geo/opencaching + OSM

(Jako rozwinięcie tematyki z wątku)

Wydaje mi się, że obie społeczności mają sobie sporo do zaoferowania i warto znaleźć możliwe metody współpracy.

  1. Wiele skrzynek geocache znajduje się w rejonach słabo zmapowanych gdzie zdjęcia satelitarne / ortofotomapy to często jedyne dostępne źródło do planowania wycieczki i szukania drogi w terenie.
    Z drugiej strony większość z nas używa do nawigacji urządzeń/softu który pozwala na zapis śladu w postaci gpx.
    Czyli jest do wykorzystania spora ( ale rozproszona ) baza danych które powstają niejako “przy okazji”.
    Ponieważ wszystkie znalezienia są rejestrowane w serwisie, nie jest wielkim problemem dotarcie do ludzi którzy w jakimś okresie przejechali/przeszli po konkretnym obszarze i mogliby udostępnić posiadane dane.
    Są rejony (tu przykład) gdzie na podstawie śladów z ostatniego roku można dokładnie zmapować
    większość ścieżek i przecinek między działami leśnymi, nie mówiąc o bardziej konkretnych drogach.

  2. Uczestnicy zabawy którzy zakładają nowe skrzynki rejestrują również (w różnej formie - najczęściej jako waypointy w gps) ciekawe miejsca, które warto “okeszować”.
    Zwykle to miejsca, których nie ma nawet na dokładnych turystycznych mapach - obiekty inżynieryjne, zapomniane obiekty historyczne / militarne, często zupełnie poza szlakami turystycznym
    To również potencjalne źródło danych do mapy

  3. Z 1. i 2. wynika, że posiadanych danych do wykorzystania w mapowaniu jest aż nadto.
    Kwestia głównie w pokazaniu, że wrzucenie tego do OSM lezy w zasięgu każdego z geokeszerów a efekty pracy od razu mogą być widoczne i na mapie w serwisie
    i na mapie używanej mobilnie w terenie.
    Ja sam przez kilka ostatnich dni przeszedłem od etapu “ja tego chyba sam nie ogarnę a już na pewno coś popsuję” (pod JOSM) do etapu
    “Podstawy nie takie straszne, ale im dalej tym więcej nietrywialnych pytań jak coś zrobić dobrze a nie tylko byle jak”.
    I tutaj nie odkryję Ameryki, że najlepszy efekt byłby w postaci zorganizowania warsztatów z mapowania dla jakiejś zainteresowanej grupy ludzi od nas (OC).
    Organizacyjnie jest to o tyle proste (z naszej strony), że cyklicznie, w różnych miejscach Polski organizowane są spotkania geokeszerów.
    W przypadku tych większych, miejsce termin i agenda znane są i opublikowane ze sporym wyprzedzeniem więc można bez problemu “wmontować” nowy punkt programu.
    Oczywiście jeśli po obu stronach byłoby potwierdzone zainteresowanie i gotowość.
    Nie posiadamy żadnej osobowości prawnej ani budżetu, więc należy założyć, że odbyło by się to całkowicie na zasadzie “non profit” .

  4. Drugi pomysł na zaistnienie dla OSM w świecie geo/opencaching’u to wykorzystanie skrzynek jako medium informacyjnego.
    Pomijając skrzynki mikro, gdzie mieści się tylko logbook, we wszystkich innych zwykle jest miejsce na różne przedmioty które po znalezieniu są przedmiotem
    wymiany. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby opracować jakąś zwięzłą formę ulotki / karty informacyjnej którą można by albo wrzucać żeby ktoś mógł wyjąć i zabrac ze sobą,
    ew jako np naklejkę, która umieszczona na trwale w skrzynce, krótkim hasłem i logiem zwróci uwagę, że warto nie tylko używać OSM ,ale również spróbować dodac coś od siebie.

    Wsród przedmiotów wkładanych do skrzynek specjalną kategorią są tzw przedmioty podróżne/śledzone (po ang. trackable), które mają swój numer seryjny, przenoszone są od skrzynki do skrzynki
    a ich trasa jest rejestrowana (i wyświetlana na mapie) w jednym z kilku serwisów internetowych (Na geokrety.org jest bezpłatna wersja zabawy, na geocaching.com za mozliwość
    śledzenia pobierana jest opłata). Te śledzone przedmioty z założenia mają być ciągle w obiegu czyli każdy przejdzie potencjalnie przez ręce wielu ludzi.
    Często sa wykonane w specjalnej formie ozdobnych monet, naszywek, kart, znaczków itp.,
    Tu też byłoby spore pole do popisu, żeby wymyślić specjalny projekt takiej serii zawierający motywy OSM.

EDIT by Zibi: Przypominam, że przed znakami przestankowymi nie stawia się spacji, podobnież za/przed nawiasem.

Nie widzę tutaj problemu, tylko musiałoby to jakoś wyjść od Was, bo nie chcę nikogo “ewangelizować” na siłę. Ja siedzę bardziej w OSM niż w OC, więc może po prostu daj nam cynk, gdy będzie organizowane jakieś fajne/większe spotkanie, a my postaramy się zjawić. Może tak być?

