Pytania początkujących

Laczenie w Potlatch:
Masz 2 drogi krzyzujace sie. Klikasz w pierwsza - w modusie edycji wektor ma kolor zólty.
Z wcisnietym klawiszem shift klikasz w skrzyzowanie. Prgramik rysuje nowy punkt w miejscu skrzyzowania.
Faktycznie jednak JOSM jest rozwiazaniem bardziej profesjonalnym. Jest tam wiecej funkcji i wtyczek ulatwiajacych prace.

Co do tego typu informacji to jest zasada “facts are free”.
Jesli bierzesz informacje bezposrednio od wlasciciela obiektu to nie ma sprawy. Nie wolno natomiast np odpisywac z google czy innych serwisów udostepniajacych mapy.

Dzięki za odpowiedź.
Jeszcze pytanko o kalibrację map.
W jakim formacie najlepiej wysyłać mapy na serwer http://warper.geothings.net/
U mnie po wysłaniu pliku .jpg ok. 5 mb po powiększeniu strasznie pogorszyła się jakość skanów.

Witajcie,

Czy istnieje możliwość rysowania (np. w JOSM-ie) linii/ciągów o określonej długości?

Pozdrawiam,
~Grzesiek

Trick który uzywalem gdy byla potrzeba to:

  1. rysowanie linii tak, jak mi byly potrzebna w Potlach2
  2. Wyjscie z Potlatch2 i zastartowanie Potlach1
  3. W Potlatch 1 klikamy na ta linie, po czym w lewym dolnym rogu jest zakladka “advanced” w której wybieramy opcje “parallel way”.
    Opcja na samym dole zwie sie “choose offset” i tam mozna wklepac zadana wartosc.

Metoda jest upiornie uciazliwa i mam nadzieje ze JOSM oferuje tu wiecej?

Jeśli chodzi o rysowanie równoległych linii w JOSM jest zdecydowanie łatwiej. Jednakże podejrzewam, że Grzegorzowi chodzi o co innego, mianowicie o rozwiązanie takie jak w AutoCadzie, gdzie przy rysowaniu linii w wierszu poleceń podaje się jej długość, dzięki czemu nie ma nic “na oko”. Dobrze myślę, Grzegorzu? Niestety, nie znam takiej funkcji. Jest wtyczka do JOSMa: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/JOSM/Plugins/CommandLine ale nie wiem czy oferuje taką funkcjonalność.

Tak, dokładnie o to mi chodziło Zbigniewie. Cóż, jedynym sposobem jaki znalazłem jest wyświetlająca się długość rysowanej linii na dolnym pasku informującym. Wypróbuję jeszcze tę wtyczkę.

Ja bym na razie sklepy sobie darował (no chyba, ze jest to jakiś duży sklep w środku osiedla, który wszyscy znają) a (na razie) skupił się na miejscach użyteczności publicznej (szpitale, poczty, urzędy, szkoły, przystanki autobusowe, parkingi etc.)

Zdaje sie ze w Szczecinie wiekszosc tych rzeczy juz jest :stuck_out_tongue:

Jak zaznaczyć drogi wyłączone z ogólnego ruchu, np. te znajdujące się na terenie zakładów przemysłowych. Access=no czy jest na to jakaś inna metoda?

Na terenie zakladów przemyslowych jest highway=service oraz acces= prohibited no chyba ze sa tam jakies fragmenty dostepne dla publicznosci.

A ja mam pytanie związane z komunikacją, czy, jeśli po dwóch stronach ulicy znajdują się dwa przystanki (jedna nazwa, przeciwne kierunki) to public_transport=platform powinno się stawiać dwa razy, tak jak to jest w rzeczywistości?

Z tego co widzialem to jak przystanki po obu stronach ulicy stoja w jakims miescie np 50m obok siebie, to rysuej sie je osobno.
A jesli przy jakiejs drodze prowadzacej do malej miejscowosci jest jeden przystanek na obydwa kierunki, to rysujemy jeden.

Prosze o uwagi z forum gdyby co. Byl tu ostatnio watek zwiazany z przystankami, tam mozna wiecej przeczytac…

Mam pytanie dotyczące śladów GPS. Ostatnio zacząłem bawić się OSMtrackerem.
Jeszcze dobrze nie rozgryzłem programu - czy jest jakiś manual w języku polskim? Prośba o podpowiedź jak praktycznie go maksymalnie wykorzystać.
Na razie przy każdej przejażdżce samochodem włączam go i zauważyłem, że nie zawsze trasa się zapisuje (może nie te przyciski włączam)- czy w trakcie trasy można nanosić punkty, czy tez punktowe obiekty zapisywać jako oddzielne pliki?
Czym się różni rozszerzenie pliku *.tp od *.wp?
Wrzuciłem ślady na serwer jako prywatne. Ponieważ są to dosyć nieuporządkowane trasy to czy ma sens je upubliczniać, czy upubliczniamy tylko konkretne trasy “od-do”?
Zauważyłem, że po kilku przejazdach pokrywają mi się slady na moich trsach, natomiast drogi wydaja się być przesunięte. Staram się nie ruszać głównych dróg, ale mam pytanie kiedy można zdecydować o “przesunięciu” drogi do moich śladów gps, czy też raczej nie ruszać dróg.
Czy ma sens wrzucać wszystkie ślady na serwer - może zrobić się to trochę pogmatwane, ale z drugiej strony więcej danych do uśrednienia.

