Znam da je zestoka politicka neuralgicna tacka po tom pitanju, ali bi vas sve zamolio da se za sada manemo te price, i da zaobilazimo teritoriju Kosova, pogotovu sa izmenama name tagova. Ako imamo novog materijala koji moze da se unese, i koji vec tamo ne postoji, onda unosite nov materijal i zovite ga prema nasem standardu (mi smo vlasnici materijala pa inicijalno mozemo da radimo sta hocemo, valjda) ali ako vec postoji to uneseno, nemojte da podrivate situaciju dodatno.
U suprotnom, budite uvereni, a verujte mi ovde ima puno godisna iskustva na tu temu, imaju da svima ukinu pristup, sav trud i rad koji smo ulozili u ovo da smaknu i anuliraju i na kraju cemo mi ispasti ovce.
Treba biti strpljiv, a imamo i previse posla po nasem dvoristu da sredjujemo da bi se sada sa ovime bavili.
Slažem se, a pored toga na Kosovu postoji problem sa novom licencom, tako da posle 1 Aprila možemo očekivati da će dobar deo tih izmena i onako biti izbrisan.
OK, so I noticed there are quite a few villages and other places with this set of tags, and it looks like some of this data are obsolete, like “gnadmin”=“YU” and in this case “population”=“0” tag is useless since it’s a river. And most of this imports are done by one and a same user who did not agreed to CT, so should we do something with this or just leave it.
Usput, ne mislim da bi bilo kontraverzno da se na teritoriji Kosova i Metohije dodaju samo ‘name:sr’ (i ‘name:sr-Latn’) toponimi bez diranja u ‘name’ koje treba ostaviti lokalnim maperima za sređivanje po ‘on the ground rule’. Ali, o tome eventualno posle čišćenja licence da se ne gubi vreme sada…
Fina mapa, bilo bi lepo kada bi i mi imali tako nešto. A naročito mi se sviđa ova http://nametool.osm-tools.org/ pa se lepo vidi gde fale lokalni nazivi, to bi nam bilo od koristi.
Sto se tice Kosova i Metohije, nema svrhe prepravljati name tag, jer ce ga oni svakako vratiti (osim tamo gde je vecinsko srpsko stanovnistvo), a name:sr i name:sr-Latn slobodno stavljajte, to njih ne zanima. Nemaju pravo da stavljaju da je Kosovo drzava, a posto nema nikoga da im to objasni, i na osm moze da pise ko sta hoce, pobedjuje uporniji… Ko hoce moze da potrazi nacin za “report abuse” pa da ih banuju ako to uopste ima svrhe…
Za sada ima dosta posla na ostatku teritorije (koji ima svrhu), pa navalite…
Sto se tice pisanja stranih naziva u zagradama, mislim da to nije dobro resenje. Mislim da treba pisati svaki jezik u posebnom tagu.
name:sr da bude cista cirilica
name:sr-Latn preslovljeno name:sr
name original ili eventualno cirilica sa originalom u zagradi…
A dok se ne dogovorimo za ovo, navalite na preslovljavanje ulica
Na zalost ne postuje se ni pravo vecinskog srpskog stanovnistva. Pustali smo par probnih balona… name:sr i name_sr-Latn stavljajte, sto se mene tice, mada sumnjam da ce to uporno ista ekipa brisati…
Ja predlazem da se prvo sredi nase sopstveno dvoriste, a jednom kad to budemo sredili, onda mozemo da bavimo raznim… projektima
Severna K.Mitrovica, i okolina… Jedanput sam rucno pregazio jedno 50ak naziva mesta, ulica i slicno… Medjutim onda su se pojavili ovi isti ko sada nedavno i zapoceli dreku.
Enivej, ova prica nije bas za javnost… Tako da mozemo da se dogovorimo kada cemo se naci na IRC kanalu malo detaljnije neke stvari da ispricamo i dogovorimo
Tada nije bilo pomena o tim tagovima, to je definisano ne tako davno. Medjutim, koristeci pravilo vecine na terenu, odradio sam promene, koje su ponistene, i koje su potom oznacene kao “remetilacke”.
Bilo kako bilo, postoji za sve odgovor, nego za pocetak, kao to rekoh, da se ova ekipa malo oformi, ustali, zblizi, nauci poslu, pravilima igre itd… Pa cemo posle lako dalje…
@Pedja веома је добро што си повисио ниво детаља путева око Мокре Горе и додао нове, али остаје једна примедба: путеви не требају да добију “име” са name тагом ако им то није официјално име, а ретко који пут ван града стварно има име (за разлику од броја који се бележи под ref). По моме стању знања путеви само могу да добију неку врсту имена ако им је или официјанло име (name) или име како локално становништво назива тај пут (или било коју другу структуру мапе) (loc_name).
Ако у икаквом смислу (путокази, држава, општина итд…) пут представља једну релацију, онда има више (дискутованих) могућности да се то изјасни, али за споредне путеве, а нарочито за шумске/пољопривредне итд. по моме вероватно неће бити друге алтернативе него loc_name. Али ионако то не додаје карти никакву вредност ако се нешто именом изјасни шта је јасно кад се види која места повезује тај пут, као у овим случајевима; релације су више намењене за већа растојања, да се скупе разни путеви под једним већим насловом. Нпр. ја још увек тражим најбоље решење за пругу Београд-Бар, а чини ми се да ће таг type=multilinestring још бити најбоље за то.
То само као примедба именовању, иначе, издетаљирати путеве GPS тракама и локалним знањем је увек повољна ствар. Ко се не слаже или има бољу идеју нека каже.
То је вероватно у реду за међуградски саобраћај. Путеве које ја уцртавам користе планинари и бициклисти којима је итекако важно да виде шта спаја пут на коме се налазе. Гледао сам упутства на ОСМ и нисам видео да је игде речено да се то не уписује, чак имам утисак да се то цени.
Без тих назива, путеви које уцртавам су малтене бескорисни. Ако се loc_name рендерује исто као и name, мени не смета да уписујем и тако, само ми то много компликује уписивање и ћирилиоцм и латиницом и како ће се рендеровати када се додају написи и на другим језицима.
Да не помињем да је, када сам преузео постојећу мапу, ЈОСМ провриштао зато што много путева није имало уписано име.