Oznaczanie przystanków - najlepsza metoda

Żeby było to jakoś miarodajne to należałoby zrobić to tak:

  • operator dla linii jest to podmiot u którego kupujesz bilety i który ma zezwolenie na obsługę tej linii. Bo nie oszukujmy się, dla pasażera najważniejsza jest taryfa. A nie to co na przystanek podjedzie bo w cywilizowanych komunikacjach autobusy są nierozróżnialne dla pasażera:
    Autobus prawdopodobnie MVG Munchen, ale nie jestem tego pewien bo rejestracja to nie jest MVG:
    http://phototrans.de/14,270445,0,MAN_NL202__4858.html
    Autobus nie MVG Munchen:
    http://phototrans.de/14,535547,0,MAN_NL202_M_LJ_9001.html
  • operator dla przystanku jest to podmiot do którego musisz się zwrócić aby móc skorzystać z przystanku jako przewoźnik. Czyli np. “Dolnośląska Służba Dróg i Kolei”

W sumie, może racja… operatorem każdej linii w sieci KZK GOP będzie KZK GOP, przewoźnicy są najwyżej operatorami pojazdów które akurat po tej linii jeżdżą. Rozkład jazdy jest ustalony przez KZK GOP i bilety sprzedaje KZK GOP. Ale co wtedy z ‘network’?

To to pisaliście powyżej (bilety, kto robi rozkłądy itp) to właśnie tag dla network=KZK GOP, a w operator to przewoźnik czyli odpowiednio “MPK” Tychy, Jaworzno itp. To jest ustawowy podział i wynika to z jakieś dyrektywy unijnej. Jak coś to mogę w środę poszukać dokładnych definicji.

Jest jakiś serwis darmowy (oparty na osm?), który ładnie prezentuje linie autobusowe?
Pytam, bo starogardzkie MZK próbuje z google maps (http://www.mzk.starogard.pl/?p=735)

Na tylko MZK w Starogardzie. Białostockie połączenia autobusowe są zamieszczone w serwisie Google Transit (przykład), a także w serwisie Jakdojade.pl

A do czego Ci taka prezentacja? Oni na tej stronie mają zwykły podkład Google Maps, a linie są prezentowane jako oddzielne dane. Mogę się mylić, lecz zmiana na OSM wymagałaby zmiany adresu kafelek (W google api chyba się da).

Jeśli chodzi o sam rendering to np. http://www.öpnvkarte.de/ lecz tego typu podkład zaciemniłby ogólny widok.

Mam wrażenie, że nie wiesz o czym piszesz**,** bo jak otagujesz linie**,** na których każdy pojazd jest z innego przewoźnika**?** Np. w Monachium - MVG obsługuje tylko jeden autobus na linii**,** a reszta jest w rękach różnorakich “prywaciarzy”. Podobnie jest u nas w sieci ZKM Gdynia**,** gdzie na niektórych liniach jeżdżą pojazdy różnych przewoźników**,** dlatego operatorem linii jest ten, z którym pasażer zawiera umowę na przejazd w formie biletu. Odnośnie UE**,** to jest dyrektywa**,** ale dotyczy ona całkiem czegoś innego niż tagowanie w OSM.

EDIT by mod: Proszę używać przecinków.

Wszystko zależy od lokalnego organizatora przewozów. W Krakowie ZIKiT zamawia u jednego operatora całe linie, a jak widać w Gdyni zamawia się po brygadach na linii.

Ja zrobiłem to tak:
http://www.openstreetmap.org/browse/relation/2201203
Można się pokusić jeszcze o wpisanie network=* (jest jeszcze co najmniej jeden operator jeżdżący w Gdyni).

Ja highway=bus_station dawałem dla przystanku, który nie jest na trasie, ale jest w relacji linni autobusowej.
name=* dawałem w public_transpot=stop_position , wydaje mi się że jest to istotne dla nawigacji ?
Wydaje mi się, że name powinien być również w public_transport=platform, ale wtedy pojawiają się dwie takie same nazwy obok siebie (pochodzące z stop_position oraz platform).

Całkiem możliwe, że można to ładnie złączyć za pomocą public_transport=stop_area, ale nie widziałem nigdzie przykładu.

PS, jak ktoś będzie miał uwagi to trasy, to piszcie - pierwszy raz robiłem autobusy, więc może relacje są nawet źle… mam nadzieję, że nie jednak :wink:

edit: aha, jest coś takiego jak : http://www.openptmap.de/ dla publicznego transportu

Hej.
Co do tagowania samych przystanków, to weźmy dla przykładu tę patformę. Zamiast highway=bus_stop, powinno być highway=platform, a sam tag highway=bus_stop powinien się znaleźć na węźle będącym częścią drogi (lub railway=tram_stop w przypadku torów tramwajowych) oznaczonym jako public_transport=stop_position, czyli w Twoim przypadku tutaj. Przy czym tagi highway=platform i highway=bus_stop docelowo mają zostać zastąpione przez te z grupy public_transport=*, teraz są stosowane, by Mapnik ładnie wyświetlał przystanki.

Jak to nie ma? W Polsce, faktycznie, może jeszcze ciężko znaleźć, ale przecież na wiki jest zbiór przykładów: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Public_Transport#Examples. Choćby ten przykład jest dobry i dość prosty, pomijając tagi dodatkowe.

Według nowego schematu, o którym mowa, w relacji type=route powinny znaleźć się tylko stopy z rolą stop (public_transport=stop) należące do dróg, a nie platformy. Natomiast, tak jak napisałeś, stopy i platformy spina się za pomocą relacji z tagiem public_transport=stop_area. Tylko, że większy sens ma to dopiero wtedy, gdy osobno jest zmapowane także zadaszenie, kosz i inne. Nazwa stopu i platformy powinna być, imho, taka sama, czyli np. Zofii Nałkowskiej.

Czy ta relacja, którą linkujesz, zawiera trasę w obu kierunkach (zamkniętą, okrężną), czy z pktu A do pktu B? Pytam, ponieważ do relacji są dodane ulice Wielkopolska i Chwaszczyńska w obu kierunkach. Nie znam tego miasta, może tak powinno być, ale zwykle powinna być wzięta tylko nitka zgodna z kierunkiem trasy, jeśli nie ma jakichś pętli.

Cześć! to mój pierwszy post tutaj napisany lecz przeczytanych mam już za sobą wiele :wink: chciałbym nieco uzupełnić informacje na mapie w swoim otoczeniu na tyle, na ile na razie pozwalają mi moje umiejętności. dołączam się do tematu, gdyż nie znalazłem nigdzie odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. w jaki sposób oznaczać numery linii? spotkałem się z totalnym brakiem nazwy przystanku albo jedynie brakiem numerów linii. Wydaje mi się, że wpisywanie po przecinku kolejnych numerów zaraz po nazwie przystanku jest trochę niezgodne ze sztuką (wyszukiwanie przystanku może nie działać?). Poza tym jest straszny burdel (wybaczcie eufemizm…) z tymi przystankami, bo każdy jest inaczej oznaczony i chciałbym to w miarę możliwości usystematyzować, ale najpierw chciałbym się dowiedzieć jak to zrobić dobrze. Po kilku kliknięciach jednak naszła mnie refleksja, że coś robię nie tak :wink:

Same przystanki nie posiadają w sobie informacji o liniach jakie się tam zatrzymują. Nazwa to nazwa - bez żadnych numerów, opisów itp. Od tworzenia linii są relacje i myślę, że dla początkującego może to sprawić trochę problemów dlatego odstaw to na trochę później. :slight_smile:

