Pytania początkujących

Fasady budynków potrafia wywolywac zaklócenia sladu, w terenie zazwyczaj tak nie jest.

Samo uruchomienie programu nie powoduje automatycznego zapisu ścieżki. Aby uruchomić zapis należy wybrać ‘New track’ w przypadku rejestracji nowego śladu lub ‘Resume tracking’ w przypadku kontynuacji śladu już wcześniej nagrywanego. Ścieżki eksportuje się na kartę SD po wybraniu opcji 'Export as GPX.

Oczywiście, że można, bo m.in. do tego w końcu został stworzony ten program. Jeśli podczas ruchu naciśniesz jakiś przycisk, to plik GPX wzbogaci się o punkt , w którym zapisane będą odpowiednie dane. Przykład:

<wpt lat="53.83359020901208" lon="22.399215810125835">
		<ele>171.50000355256998</ele>
		<time>2012-03-28T19:56:35Z</time>
		<hdop>0.75</hdop>
		<name><![CDATA[Grade 1]]></name>
		<sat>9</sat>
	</wpt>

Co oznacza, że w punkcie o powyższych współrzędnych naciśnięty został przycisk ‘Grade 1’. Oczywiście przeglądanie pliku GPX w edytorze tekstowym jest dość upierdliwe, dlatego polecam to tego celu świetny soft RouteConverter. W programie tym na podkładzie wybranej przez usera mapy można wyświetlić zapisaną drogę i punkty . Przy mapowaniu wczytujesz zapisany ślad do JOSM i tam również widać przebytą trasę i miejsca wciśnięcia przycisków OSMTrackera.

Aby zweryfikować jakość śladu zapisanego przez twój sprzęt przejedź się drogą krajową. DK mam zazwyczaj dużo śladów wgranych na serwer więc łatwo sprawdzić (zmieniając kolor własnego śladu w JOSM) jak układa się on w porównaniu do innych.

Wielkie dzięki za odpowiedź. O to mi właśnie chodziło :).

Kolejne pytania:

  1. Czy radary nanosimy jako punkt na drodze, czy obok drogi?
  2. Chciałbym nanieść trochę obiektów użyteczności publicznej (urzędy) w moim miasteczku, z uwagi na to że nie ma podkładu Bing, więc ciężko nanieść budynki, pomiar raczej nie wchodzi w grę. Czy warto nanosić np. schematyczny (orientacyjny) obrys budynku (na sztukę tak by można było przypisać w schematach oznaczenie budynku użyteczności publicznej) czy też lepiej nie robić tego i poczekać na pokrycie w przyszłości tego terenu zdjęciami Bing?
  1. jesli mierza jeden kierunek to chyba obok. Nie wiem, nigdy nie nanosilem. Jest jednak cos takiego jak taginifo. Np.: http://taginfo.openstreetmap.org/search?q=radar Klikajac na “map” mozna zobaczyc jak sa rozmieszczone na swiecie. Widac tez w jakich kombinacjach z innymi opisami dany tag jest uzywany
  2. Miastem w którym budynki zostaly naniesione zanim pojawily sie na tym terenie zdjecia lotnicze jest Warta w woj. Lódzkiem. Co prawda rzuty sa orientacjyne ale autor mial dosc dobrego czuja nanoszac na oko budynki. Musisz sam ocenic na ile masz wyczucie proporcji rysujac na oko. Nie wiemy, keidy pojawia sie nowe zdjecia bing i czy jesli sie pojawia beda pokrywac caly obszar kraju a nie beda na przyklad nowa wrsja zdjec z obszaru który juz jest. Najlepiej isc do urzedu miasta i poprosic o udostepnienie map tlumaczac jakie cele ma projekt.

Rysujac warto wiedziec ze szerokosc budynku mieszkalnego wacha sie zazwyczaj miedzy 10 a 12 metrów a budynki sa generalnie ( choc nie zawsze i wszedzie) budowane równolegle do ulicy.

Ja nanosze na drogę, nie widziałem obok.

Wydaje mi się że nie ma co rysować z dużym błedem. Może spróbuj objeść z loggerem dookoła ?
Orientacyjnie, to lepiej chyba dać punkt z odpowiednim http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:amenity lub http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:leisure - jeśli ktoś będzie miał lepsze dane to przerysuje dokładniej.

To zależy od tego jak dokładnie jesteś w stanie umiejscowić fotoradar. Krótko mówiąc - stawiasz tam gdzie on fizycznie stoi. Stawianie fotoradaru na drodze tylko wtedy, kiedy nie masz podkładu binga.

Nie. Nie rysuj budynków na oko, chyba, że chcesz nanieść tylko te najważniejsze typu urząd gminy/miasta etc.
Spotkałem już w OSM całe miejscowości z budynkami narysowanymi tak, że nie miało to żadnego pokrycia z rzeczywistością. Jest to tylko niepotrzebne zaśmiecanie bazy.

Można prosić przykłady…

Teraz pewnie trudno bedzie Zbigniewowi znalezc przyklad, bo jakosc rysowania budynków bardzo sie poprawila, ale zanim pojawily sie zdjecia Bing, bylo fatalnie.

Taki przyklad który nie jest zbyt elegancki to Wałcz: jest tam zrobiony import z UMP - widac ze ktos rysowal na oko…

Mozna rysowac bez zdjec robiac szkice na miejscu- sam tak robilem - przyklad to osiedle Rubinkowo II w Toruniu - http://osm.org/go/0Oc0Y1X83– zostawilem je w wiekszosci bez poprawek kiedy dostalismy Bing - no ale prawda jest taka ze jestem z zawodu architektem i latwiej mi bylo dokonac interpretacji.

Polecam stronke wiki ze wskazówkami jak rysowac budynki: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Roof_modelling

Kolejne pytanie mi się “urodziło”:
w JOSM jest ciekawa wtyczka “liveGPS”. Czy ktoś to testował? Czy jest możliwe np. zainstalowanie pd androidem jakiejś aplikacji (jakiej?), która przesyłałaby bieżący ślad GPS?

O ile dobrze wyczytałem, to JOSM za pomocą tej wtyczki pokazuje bieżącą pozycję. Ktoś mógłby ewentualnie na podstawie tego rysować drogę… Ale czy nie wygodniej jest wczytać później cały zapisany track :confused:

Z tą wtyczką chodziło mi o namierzanie pozycji - np. dziecka z włączonym smartfonem, które bawi się na podwórku. Sądziłem, że może to być alternatywą dla droższych aplikacji.

Witam wszystkich.

Używałem search’a ale coś mi nie wyszło :frowning:

Problem taki:
Jechałem sobie czymś co było oznaczone jako szlak rowerowy, tak naprawdę tam była droga asfaltowa tyle że wąska ( taka do dojazdów do domów ).
Co powinienem zrobić:

  1. zmienić szlak na drogę? ( ale szlak ma ładną nazwę ‘niebieski’ czy coś takiego więc nie jest to nazwa ulicy )
  2. narysować drogę po szlaku? ( jak patrzyłem w inne miejsca to tak jest robione )
    2a. jeśli 2 to czy istnieje możliwość ‘przeciągania automatycznego punktów’ - rysuję drogę na podstawie gpx’a, szlak idzie lekko obok, chodzi mi o automatyczne ‘wyrównanie’ drogi i szlaku.

Jedno drugiemu nie przeczy. Wiele szlaków rowerowych idzie asfaltowymi drogami.

Może pokaż o które konkretnie miejsce chodzi? I co rozumiesz przez „szlak rowerowy”.

Jeżeli tam jest, droga, to powinno być oznaczone jako droga, ale jeżeli tamtędy idzie szlak rowerowy, to powinien pozostać.

Nazwa „niebieski” na pewno nie powinna się tam pojawić, więc przynajmniej to jest do poprawy.

Trudno mi po wiedzieć, gdy nie wiem o czym mówisz.

Szlak idzie zawsze jakąś drogą, nie obok (nawet jeśli idzie ścieżką obok asfaltowej ulicy, to ta ścieżka też jest drogą). Rysuje się drogą zgodnie z parametrami tej drogi i dodaje do relacji opisującej dany szlak.

