Pytania początkujących

Jedno drugiemu nie przeczy. Wiele szlaków rowerowych idzie asfaltowymi drogami.

Może pokaż o które konkretnie miejsce chodzi? I co rozumiesz przez „szlak rowerowy”.

Jeżeli tam jest, droga, to powinno być oznaczone jako droga, ale jeżeli tamtędy idzie szlak rowerowy, to powinien pozostać.

Nazwa „niebieski” na pewno nie powinna się tam pojawić, więc przynajmniej to jest do poprawy.

Trudno mi po wiedzieć, gdy nie wiem o czym mówisz.

Szlak idzie zawsze jakąś drogą, nie obok (nawet jeśli idzie ścieżką obok asfaltowej ulicy, to ta ścieżka też jest drogą). Rysuje się drogą zgodnie z parametrami tej drogi i dodaje do relacji opisującej dany szlak.

Przejrzałem kilka innych miejsc i ogólnie wygląda to tak, że ( edycja przez stronę ) są ‘cycle path’ które lecą po drogach/scieżkach itp, w name jest wpisane np ‘czerwony rowerowy’ ( wszystko ma import z ump ) - czyli rozumiem że szlaki rowerowe są wyklikiwane po drogach jako ‘nowe’ drogi ( przynajmniej tak to wygląda albo import to spowodował).
Ale widzę że czasami tego typu szlaki rowerowe są pourywane → lecą kawałek, później jest przerwa i znowu sie pojawiają ( jak się klina na nie w edycji to widać że nie całość ) - przy czym ‘przerwy’ lecą po drogach.

Czyli pytanie: czy takiego typu szlaki rowerowe ( czy też piesze ) które są oznaczane na ‘normalnych’ mapach jako np ‘czerwony rowerowy’ to powinny być osobnymi drogami oznaczonymi jako ‘cycle path’ i posiadającymi nazwę i po prostu lecącymi po czymś istniejącym ( pokrywać się z ‘prawdziwą drogą’ )?
Jeśli tak, to odpowiedź na moje wcześniejsze pytanie jest taka że droga która stała się asfaltowa powinna być narysowana, a na nią szlak rowerowy ( cały nie pourywany ) naniesiony jako osobna droga.

? z tego co widzę to szlaki rowerowe tak mają wpisywane nazwy ( przy czym wszystkie które oglądałem to import z ump )

Jeśli chodzi o szlaki to one nie są fizycznym tworem dlatego też używamy do tego celu relacji. Inna sprawa, że byłoby to zwyczajne dublowanie danych. Więcej o relacjach typu route na http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Route jeśli będzie prawidłowo otagowany powinien się pojawić na osmapa.pl (z opóźnieniem ok. doby).

Oooo znalazłem przykład… no nie ma tego za dużo w mej okolicy ( eee może lepiej napisać tam gdzie patrzyłem :slight_smile: ), zazwyczaj to jest to po prostu dodany nowy ‘cycle path’ który się pokrywa z jakimiś istniejącymi już drogami, przynajmniej wiem dlaczego nie mogłem zrozumieć :slight_smile:
Jako że te ‘cycle pathy’ to głównie importy z ump to pewno temu tak wyszło i mnie skołowało.
Rozumiem że wszystkie szlaki wytyczone przez gminy to po prostu powinny być ‘local cycle route’ z nazwą np ‘Niebieski’ ( a może niebieski rowerowy? )

No, niestety… na tych radosnych importach z UMP OpenStreetMap nie wychodzi najlepiej. A jak szlaki rowerowe są zaimportowane tak jak piszesz, to lepiej, żeby ich w ogóle nikt nie importował…

‘Niebieski’, to nie jest nazwa (nazwa to by było np. „szlak dzielnych cyklistów”), to kolor, więc idzie do tagu ‘colour=#0000ff’ relacji. W ten sposób będzie na naszej mapie narysowany w odpowiednim kolorze, a niepotrzebna etykietka nie będzie zaśmiecać mapy.

Jeśli chcesz gdzieś zobaczyć jak można tagować szlaki rowerowe zobacz np. okolice Gliwic lub Żor.

Dzięki, właśnie szukałem dobrze porobionego kawałka aby wyczaić o co chodzi.
Ogólnie problemem też było to że przeglądam przez openstreetmap.org - a tutaj jest inna warstwa ( ta sama chyba leci do garmina przez http://garmin.osmapa.pl ) więc się nią sugerowałem, natomiast oglądając przez http://osmapa.pl jako ‘turystyczna’ widać co jest źle porobione ( albo się przełączając na opencycle ).
Delikatnie mówiąc burdelik :slight_smile:
Pytanie ‘obok’ - da się do garmina wysłać wersje ‘turytyczna’ a nie mapink’a?

Zniknął mi pewien obiekt z mapy (projektowany przebieg S-3 w okolicach Polkowic). Czy da się sprawdził kto i kiedy go usunął?
Widać go jeszcze w tej skali: http://osm.org/go/0Ms6Arh
Przy większych powiększeniach juz nie.

Kiedyś na bieżąco było
http://www.itoworld.com
teraz (mam nadzieje że tylko w związku z przejściem na ODbL) jest , niestety, do tyłu (12 maja).

