Pytania początkujących

W ‘network’ raczej chodzi kto i na jaką skalę organizuje te szlaki. Np. na śląsku był projekt Śląska Sieć Tras Rowerowych i szlaki powstałe w ramach tego projektu są ewidentnie ‘regionalne’. Ale już szlaki wyznaczone przez nasz (gliwicki) urząd miasta, czasem prowadzące do pobliskich wsi, już oznaczam jako lokalne.

Wiedzę, że cześć rzeczy pochodzi z trail.pl a tam w nazwach jest np ‘czerwony szlak pieszy z miastaA do miastaB’
czyli nazwa powinna być pusta, kolor czerwony, a opis ze z miastaA do miastaB w description?
A te importy z trail idą ręcznie czy automatem? Czyli jak się poprawi to czy import nie nastąpi ponownie?

Importów z trail.pl jako takich nie było. Recznie pobieramy ślad i wrzucamy do OSM (lecz nie było tego duzo, bo nie ma kto się tym zająć). Ja kiedyś też tagowałem szlaki w ten sposób. Więc to raczej wynika z naszej twórczości.

Może by kolega podał konkretnie, o które rzeczy chodzi? Może jakieś linki do dróg/relacji?
Ja wrzucałem trochę szlaków z trail.pl i jeśli szlak tam nie miał nazwy to mogło się zdarzyć, że nazywałem go po prostu “Niebieski szlak rowerowy”, bo czemu nie?

Dla jednych ‘niebieski’ to nazwa być nie może, dla innych jak najbardziej :slight_smile:
Czyli trzeba przyjąć jakąś zasadę i będzie ok, rozumiem.

Czy jest jakiś tag wskazujący, na której kondygnacji budynku znajduje się dany sklep? Chodzi mi przede wszystkim o centra handlowe, które mają kilka kondygnacji i mnóstwo sklepów.

Ja użyłbym tagu level=* (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:level), gdzie wartość “0” oznacza parter. Nie mylić z tagiem layer, który służy do czegoś innego.

ja do tego polecam indoormapping :slight_smile: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/indoor

Tagi:

  • duży zakład przemysłowy produkujący żywność (np. Animex)
  • lokalna masarnia
  • zakład stolarski
  • zakład budowlany
  • drukarnia
  • kopania odkrywkowa - żwir
  • wysypisko śmieci
  • oczyszczalnia ścieków
  • szrot samochodowy
  • komis samochodowy

Proszę o sugestie…

Pytanie do zaawansowanych maperów - jakim tagiem/kategorią oznaczać różnego rodzaju kapliczki i krzyże przydrożne ?

amenity=place_of_worship lub historic=wayside_shrine; zależy chyba od wielkości

historic=wayside_cross

@RoboD - wiele z tych obiektów znajdziesz na http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Map_Features

Znam to miejsce i to również. Na niektóre rzeczy mam nawet jakieś swoje typy, ale celowo ich nie podawałem, ponieważ chciałbym zobaczyć jak widzą sprawę inni…

Wiemy, że niektórzy uważają wiki za twór z różnymi wymysłami. Wiemy również, że pomimo podanych wykazów każdy obiekt można otagować na kilka sposobów (często bardzo twórczych - przykład: naprawiane obecnie ‘surface’). Skoro jednak taka lista istnieje i prawdopodobnie większość się do niej stosuje, to czego oczekujesz? Że ktoś ją przepisze?

Nie, nie oczekuję tego. Pytanie zadałem ponieważ nie jestem pewien co do stosowania niektórych tagów. Chciałbym w związku z tym aby bardziej doświadczeni Koledzy napisali jak widzą to ze swojej strony.

BTW przepisz mi ze swojego linka tag dla masarni i zakładu budowlanego, możne jeszcze przy okazji, bo umknęło mi wcześniej, sklepu z artykułami BHP.

Nie użyłem słowa “wszystkich”. Również niektórych jestem ciekaw.

Pozwolę wtrącić jedną swoją uwagę. Wg mnie nie należy zapominać o dodawaniu od razu tagów religion i denomination. O ile w dużej części Polski wartości tych tagów są oczywiste, to na wschodzie już nie, tak samo jak w innych krajach.
Dla kapliczek z tagiem amenity=place_of_worship bym nie przesadzał, bo wg. mnie wskazuje to na “coś” większego - no chyba, że dla bardzo dużych kapliczek (takich do których można wejść).
I jeszcze jedna wątpliwość z mojej strony - być może nadająca się na nowy wątek. Czasem mam opory, żeby tagować krzyże czy kapliczki przydrożne za pomocą historic, jeśli są to obiekty sprzed kilku lat. Jeśli przetrwają pewnie staną się historyczne, ale na chwilę obecną mam z tym kłopot.

Dobra uwaga. Kapliczki chyba jeszcze nigdzie się nie renderują, więc można spróbować opracować nowy schemat.
Może historic=wayside_* zarezerwować do tych mających naprawdę jakieś znaczenie historyczne, a resztę tagować jako amenity z zaznaczonym religion (żeby nie stracić powiązania religijno-kulturowego)?

czy istnieje jakiś sposób by punkty pomierzone za pomocą tradycyjnego ręcznego GPSa - bez możliwości połączenia z komputerem- wpisać ręcznie i stworzyć sobie taką sieć między którą potem rozciągnięte będą ścieżki np w parku? Widzę możliwość podczytania ścieżek z pliku, przybliżone zaznaczanie na mapie z pomocą współrzędnych które opcjonalnie można włączyć by pokazywały się w miejscu najechania kursora ale taka opcja była by też niewątpliwie przydatna. Jak do niej dotrzeć?

Osmapa-topo (i inne moje produkcje) traktują wayside_shrine i wayside_cross po równo, krzyż z “nogą”. W mapniku ma ona znaczenie wyłącznie dekoracyjne, w QGIS Server pozwala ustawić kąt prosty w miejscu faktycznej pozycji punktu jak na mapach papierowych - tak na marginesie :slight_smile: