Wysłałem łatkę dodającą do listy warstw kafelkowych nasze kafelki OSM-Topo z osm.trail.pl.
Witam.
Program bardzo dobry, tylko problem z routingiem (wbudowany wolno i kiepsko reaguje na zmiany, a te dostępne online niestety są zbyt rzadko aktualizowane), W innym poście zwrócono uwagę na http://map.project-osrm.org/
Przetestowałem na stronie i chyba (póki co, dla mnie) najlepsza usługa routująca.
Czytam, szukam i nie mogę znaleźć informacji, czy może jest planowane dodanie tej usługi do osmand’a?
Pozdrawiam.
Super, podoba mi się to!
No szkoda jeszcze, że mnie prowadzi przez morza ale wyjdzie w praniu
skąd można ściągnąć te aktualizowane mapy?
Są dostępne w ustawieniach programu - szukaj frazy “Dane offline”.
tak, w komórce pokazuje te aktualizowane mapy ale wolałbym ściągnąć na komputer. Na stronie osmand w dziale downloads znikły te mapy dla Polski.
aktualizacja: znalazłem te mapy offline. są pod adresem download.osmand.net/rawindexes/
A czy przypadkiem nie prowadzi promami?
Pozdrawiam.
Promami, ale nie jest to zaznaczone w opisie trasy.
Mam uwagę do tłumaczenia. Może uda się coś z tym zrobić…
Jeśli wyszukuje się POI to pojawiają się angielskie typy:
Mam prośbę o “łopatologiczne” wytłumaczenie jak wgrać mapy Polski, Niemiec i Francji tak by korzystać z nawigacji. Które to mają być mapy bo jest tego trochę (prośba o link). Ile to zajmie miejsca na karcie pamięci i w którym miejscu je zainstalować?
Sorki za lamerskie pytanie, ale dopiero zaczynam przygodę z OSM.
Rozumiem, że chodzi Ci o OsmAnda? Ustawienia → Dane offline → trzeba pobrać listę map → wybrać i zaznaczyć interesujące Cię mapy, i je pobrać.
Mapa Polski zajmuje ok. 200 MB.
O.K.
Wielkie dzieki za podpowiedź.
Mam jeszcze pytanie jak praktycznie korzystać z tych map. Np. mapy niemiec czy francji zajmują kika ładnych GB i jest ich sporo. Czy wszystkie są potrzebne do nawigowania - chodzi mi głównie o drogi/ulice potrzebne do nawigowania samochodem? Może wystarczy sciągnąć jeden lub dwa pliki?
Sam projekt bardzo mi się podoba, więc spróbuję “wyprostować” mapki swojej okolicy.
Niestety zatrzymuję się przy prostych problemach - np.droga przebiega przez rzeką i pokazuje to jako błąd. Jak to przeskoczyć? Czy jest jakiś podręcznik - ten podstawowy już przerobiłem:).
I jeszcze jedno pytanko - są w internecie bardzo dokładne, przedwojenne niemieckie mapy mojej okolicy. Czy mogę z nich legalnie korzystać?
No i na koniec jeszcze pytanie czy się kierować przy kategoriach dróg?
Sorry za dużo pytań w jednym wątku, ale jak to na początku - dużo pytań, mało odpiwiedzi - a nie chciałbym namieszać na OSM bo to w końcu nasze wspólne dobro.
Chyba większość problemów była już poruszana na forum. Jeśli chodzi o OsmAnd to nie pomogę, lecz:
-
Most: http://www.youtube.com/watch?v=9nV9rNYYbxw niestety filmik jest zrobiony dla potlatch, lecz zasada jest ta sama. Dzielimy drogę i do odcinka, który jest mostem dodajemy tagi: layer=1 , bridge=yes . Ogólnie walidatory biorą pod uwagę layer.
-
Przedwojenne mapy nie są objęte prawami autorskimi, więc wg mnie możesz (Dobrze jeśli ktoś również to potwierdzi)
-
Ogólnie zasada podobna jak na mapach papierowych. Tutaj masz dokładniej wytłumaczone http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Map_Features
Ogólnie na bardzo dużo pytań znajdziesz odpowiedzi na wiki (niestety nie zawsze w języku polskim)
PS. Moderator jest proszony o założenie tematu z pytaniami początkujących. Tutaj te odpowiedzi nie pasują.
PS. Moderator jest proszony o założenie tematu z pytaniami początkujących. Tutaj te odpowiedzi nie pasują.
Chyba lepiej na wiki z odpowiedziami i odsyłac na wiki ?
Wielkie dzięki za link do you tube. Fajnie wytłumaczone.
Po udostępnionej dziś aktualizacji programu dostępne są po długiej przerwie zaktualizowane mapy.
OsmAnd jest super - jeżdżę z moim Android-fonem na rowerze i zawsze mam OsmAnd włączony. Przed wyjazdem przygotowuję sobie ślad GPX w JOSM z drogami, które nie są pokryte w OSM i potem aktywuję ten ślad w OsmAnd jako jedna z warstw - wiem gdzie jechać
Wyszła kilka dni temu duża aktualizacja - teraz program ma “wtyczki” co pozwala na wyłączenie funkcji, z których się nie korzysta - fajna rzecz, bo interfejs był już bardzo przeładowany opcjami, a teraz można sobie dopasować (np. ja wyłączyłem tracking w OsmAnd, bo używam do tego innego programu).
Przed wyjazdem przygotowuję sobie ślad GPX w JOSM z drogami, które nie są pokryte w OSM i potem aktywuję ten ślad w OsmAnd jako jedna z warstw - wiem gdzie jechać
Ja zawsze robiłem w drugą stronę…najpierw zbierałem ślad, potem nanoszenie.