Przejrzałem kilka innych miejsc i ogólnie wygląda to tak, że ( edycja przez stronę ) są ‘cycle path’ które lecą po drogach/scieżkach itp, w name jest wpisane np ‘czerwony rowerowy’ ( wszystko ma import z ump ) - czyli rozumiem że szlaki rowerowe są wyklikiwane po drogach jako ‘nowe’ drogi ( przynajmniej tak to wygląda albo import to spowodował).
Ale widzę że czasami tego typu szlaki rowerowe są pourywane → lecą kawałek, później jest przerwa i znowu sie pojawiają ( jak się klina na nie w edycji to widać że nie całość ) - przy czym ‘przerwy’ lecą po drogach.

Czyli pytanie: czy takiego typu szlaki rowerowe ( czy też piesze ) które są oznaczane na ‘normalnych’ mapach jako np ‘czerwony rowerowy’ to powinny być osobnymi drogami oznaczonymi jako ‘cycle path’ i posiadającymi nazwę i po prostu lecącymi po czymś istniejącym ( pokrywać się z ‘prawdziwą drogą’ )?
Jeśli tak, to odpowiedź na moje wcześniejsze pytanie jest taka że droga która stała się asfaltowa powinna być narysowana, a na nią szlak rowerowy ( cały nie pourywany ) naniesiony jako osobna droga.

? z tego co widzę to szlaki rowerowe tak mają wpisywane nazwy ( przy czym wszystkie które oglądałem to import z ump )

Jeśli chodzi o szlaki to one nie są fizycznym tworem dlatego też używamy do tego celu relacji. Inna sprawa, że byłoby to zwyczajne dublowanie danych. Więcej o relacjach typu route na http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Route jeśli będzie prawidłowo otagowany powinien się pojawić na osmapa.pl (z opóźnieniem ok. doby).

Oooo znalazłem przykład… no nie ma tego za dużo w mej okolicy ( eee może lepiej napisać tam gdzie patrzyłem :slight_smile: ), zazwyczaj to jest to po prostu dodany nowy ‘cycle path’ który się pokrywa z jakimiś istniejącymi już drogami, przynajmniej wiem dlaczego nie mogłem zrozumieć :slight_smile:
Jako że te ‘cycle pathy’ to głównie importy z ump to pewno temu tak wyszło i mnie skołowało.
Rozumiem że wszystkie szlaki wytyczone przez gminy to po prostu powinny być ‘local cycle route’ z nazwą np ‘Niebieski’ ( a może niebieski rowerowy? )

No, niestety… na tych radosnych importach z UMP OpenStreetMap nie wychodzi najlepiej. A jak szlaki rowerowe są zaimportowane tak jak piszesz, to lepiej, żeby ich w ogóle nikt nie importował…

‘Niebieski’, to nie jest nazwa (nazwa to by było np. „szlak dzielnych cyklistów”), to kolor, więc idzie do tagu ‘colour=#0000ff’ relacji. W ten sposób będzie na naszej mapie narysowany w odpowiednim kolorze, a niepotrzebna etykietka nie będzie zaśmiecać mapy.

Jeśli chcesz gdzieś zobaczyć jak można tagować szlaki rowerowe zobacz np. okolice Gliwic lub Żor.

Dzięki, właśnie szukałem dobrze porobionego kawałka aby wyczaić o co chodzi.
Ogólnie problemem też było to że przeglądam przez openstreetmap.org - a tutaj jest inna warstwa ( ta sama chyba leci do garmina przez http://garmin.osmapa.pl ) więc się nią sugerowałem, natomiast oglądając przez http://osmapa.pl jako ‘turystyczna’ widać co jest źle porobione ( albo się przełączając na opencycle ).
Delikatnie mówiąc burdelik :slight_smile:
Pytanie ‘obok’ - da się do garmina wysłać wersje ‘turytyczna’ a nie mapink’a?

Zniknął mi pewien obiekt z mapy (projektowany przebieg S-3 w okolicach Polkowic). Czy da się sprawdził kto i kiedy go usunął?
Widać go jeszcze w tej skali: http://osm.org/go/0Ms6Arh
Przy większych powiększeniach juz nie.