GDAL:lla ja Mapserverillä on nyt muutaman päivän ajan pystynyt kirjoittamaan georeferoituja PDF-tiedostoja. Tein pienen kokeen muuntamalla vanhan geotiffin tällaiseksi PDF:ksi, joka siis sisältää kuvan lisäksi tiedon sen sijainnista ja käytetystä koordinaattijärjestelmästä. Luonnollisesti georeferointi voidaan antaa kahdella eri tavalla, jotta saadaan aikaan yhteensopivuusongelmia ja konsulteille laskutettavaa.
Alkuperäinen tiffi on joskus hirveän kauan sitten Mapnikillä tehty eikä se ole kovin hyvälaatuinen, joten keskittykää ideaan älkääkö yksityiskohtiin.
Tämän kuvan voi avata tavallisella Acrobat readerillä, ja Työkalut - Analyysi - Geospatiaalinen sijainti -työkalu kertoo sitten osoittimen kohdalta sen lat/lon -koordinaatit.
http://latuviitta.org/documents/GDAL_ISO+OGC_3067.pdf
Toinen kuva vaatii TerraGo-työkalujen asentamisen http://geopdf.org/
Asentamisen jälkeen käyttöön tulee hauskoja ominaisuuksi:
- koordinaattien näyttö lat/lon -muodossa ja pdf:n alkuperäisen koordinaattijärjestelmän mukaan (tässä tapauksessa EPSG:3067)
- matkan ja pinta-alan mittaus
- ja jos tökkää sarjaporttiin GPS-laitteen kiinni, niin sijainti näytetään PDF-tiedoston päällä.
TerraGo-yhteensopiva PDF-tiedosto
http://latuviitta.org/documents/GDAL_OGC_3067.pdf
Paikkatietomaailmaan mahtuu 256x256 laattojen lisäksi hienojakin juttuja.