Pikkuisen on sivuttukin jo sitä, että MML:n aineistojen sisällyttäminen OSM:ään on yksi asia, aineistojen hyödyntäminen muutoin toinen asia. Voisi täälläkin hiukan jatkokehitellä ajatuksia, millä tavalla vapautuvia aineistoja voi hyödyntää varsinaisen OSM-kannan ulkopuolella yhdessä OSM-datan kanssa. Käytännössä tässä yhteydessä ajattelen MML:n aineiston muuntamista OSM-muotoon, jotta sitä voi hyödyntää OSM-formaatteja osaavilla työkaluilla ja ohjelmilla joko yhdessä varsinaisen OSM-datan kanssa tai erikseen.
Yksi esimerkki käyttötarkoituksesta voisi olla korkeuskäyrien ja joidenkin muiden hyödyllisten maastotietokantojen osien yhdistäminen OSM-aineistoon mobiililaitteeseen luotavaa karttaa varten. Eli kun tällä hetkellä luodaan OSM-aineistosta kartta esim. Garminiin tai kännykkään kartta jossa näkyy OSM:ssä oleva tieto, kartan luontiprosessia muokattaisiin niin, että mukaan otetaan MML:n aineistosta korkeuskäyrät (ja ehkä esim. tiestön geometrioita, maastokohteita ja mitä muuta mahdollisesti kattavampaa/parempaa siellä onkaan kuin OSM:ssä). Tuloksena OSM:n aineistosta koostuva maastotietokannan aineistoilla täydennetty kartta, jota voi hyödyntää vanhan OSM:n tapaan. OSM:ään sisällyttämisen etuna käytettävyys jo nyt, ennen kuin OSM:ään syöttämistä varten tarvittavia toimia on ehditty tehdä.
Käytännössä tätä OSM- ja maastokartta -aineistojen yhdistämistä varten pitää kartoittaa ja testata työkalusetit, joilla konversio maastokartasta OSM-muotoiseksi aineistoksi sekä aineistojen yhdistäminen onnistuu. Hiukan karttaa prosessoivasta ohjelmasta ja sen konfiguroitavuudesta sitten riippuu, onko järkevää mapata maastokartan aineistot tavanomaisiksi OSM-tägeiksi vai kannattaa käyttää erillisiä tägejä joille luodaan tuki varsinaisen mobiiliaitteen karttaa luovan ohjelman tyylitiedostoon.
Testailin pikaisesti torrenttina jaossa olevien datojen teknistä muuntoa OSM-formaattiin. Työkaluna pnorman:in og2osm-versio, kts. http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Ogr2osm. Toimivuutta testailin merkaartorilla. Kiitos vinkistä täällä; silläkin näköjään pienimuotoiset .shp → .osm -konversiotkin sujuvat, mutta ainakaan läppärillä ei oikein kapasiteetti riittänyt isompaan aineistoon joka ogr2osm:stä meni läpi.
Periaatteessa homma näyttää pelittävän kitkatta joidenkin aineiston osien (esim. korkeuskäyrät) kanssa.
Tenkkapootakin tulee - maastokartta-aineisto on pilkottu nippuun erillisiä aineistoja, joissa eri tietosisältö; esim. yhdessä korkeuskäyrät, toisessa näyttäisi olevan rantaviivoja, jne. OSM-konversion kannalta toivottavaa olisi saada maastotietokannasta poimittavat tiedot yhteen OSM-tiedostoon. ogr2osm:n ulosannin yhdistäminen osmosis -ohjelmalla näköjään tyssää johonkin puuttuvaan attribuuttiin, joten ihan suoraan ei käsikirjoituksen mukaan mene. Nähtävästi myös node- ja way -iideiden kanssa tulee muunnostarvetta (en ole vielä katsonut osaako osmosis tuon muunnoksen, pikavailkaisulla ei näkynyt optioissa).
Digiroadin esimerkkiaineistosta olen katsellut, että siellä on erillisessä dbf:ssä nimistö, joten järkevä konversio sillä puolella vaatii erilliset tauluhaut dbf-tauluista. Täytyy tutkia onko maastokartta-aineistossa jotain samanlaista, vai onko kaikki nimistö vain pisteinä kartalla kuten nähtävästi ainakin joissain aineiston osissa.