Z doświadczenia przy próbie współracy z opengeocaching.pl w ramach Wiki Lubi Zabytki wiem, że to środowisko (do którego w sumie też się zaliczam jako geocacher z 2-letnim stażem i 189 znlezionymi skrzynkami) nie jest w żaden sposób zorganizowane - w sensie, że nie ma u nich nikogo kto by mógł brać geokeszerską do czegokolwiek nakłonić i nawiązać jakkolwiek sformalizowaną formę współpracy. O ile wiem, oprócz mnie, jest co najmniej paru OSM-owiczów i geokeszerów zarazem. Ja np. łącze prawie zawsze jedno z drugim (i jeszcze robę zdjęcia Wikimedia Commons :slight_smile: ). Także w grę wchodzi ew. zakładanie skrzynek związanych z OSM i ew. bywanie na imprezach, które są też dość spontanicznie organizowane w różnych miejscach Polski. Przeważnie jest jakiś główny organizator imprezy - do którego można zawsze zwrócić się z grzeczną prośbą o to czy można będzie trochę “poewangelizować” :slight_smile: Myślę, że generalnie brać geokeszerska może chcieć przynajmniej posłuchać o mapowaniu, więc nie ma co na siebie “warczeć” :slight_smile:

@miklobit Serdecznie witamy tak zaangażowaną w geocaching osobę (sądząc po ilościach skrzynek i wpisach na forum OC) w społeczności OSM ! :slight_smile: . Dzięki, że do nas dołączyłeś.

Geocaching jest wśród społeczności OSM bardzo dobrze znany o czym świadczył las rąk podniesiony podczas Walnego Zebrania OSM w sobotę na pytanie Zbyszka czy znamy tą formę spędzania czasu :slight_smile:
W drugą stronę jest chyba gorzej, ze znajomością? Sądząc po przeszukaniu forum OC na obecność OSM czy Openstreetmap to mało się o tym mówi wśród geocacherów w PL.
Pisanie o OSM na forum OC przez kogoś kto nie jest mocno zaangażowany w geocaching może zostać źle odczytane, dlatego ja np. nie zdecydowałem się na to (tylko 35 znalezionych skrzynek i 5 założonych).

Od zawsze wiedziałem, że OSM i OC są dla siebie stworzone i powinny doskonale czerpać wzajemnie ze swoich zasobów.
Twoje pomysły są bardzo dobre.

O szkoleniu napisał juz Zibi. Sam chętnie wezmę w nim udział, chociaż są bardziej doświadczeni szkoleniowcy w OSM :wink:

Uważam jednak, że byłoby świetnie gdybyś “zareklamował” nieco idee OSM w środowisku OC.
Jeżeli będzie potrzeba większej ilości informacji wtedy na pewno ktoś z OSM ją uzupełni.
Może analogiczny do tego, post na forum OC?

Pozdrawiam
Jacek

Cieszy mnie pozytywny odzew a i jak widzę również tutaj swojska atmosfera panuje ( czyli dyżurni od wbijania innym szpilek :roll_eyes: ).
Gwoli nomenklatury to na razie jako “nas” rozumiem OC a “was” OSM. Ale rozumiem, że ktoś kto równo dzieli swoja sympatię i zaangażowanie może inaczej to widzieć.
Postaram się operować skrótami.
Na razie wypowiadam się wyłącznie za siebie, bo najpierw tu postanowiłem znaleźć punkt zaczepienia, a skoro widać, że jest to postaram się zarzucić temat na forum OC.
Napisałem o braku formy organizacyjnej i budżetu głównie po to żeby podkreślić ,że możliwa ( wg mnie ) forma zaangażowania ze strony OC to prawie wyłącznie kapitał “ludzki”.
Piszę prawie, bo pomysły opisane na końcu ( kampania informacyjna ) są już niewykonalne bez poniesienia pewnych kosztów pewnie również ze strony OC.
Faktycznie z boku OC wygląda na luźną zbieraninę ludzi mocno niechętnych nie tylko jakielkolwiek formie organizacyjnej ale również pilnujących,
żeby nie robić na swój temat zbyt dużo szumu w mediach,
a już najbardziej wrażliwych na punkcie ew. możliwości wykorzystania przez kogoś dorobku OC w jakiejkolwiek komercyjnej formie.
Jeśli się jednak przyjrzeć bliżej, to lokalne społeczności są w OC całkiem dobrze zorganizowane i na tym poziomie łatwiej skrzyknąć ludzi do jakiegoś projektu i konkretnej roboty niż
na forum ogólnopolskim, bo tam częściej zdarzają się mniej merytoryczne a bardziej jałowe przepychanki.
W sensie działalności informacyjnej lepiej zacząć oczywiście globalnie, a dopiero konkretne propozycje spotkań , obszarów do opracowania itp rozwijać w szczegółach już w lokalnych podgrupach.
Cześć regionów ma swoje lokalne fora internetowe, regularne spotkania, więc od nich najlepiej zacząć przejście od teorii do praktyki.
Żeby zyskać jakąs początkową “siłe przebicia” na OC ( gdzie juz od dawna OSM funkcjonuje sobie na boku jako opcja ) to wypadałoby zaprezentować mapę po pierwsze
w ładnym renderingu ( jak dla mnie topo z trail.pl wygląda najlepiej ) ale przede wszystkim znaleźć jakiś przykładowy obszar gdzie teren jest znacząco lepiej zmapowany na OSM niż na pozostałych mapach ( szczególnie google i UMP ).
Ludzie , którzy używają garminów ( ja też i oceniam że z połowa OC która się na powaznie bawi ich używa ) zawsze będą szukali porównania do UMP - mniej pod względem
jakości routingu a bardziej szczegółowości dróg i punktów terenu. Cała reszta która używa smatfonów, i nawigacji samochodowych przeważnie będzie porównywać jakość do googla, bo to jednak
najczęściej używana wartstwa ( a kod OC pracuje na google API v2 ).
W tym punkcie liczę na to , że ktoś z OSM potrafi znaleźć taki wzorcowy obszar Polski gdzie można pokazać “jeśli chcecie żeby wszędzie mapa tak wyglądała, to bierzcie sprawy w swoje ręce” .