Ale to narzędzie raczej do stałego(co dzień/ kilka dni) podglądu danego obszaru

http://osmapa.pl/w/zmiany/diff.php?osc=932&lat=51.49805&lon=16.0445&zoom=12 - do tego miejsca nic nie zauważyłem, przejrzyj wcześniejsze zmiany.

Dzięki, znalazłem sprawcę.
To była edycja z 05.04.2012 r: http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11183874?node_page=4
A to jest usunięta droga: http://www.openstreetmap.org/browse/way/47926971/history
Teraz chyba napiszę do edytora dlaczego to usunął.

Widzę, że lekkie poprawki dróg są już dostępne, natomiast nie widzę szlaku - czy one są jakoś dłużej zaczytywane?
Może by ktoś kuknął i powiedział co jest źle: ‘targowa zabierzów’
Pytania dodatkowe ( przeglądam okolice jak jest robiona ):
promowa tyniec → jest name wyświetlane koło drogi ale samego szlaku nie widać - dlaczego?
chełmska olszanica → jest szlak kropkami pokazany ale jak edytuje i wybiorę ‘rower’ to nie widzę skojarzenia z żadnym szlakiem ale w ‘advanced’ w ‘relation’ jest wpisane → dlaczego nie widać przy ‘rowerze’?

Witam.
Ja mam pytanie dotyczące prawidłowego tagowania budynków mieszkalnych.
building=apartments czy building=residential?
Wg. wiki zrozumiałem, że cały budynek (na który składa się wiele części, np. sklepy, część mieszkalna) dajemy residental, a część tylko mieszkalną apartments.
Czy tak jest poprawnie?
Co z budynkami, gdzie sklepy, punkty usługowe są na parterze a od pierwszego piętra są mieszkania? Czy używać building:part=yes wraz z building:levels?
Jak prawidłowo tagować typowy blok mieszkalny - bez punktów usługowych? apartaments, residental czy oba?
Pozdrawiam serdecznie.

Brakuje tagu ‘colour’ w relacji. osmapa.pl bez tego nie wie jak narysować i nie rysuje.

Chodzi ci o to, że nie jest rysowana na OpenCycleMap? OCM potrzebuje tagu ‘network’ (‘lcn’, ‘rcn’, ‘ncn’ lub ‘icn’ – dla szlaków lokalnych (np. w obrębie jednej miejscowości), regionalnych (np. województwo lub kraina geograficzna), krajowych lub międzynarodowych). Podobnie jak osmapa bez ‘colour’, tak OCM bez ‘network’ nie umie narysować szlaku.

Zwykle wystarcza samo ‘building=yes’. Jeżeli budynek jest mieszkalny lub głównie mieszkalny możesz dać ‘building=residential’. ‘building=apartments’, z tego co widzę na wiki, to raczej dla ‘apartamentów’ większych niż nasze typowe mieszkania.

Jeżeli w budynku jest też sklep, czy poczta, to po prostu dodajesz wewnątrz odpowiedni POI amenity=* jako punkt. No chyba, że rzeczywiście masz dość danych i chęci, żeby rozrysowywać dokładnie obszar każdego sklepu, jednak i w tym wypadku ‘building=*’ wystarczy zwykle jeden, jeśli to jest jedna prosta bryła budynku.

Jeśli szlak leci z jednej miejscowości do drugiej to już powinien być rcn? często gminy sobie robią szlak lecący przez 2/3 obok siebie i to już nie lokalny?
A co z ‘targowa zabierzów’, ma colour, ma network (jak pisałem, poprawki dróg się już pojawiły a szlak nie, myślałem że to mniej więcej w tym samym czasie wejdzie w życie, bo to klikałem i wysyłałem za jednym razem) (colour dodałem później, więc tego może jeszcze nie być).

"jak → “jeśli” - moderator

Specyfikacja building:part=yes nie jest jeszcze w calosci wrzucona na wiki. Chodzi z grubsza o to, by móc rysowac rózne fragmenty budynku - osobne bryly - dajac im np. rózne tekstury itd. Generalnie jest tak, jak Jajcus napisal.

W ‘network’ raczej chodzi kto i na jaką skalę organizuje te szlaki. Np. na śląsku był projekt Śląska Sieć Tras Rowerowych i szlaki powstałe w ramach tego projektu są ewidentnie ‘regionalne’. Ale już szlaki wyznaczone przez nasz (gliwicki) urząd miasta, czasem prowadzące do pobliskich wsi, już oznaczam jako lokalne.

Wiedzę, że cześć rzeczy pochodzi z trail.pl a tam w nazwach jest np ‘czerwony szlak pieszy z miastaA do miastaB’
czyli nazwa powinna być pusta, kolor czerwony, a opis ze z miastaA do miastaB w description?
A te importy z trail idą ręcznie czy automatem? Czyli jak się poprawi to czy import nie nastąpi ponownie?

Importów z trail.pl jako takich nie było. Recznie pobieramy ślad i wrzucamy do OSM (lecz nie było tego duzo, bo nie ma kto się tym zająć). Ja kiedyś też tagowałem szlaki w ten sposób. Więc to raczej wynika z naszej twórczości.

Może by kolega podał konkretnie, o które rzeczy chodzi? Może jakieś linki do dróg/relacji?
Ja wrzucałem trochę szlaków z trail.pl i jeśli szlak tam nie miał nazwy to mogło się zdarzyć, że nazywałem go po prostu “Niebieski szlak rowerowy”, bo czemu nie?