Pozdrawiam,
Adam

OK, teraz też już wiem, poczytałem i popatrzyłem na inne miasta. Potrenuję na sucho trochę relacje i zabieram się za naprawę torowisk. Czeka mnie zbieranie śladów od rana :wink:

taka drobna uwaga - jak renderowane są trasy w Berlinie: http://www.overpass-api.de/api/sketch-line?network=VBB&ref=N88&operator=
i w Warszawie, gdzie mamy oznaczanie poszczególnych przystanków w zespole odrębnymi numerami: http://www.overpass-api.de/api/sketch-line?network=ZTM+Warszawa&ref=115&operator=

wygląd jest ten sam tylko linia dużo dłuższa.
Do tego w Warszawie konieczne jest oznaczanie poszczególnych przystanków w zespole bo zdarzają się trasy zatrzymujące się na dwóch różnych przystankach jednego zespołu.
Np. linia 122 zatrzymuje się na przystankach PLac Wilsona 09 i 04 czy Gwiaździsta 02 i 06
http://www.openstreetmap.org/browse/relation/2529489

Zgoda, tylko wygląda to cokolwiek dziwnie. A ciekawe jaki efekt dałoby połączenie elementów zespołu przystankowego w relację stop_area.

Witam.
Odgrzewam niemal po dekadzie, ale nie znalazłem innej dyskusji o oznaczeniach transportu publicznego w Krakowie.

Przyglądałem się liniom 169 i 172 i mam parę pytań. Ośmieliłem się wrzucić drobne zmiany i chciałbym się dowiedzieć, czy nie popsułem Waszych standardów.

  1. Linia 172 miała stop_position (w relacji) poza drogą (znaczy na odcinku drogi, która nie była w relacji). Czy to było zamierzone, czy wynikało tylko z braku podzielenia drogi? Tutaj przeciąłem i dołączyłem brakujący odcinek do relacji (wyrzucając go z kursu przeciwnego).

  2. Widzę, że krakowskie przystanki posiadają samą nazwę bez numeru słupka przystankowego. Jak się orientujecie, który słupek do której relacji przypisać? Innymi słowy na którym przystanku z zespołu zatrzymuje się autobus?

  3. W związku z powyższym, np. linia 172 w Bronowicach Małych ma w relacji 2001928 przystanek (drugi po trasie) węzeł 6440907228, a na mapce https://www.busy-krk.pl/mpk-krakow/linia-172 jest zaznaczony węzeł 6453432986 (ten ze wspólnym peronem dla tramwajów)

  4. Nawiązując dalej, na zdjęciu rozkładu, np. https://skawina24.com/images/MPK_-linia_223-_Czerwone_Maki.png w rogu widać oznaczenie 293-1, czy to jest numer zespołu i numer słupka? Jeśli tak, to czy te dane są gdziekolwiek dostępne (poza naklejonymi rozkładami)?

  5. Ostatnie to już nie pytanie. Zmieniłem kolejność drogi relacji autobusu 169 (i pozostałych) w ciągu ulicy Bociana, bo nie były po kolei.

Pozdrawiam serdecznie.

Pozdrawiam z Krakowa!

Śmiało mapuj - ale w Krakowie warto pamiętać że tu dane OSM są często aktualniejsze od oficjalnych, zdjęć lotniczych a nawet od tego co się pamięta. Więc warto sprawdzić na miejscu.

Ale nie tyczy się to do lini autobusowych.

Gdzie to było?

Gdybym to mapował, to bym zobaczył na miejscu gdzie staje autobus.

https://www.openstreetmap.org/relation/2001928#map=19/50.08202/19.88306

https://www.openstreetmap.org/node/6453432986

https://www.openstreetmap.org/node/6440907228

Gdy ostatnio 172 jechałem to https://www.openstreetmap.org/node/6440907228 było poprawne. Ale to kilka miesięcy temu było. Postaram się sprawdzić.

To rozkład z 2014. Nowe dalej to mają?


Osobiście nie mapuję tego bo to się zmienia w absurdalnym tempie. A akurat OSM tu nie jest za bardzo przydatne bo do większości zastosowań i tak trzeba mieć rozkłady. Ale jak ktoś chce…

OSM jest nieaktualne, do 172 wsiada się na https://www.openstreetmap.org/node/2461475368

https://www.openstreetmap.org/note/2589369

Tak i nie, to jest ID węzła i ID przystanku w programie do tworzenia rozkładów. Przy czym, to nie są oficjalne numery przystanków jak ZTM Warszawa ma Dworzec Centralny 01.