Podejrzane jest, że wobec pokrywających się Twoich śladów drogi są przesunięte.
Ja bym (np w JOSM) sprawdził jak się mają Twoje ślady do innych śladów.
Gdy bedą rozbieżne - znaczy że Twój system zbierania logów jest błedny i wtedy bym nawet nie upubliczniał śladów.
Gdy się bedą pokrywać, mozesz poprawić drogi, ale warto zajrzeć w historie takich drog i zagadać do poprzedniego autora aby się upewnić skąd się mógł wziąść błąd.

Będę musiał faktycznie tak zrobić, ale jak uzbiera się więcej śladów. Co ciekawe ślady prawie idealnie pokrywają się na podrzędnych drogach odchyłka jest tylk na głównej drodze przechodzącej przez moją miejscowość.

Fasady budynków potrafia wywolywac zaklócenia sladu, w terenie zazwyczaj tak nie jest.

Samo uruchomienie programu nie powoduje automatycznego zapisu ścieżki. Aby uruchomić zapis należy wybrać ‘New track’ w przypadku rejestracji nowego śladu lub ‘Resume tracking’ w przypadku kontynuacji śladu już wcześniej nagrywanego. Ścieżki eksportuje się na kartę SD po wybraniu opcji 'Export as GPX.

Oczywiście, że można, bo m.in. do tego w końcu został stworzony ten program. Jeśli podczas ruchu naciśniesz jakiś przycisk, to plik GPX wzbogaci się o punkt , w którym zapisane będą odpowiednie dane. Przykład:

<wpt lat="53.83359020901208" lon="22.399215810125835">
		<ele>171.50000355256998</ele>
		<time>2012-03-28T19:56:35Z</time>
		<hdop>0.75</hdop>
		<name><![CDATA[Grade 1]]></name>
		<sat>9</sat>
	</wpt>

Co oznacza, że w punkcie o powyższych współrzędnych naciśnięty został przycisk ‘Grade 1’. Oczywiście przeglądanie pliku GPX w edytorze tekstowym jest dość upierdliwe, dlatego polecam to tego celu świetny soft RouteConverter. W programie tym na podkładzie wybranej przez usera mapy można wyświetlić zapisaną drogę i punkty . Przy mapowaniu wczytujesz zapisany ślad do JOSM i tam również widać przebytą trasę i miejsca wciśnięcia przycisków OSMTrackera.

Aby zweryfikować jakość śladu zapisanego przez twój sprzęt przejedź się drogą krajową. DK mam zazwyczaj dużo śladów wgranych na serwer więc łatwo sprawdzić (zmieniając kolor własnego śladu w JOSM) jak układa się on w porównaniu do innych.

Wielkie dzięki za odpowiedź. O to mi właśnie chodziło :).

Kolejne pytania:

  1. Czy radary nanosimy jako punkt na drodze, czy obok drogi?
  2. Chciałbym nanieść trochę obiektów użyteczności publicznej (urzędy) w moim miasteczku, z uwagi na to że nie ma podkładu Bing, więc ciężko nanieść budynki, pomiar raczej nie wchodzi w grę. Czy warto nanosić np. schematyczny (orientacyjny) obrys budynku (na sztukę tak by można było przypisać w schematach oznaczenie budynku użyteczności publicznej) czy też lepiej nie robić tego i poczekać na pokrycie w przyszłości tego terenu zdjęciami Bing?
  1. jesli mierza jeden kierunek to chyba obok. Nie wiem, nigdy nie nanosilem. Jest jednak cos takiego jak taginifo. Np.: http://taginfo.openstreetmap.org/search?q=radar Klikajac na “map” mozna zobaczyc jak sa rozmieszczone na swiecie. Widac tez w jakich kombinacjach z innymi opisami dany tag jest uzywany
  2. Miastem w którym budynki zostaly naniesione zanim pojawily sie na tym terenie zdjecia lotnicze jest Warta w woj. Lódzkiem. Co prawda rzuty sa orientacjyne ale autor mial dosc dobrego czuja nanoszac na oko budynki. Musisz sam ocenic na ile masz wyczucie proporcji rysujac na oko. Nie wiemy, keidy pojawia sie nowe zdjecia bing i czy jesli sie pojawia beda pokrywac caly obszar kraju a nie beda na przyklad nowa wrsja zdjec z obszaru który juz jest. Najlepiej isc do urzedu miasta i poprosic o udostepnienie map tlumaczac jakie cele ma projekt.

Rysujac warto wiedziec ze szerokosc budynku mieszkalnego wacha sie zazwyczaj miedzy 10 a 12 metrów a budynki sa generalnie ( choc nie zawsze i wszedzie) budowane równolegle do ulicy.