I jeszcze jedna wątpliwość z mojej strony - być może nadająca się na nowy wątek. Czasem mam opory, żeby tagować krzyże czy kapliczki przydrożne za pomocą historic, jeśli są to obiekty sprzed kilku lat. Jeśli przetrwają pewnie staną się historyczne, ale na chwilę obecną mam z tym kłopot.

Dobra uwaga. Kapliczki chyba jeszcze nigdzie się nie renderują, więc można spróbować opracować nowy schemat.
Może historic=wayside_* zarezerwować do tych mających naprawdę jakieś znaczenie historyczne, a resztę tagować jako amenity z zaznaczonym religion (żeby nie stracić powiązania religijno-kulturowego)?

czy istnieje jakiś sposób by punkty pomierzone za pomocą tradycyjnego ręcznego GPSa - bez możliwości połączenia z komputerem- wpisać ręcznie i stworzyć sobie taką sieć między którą potem rozciągnięte będą ścieżki np w parku? Widzę możliwość podczytania ścieżek z pliku, przybliżone zaznaczanie na mapie z pomocą współrzędnych które opcjonalnie można włączyć by pokazywały się w miejscu najechania kursora ale taka opcja była by też niewątpliwie przydatna. Jak do niej dotrzeć?

Osmapa-topo (i inne moje produkcje) traktują wayside_shrine i wayside_cross po równo, krzyż z “nogą”. W mapniku ma ona znaczenie wyłącznie dekoracyjne, w QGIS Server pozwala ustawić kąt prosty w miejscu faktycznej pozycji punktu jak na mapach papierowych - tak na marginesie :slight_smile:

Znacie jakiś tag na place, takie jak tutaj: http://www.openstreetmap.org/?way=163628670

Plac dookoła otoczony jest ulicami o innych nazwach, więc ciężko przypisać ten tag do jakiejś ulicy. Jednocześnie nie jest to teren zielony, bo oprócz trawki jest tam też dworzec PKS i drogi dojazdowe do niego.

Sklepy dla artystów plastyków to sklepy sprzedajace m.in. akwarele, farby olejne i tempery, ramy, papiery, werniksy, lakiery oraz ramy do obrazów i podobrazia.

Przyznaje, wielu takich sklepów nie znajdziemy, dlatego brak tez opisu.
Istnieje shop=art ale nie jest to to, o co chodzi.

Dlatego propozycja:

shop=art supplies

Chyba raczej shop=art_supplies :slight_smile:
?

Masz jak zwykle racje :slight_smile:

Czy jest jakieś jednoznaczne ustalenie przy opisie nawierzchni ścieżki wyłożonej popularnymi betonowymi płytami chodnikowymi?
footpath =
value =

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:surface - dopasuj coś.

BTW:
chodniki tagujemy jako highway=footway + surface=
ścieżki jako highway=path + surface=

To mi za wiele nie pomaga.
Tego typu chodniki są standardem w Polsce.
Brakuje mi dokładnego odpowiednika.
Może bardziej precyzyjnie zapytam:
Jaki rodzaj “surface”, przy użyciu JOSM.
Którą z wymienionych na liście opcji mam wybrać dla “nawierzchnia”?
Lub dla:
Klucz - surface
Wartość = ?

Chyba nie ma dokładnego odpowiednika płytek betonowych. Ja bym dał surface=concrete.
BTW z tym standardem to też różnie, bo np. u mnie większość chodników występuje już jako paving_stones.

Nie mogę nigdzie znaleźć jak, w JOSM, zmienić błędne współrzędne węzła.

Czy można zakodować inny kolor dla zmienionego węzła?

Pomost na jeziorem - podpada pod man_made=pier?

Tak.

Dla mnie to jest paving_stone.
Jak chcesz być dokładny (i masz na mysli owe kwadratowe płytki betonowe popularne za komuny) to możesz użyć paving_stones:xx gdzie xx to długość krawędzi.

Stone w nazwie jest mylące, ale tak na prawde, to chodzi o beton.
http://en.wikipedia.org/wiki/Paving_stone_(flooring)