Mam prośbę o “łopatologiczne” wytłumaczenie jak wgrać mapy Polski, Niemiec i Francji tak by korzystać z nawigacji. Które to mają być mapy bo jest tego trochę (prośba o link). Ile to zajmie miejsca na karcie pamięci i w którym miejscu je zainstalować?
Sorki za lamerskie pytanie, ale dopiero zaczynam przygodę z OSM.
Rozumiem, że chodzi Ci o OsmAnda? Ustawienia → Dane offline → trzeba pobrać listę map → wybrać i zaznaczyć interesujące Cię mapy, i je pobrać.
Mapa Polski zajmuje ok. 200 MB.
O.K.
Wielkie dzieki za podpowiedź.
Mam jeszcze pytanie jak praktycznie korzystać z tych map. Np. mapy niemiec czy francji zajmują kika ładnych GB i jest ich sporo. Czy wszystkie są potrzebne do nawigowania - chodzi mi głównie o drogi/ulice potrzebne do nawigowania samochodem? Może wystarczy sciągnąć jeden lub dwa pliki?
Sam projekt bardzo mi się podoba, więc spróbuję “wyprostować” mapki swojej okolicy.
Niestety zatrzymuję się przy prostych problemach - np.droga przebiega przez rzeką i pokazuje to jako błąd. Jak to przeskoczyć? Czy jest jakiś podręcznik - ten podstawowy już przerobiłem:).
I jeszcze jedno pytanko - są w internecie bardzo dokładne, przedwojenne niemieckie mapy mojej okolicy. Czy mogę z nich legalnie korzystać?
No i na koniec jeszcze pytanie czy się kierować przy kategoriach dróg?
Sorry za dużo pytań w jednym wątku, ale jak to na początku - dużo pytań, mało odpiwiedzi - a nie chciałbym namieszać na OSM bo to w końcu nasze wspólne dobro.
Chyba większość problemów była już poruszana na forum. Jeśli chodzi o OsmAnd to nie pomogę, lecz:
Most: http://www.youtube.com/watch?v=9nV9rNYYbxw niestety filmik jest zrobiony dla potlatch, lecz zasada jest ta sama. Dzielimy drogę i do odcinka, który jest mostem dodajemy tagi: layer=1 , bridge=yes . Ogólnie walidatory biorą pod uwagę layer.
Przedwojenne mapy nie są objęte prawami autorskimi, więc wg mnie możesz (Dobrze jeśli ktoś również to potwierdzi)
OsmAnd jest super - jeżdżę z moim Android-fonem na rowerze i zawsze mam OsmAnd włączony. Przed wyjazdem przygotowuję sobie ślad GPX w JOSM z drogami, które nie są pokryte w OSM i potem aktywuję ten ślad w OsmAnd jako jedna z warstw - wiem gdzie jechać
Wyszła kilka dni temu duża aktualizacja - teraz program ma “wtyczki” co pozwala na wyłączenie funkcji, z których się nie korzysta - fajna rzecz, bo interfejs był już bardzo przeładowany opcjami, a teraz można sobie dopasować (np. ja wyłączyłem tracking w OsmAnd, bo używam do tego innego programu).
Ano - taki już jestem chłopak na opak A tak na poważnie to ja jestem noga jeśli chodzi o orientację w (nowym) terenie, do tego słaba pamięć - wolę mieć orientacyjny ślad przygotowany żeby wiedzieć co mam pozwiedzać. Czasem też przydają się zdjęcia lotnicze (Bing) żeby sprawdzić mniej więcej gdzie można wjechać off-road, dokąd różne dróżki prowadzą etc. Przekonałem się na własnej skórze, że nie ma nic gorszego niż dojechanie do jakiegoś gospodarstwa na końcu świata i spotkanie twarzą w twarz ze Złym Psem
po kilku spacerach po mrocznej stronie miasta też się zastanawiałem czy są tagi na kiboli i meneli pomysł z robieniem śladu całkiem mi się podoba, dotychczas po prostu sprawdzałem w osmand czy najbliższy obszar jest otagowany, ale ten sposób też przetestuję :_)
Swoja droga sa takie rozwiazania robionej na zamówienie nawigacji typu “high end” które np. ostrzegaja ( jesli sie taka funkcje wlaczy) przed obszarami - nie wiem jak to nazwac lepiej - niebezpiecznymi socjalnie…
Z tego co pamietam, ostrzezenia dotyczyly raczej RPA i Soweto niz Europy i byly dosc identyczne z obszarami zamieszkalymi przez najbiedniejszych.
Niemily temat, nie wiem, czy chcial bym to miec w OSM.