Sensowne i jestem za. Tylko jest drobny problem - akurat jest zmiana licencji OSM i część danych wypadnie. Tragedii nie będzie, ale miejscami zrobią się białe plamy. Oczywiście są miejsca (np. Łowicz, Łódź, powiat niżański) gdzie OSM jest lepsze niż inne mapy, ale z tym promowaniem OSM w OC na razie trzeba będzie się chyba wstrzymać, bo się tylko wygłupimy.

Mądre słowa. Niestety, w ciągu najbliższych miesięcy, raczej nie będzie się czym chwalić… Znaczy się, zawsze będzie się czym chwalić, ale teraz jeszcze łatwiej będzie nam wytknąć braki w innych miejscach.

Ale chyba możecie przejść na fosm.org i wtedy nie będzie problemu z białymi plamami.

W ciągu najbliższych miesięcy będziemy potrzebowali prawdziwego pospolitego ruszenia w mapowaniu, żeby nadrobić straty jakie poniesiemy. Być może społeczeństwo OC będzie chciało nam pomóc?
Choćby poprzez samo wrzucanie śladów do OSM, a może nawet przesyłanie śladów na jakiś jeden adres email. (slijslad@osm.pl)
Idea OSM jest warta upowszechnia (i popularyzacji :wink: ) zwłaszcza kiedy ma słabszy okres i szczególnie potrzebuje wsparcia.

@micra dzięki za radę, ale raczej liczymy ma Twoją pomoc w odbudowie tych plam …

Niestety, rysuję dla UMP. Nie wykluczam prób w JOSM, ale na zasadzie ciekawostki - w UMP czeka już na mnie Józefów, Karczew i wszystko dookoła Warszawy i Lublina…

Taki mały offtopic :slight_smile: na jakiej licencji są Twoje dane?

Zgodnie z teorią, po zbliżeniu z drugą połową materiału: http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?f=1&t=6939&p=100536#p100536
masa krytyczna powinna zostać przekroczona i rozpocząć się reakcja łańcuchowa.
Czekamy … :sunglasses:

W mobilnej wersji serwisu opencaching została podłączona mapa OSM.

Lubię to! :slight_smile: Zdecydowanie lepiej szuka się w terenie skrzynek na naszej mapie.

Nie wiem czy było wspomniane wcześniej, ale OSMapa.pl jest też na Mapie skrzynek v. 3 pod przyciskiem OSM :slight_smile:

a także na Pełnym ekranie jako oddzielna warstwa:

@miklobit - dzięki - bo to chyba Twoja zasługa?

No niby moja…
Zmiana na razie nie burzy status quo czyli domyślnej mapy na google API - bo jednak zdjęcia satelitarne są bardzo przydatne do szukania skrzynek.
Ale być może uda się zrobić za jakiś czas osobną strona (“mapa v.4”) zrobioną na leaflet i zorientowaną bardziej na OSM.

W okolicach 6 maja koło Górzna odbędzie się spotkanie “Pstrąg na kamieniu 2012”.
Z tej okazji zostały przygotowany drewniane coiny (śledzone na geocaching.com) a część z nich
będzie również posiadać tabliczkę promującą OSM.

Górzno znajduje się na skraju Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.
Porównując tę mapę i widok w OSM widać, że prawie wszystko jest do wyrysowania.
Ja spróbuję przejechać (rowerem) przynajmniej te trasy które są oznakowane szlakami turystycznymi.
Jeśli ktoś byłby zainteresowany spędzeniem przyszłego weekendu w tamtych okolicach, to zapraszam (szczegóły na stronie eventu).