Przejrzałem kilka innych miejsc i ogólnie wygląda to tak, że ( edycja przez stronę ) są ‘cycle path’ które lecą po drogach/scieżkach itp, w name jest wpisane np ‘czerwony rowerowy’ ( wszystko ma import z ump ) - czyli rozumiem że szlaki rowerowe są wyklikiwane po drogach jako ‘nowe’ drogi ( przynajmniej tak to wygląda albo import to spowodował).
Ale widzę że czasami tego typu szlaki rowerowe są pourywane → lecą kawałek, później jest przerwa i znowu sie pojawiają ( jak się klina na nie w edycji to widać że nie całość ) - przy czym ‘przerwy’ lecą po drogach.
Czyli pytanie: czy takiego typu szlaki rowerowe ( czy też piesze ) które są oznaczane na ‘normalnych’ mapach jako np ‘czerwony rowerowy’ to powinny być osobnymi drogami oznaczonymi jako ‘cycle path’ i posiadającymi nazwę i po prostu lecącymi po czymś istniejącym ( pokrywać się z ‘prawdziwą drogą’ )?
Jeśli tak, to odpowiedź na moje wcześniejsze pytanie jest taka że droga która stała się asfaltowa powinna być narysowana, a na nią szlak rowerowy ( cały nie pourywany ) naniesiony jako osobna droga.
? z tego co widzę to szlaki rowerowe tak mają wpisywane nazwy ( przy czym wszystkie które oglądałem to import z ump )
Jeśli chodzi o szlaki to one nie są fizycznym tworem dlatego też używamy do tego celu relacji. Inna sprawa, że byłoby to zwyczajne dublowanie danych. Więcej o relacjach typu route na http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Route jeśli będzie prawidłowo otagowany powinien się pojawić na osmapa.pl (z opóźnieniem ok. doby).
Oooo znalazłem przykład… no nie ma tego za dużo w mej okolicy ( eee może lepiej napisać tam gdzie patrzyłem ), zazwyczaj to jest to po prostu dodany nowy ‘cycle path’ który się pokrywa z jakimiś istniejącymi już drogami, przynajmniej wiem dlaczego nie mogłem zrozumieć
Jako że te ‘cycle pathy’ to głównie importy z ump to pewno temu tak wyszło i mnie skołowało.
Rozumiem że wszystkie szlaki wytyczone przez gminy to po prostu powinny być ‘local cycle route’ z nazwą np ‘Niebieski’ ( a może niebieski rowerowy? )
No, niestety… na tych radosnych importach z UMP OpenStreetMap nie wychodzi najlepiej. A jak szlaki rowerowe są zaimportowane tak jak piszesz, to lepiej, żeby ich w ogóle nikt nie importował…
‘Niebieski’, to nie jest nazwa (nazwa to by było np. „szlak dzielnych cyklistów”), to kolor, więc idzie do tagu ‘colour=#0000ff’ relacji. W ten sposób będzie na naszej mapie narysowany w odpowiednim kolorze, a niepotrzebna etykietka nie będzie zaśmiecać mapy.
Jeśli chcesz gdzieś zobaczyć jak można tagować szlaki rowerowe zobacz np. okolice Gliwic lub Żor.
Dzięki, właśnie szukałem dobrze porobionego kawałka aby wyczaić o co chodzi.
Ogólnie problemem też było to że przeglądam przez openstreetmap.org - a tutaj jest inna warstwa ( ta sama chyba leci do garmina przez http://garmin.osmapa.pl ) więc się nią sugerowałem, natomiast oglądając przez http://osmapa.pl jako ‘turystyczna’ widać co jest źle porobione ( albo się przełączając na opencycle ).
Delikatnie mówiąc burdelik
Pytanie ‘obok’ - da się do garmina wysłać wersje ‘turytyczna’ a nie mapink’a?
Zniknął mi pewien obiekt z mapy (projektowany przebieg S-3 w okolicach Polkowic). Czy da się sprawdził kto i kiedy go usunął?
Widać go jeszcze w tej skali: http://osm.org/go/0Ms6Arh–
Przy większych powiększeniach juz nie.
Widzę, że lekkie poprawki dróg są już dostępne, natomiast nie widzę szlaku - czy one są jakoś dłużej zaczytywane?
Może by ktoś kuknął i powiedział co jest źle: ‘targowa zabierzów’
Pytania dodatkowe ( przeglądam okolice jak jest robiona ):
promowa tyniec → jest name wyświetlane koło drogi ale samego szlaku nie widać - dlaczego?
chełmska olszanica → jest szlak kropkami pokazany ale jak edytuje i wybiorę ‘rower’ to nie widzę skojarzenia z żadnym szlakiem ale w ‘advanced’ w ‘relation’ jest wpisane → dlaczego nie widać przy ‘rowerze’?
Witam.
Ja mam pytanie dotyczące prawidłowego tagowania budynków mieszkalnych. building=apartments czy building=residential?
Wg. wiki zrozumiałem, że cały budynek (na który składa się wiele części, np. sklepy, część mieszkalna) dajemy residental, a część tylko mieszkalną apartments.
Czy tak jest poprawnie?
Co z budynkami, gdzie sklepy, punkty usługowe są na parterze a od pierwszego piętra są mieszkania? Czy używać building:part=yes wraz z building:levels?
Jak prawidłowo tagować typowy blok mieszkalny - bez punktów usługowych? apartaments, residental czy oba?
Pozdrawiam serdecznie.
Brakuje tagu ‘colour’ w relacji. osmapa.pl bez tego nie wie jak narysować i nie rysuje.
Chodzi ci o to, że nie jest rysowana na OpenCycleMap? OCM potrzebuje tagu ‘network’ (‘lcn’, ‘rcn’, ‘ncn’ lub ‘icn’ – dla szlaków lokalnych (np. w obrębie jednej miejscowości), regionalnych (np. województwo lub kraina geograficzna), krajowych lub międzynarodowych). Podobnie jak osmapa bez ‘colour’, tak OCM bez ‘network’ nie umie narysować szlaku.
Zwykle wystarcza samo ‘building=yes’. Jeżeli budynek jest mieszkalny lub głównie mieszkalny możesz dać ‘building=residential’. ‘building=apartments’, z tego co widzę na wiki, to raczej dla ‘apartamentów’ większych niż nasze typowe mieszkania.
Jeżeli w budynku jest też sklep, czy poczta, to po prostu dodajesz wewnątrz odpowiedni POI amenity=* jako punkt. No chyba, że rzeczywiście masz dość danych i chęci, żeby rozrysowywać dokładnie obszar każdego sklepu, jednak i w tym wypadku ‘building=*’ wystarczy zwykle jeden, jeśli to jest jedna prosta bryła budynku.
Jeśli szlak leci z jednej miejscowości do drugiej to już powinien być rcn? często gminy sobie robią szlak lecący przez 2/3 obok siebie i to już nie lokalny?
A co z ‘targowa zabierzów’, ma colour, ma network (jak pisałem, poprawki dróg się już pojawiły a szlak nie, myślałem że to mniej więcej w tym samym czasie wejdzie w życie, bo to klikałem i wysyłałem za jednym razem) (colour dodałem później, więc tego może jeszcze nie być).
Specyfikacja building:part=yes nie jest jeszcze w calosci wrzucona na wiki. Chodzi z grubsza o to, by móc rysowac rózne fragmenty budynku - osobne bryly - dajac im np. rózne tekstury itd. Generalnie jest tak, jak Jajcus napisal.
W ‘network’ raczej chodzi kto i na jaką skalę organizuje te szlaki. Np. na śląsku był projekt Śląska Sieć Tras Rowerowych i szlaki powstałe w ramach tego projektu są ewidentnie ‘regionalne’. Ale już szlaki wyznaczone przez nasz (gliwicki) urząd miasta, czasem prowadzące do pobliskich wsi, już oznaczam jako lokalne.
Wiedzę, że cześć rzeczy pochodzi z trail.pl a tam w nazwach jest np ‘czerwony szlak pieszy z miastaA do miastaB’
czyli nazwa powinna być pusta, kolor czerwony, a opis ze z miastaA do miastaB w description?
A te importy z trail idą ręcznie czy automatem? Czyli jak się poprawi to czy import nie nastąpi ponownie?
Importów z trail.pl jako takich nie było. Recznie pobieramy ślad i wrzucamy do OSM (lecz nie było tego duzo, bo nie ma kto się tym zająć). Ja kiedyś też tagowałem szlaki w ten sposób. Więc to raczej wynika z naszej twórczości.
Może by kolega podał konkretnie, o które rzeczy chodzi? Może jakieś linki do dróg/relacji?
Ja wrzucałem trochę szlaków z trail.pl i jeśli szlak tam nie miał nazwy to mogło się zdarzyć, że nazywałem go po prostu “Niebieski szlak rowerowy”, bo czemu nie?