Czy Kościół Adwentystów Dnia Siódmego to wg Ciebie to samo, co Kościół pod wezwaniem Adwentystów Dnia Siódmego? Kościół jako budynek jest najczęściej “pod wezwaniem” a “Kościół świętego/świętych X” jest wyznaniem.
A po co to wklepywać do nawigacji? Dobra nawigacja wyszuka i bez tego.
A czy nie mamy od tego tagów typu denomination czy jak im tam? Oczywiście nie upieram się, po prostu wydaje mi się, że w tym przypadku nie musimy rozwodzić się nad całą nazwą. Każdy konsens jest dobry.
Od Episkopatu dostaniemy tylko kościoły katolickie i może rzymsko-katolickie ale tego drugiego nie jestem pewien.
Pozostaną jeszcze meczety i minarety, synagogi, kościoły innych wyznań i inne miejsca kultu…
Naszym celem jest posiadanie kompletnej bazy obiektów jakiej nie ma jeszcze nikt.
Mamy potencjał który ciągle rośnie.
W najbliższym czasie skontaktuję się z władzami kościelnymi.
Po wschodniej stronie Polski jest całe mnóstwo kościołów, które w przeszłości były cerkwiami. W związku z tym mam pytanie - jak to tagować? Chodzi mi o specyficzne tagowanie, takie by dało się łatwo takie obiekty wyciągnąć z bazy, gdyby przyszła nam ochota zrobić mapę pokazującą wszystkie tego typu zabytki.
Chciałbym, abyśmy to ustalili, bo wtedy zrobiłbym porządki w bieszczadzkich cerkwiach, które dodałem na wakacjach.
Zaleta jest taka, że można to wyciągnąć automatem, a człowiek edytujący dobrze wie, o co chodzi. Wadą natomiast jest to, że można w ten sposób określić najwyżej jedno historyczne zastosowanie.
Jeśli mi się przydarza tagowanie czegoś, co kiedys było czymś innym, to postępuję według tej zasady. Gdy pojawi się lepsza alternatywa, konwersja może być automatyczna
Jak rysować kościoły w OSM?
Powinienem zaznaczać cały obszar kościoła wraz z terenami zielonymi itp czy na budynku kościelnym dodawać amenity=place_of_worship?
Na upartego jeżeli mamy teren kościelny a na nim budynek kościoła building=church i cmentarz przykościelny amenity=grave_yard to teren będzie sensownie oznaczyć jako place_of_worship. I wyszukałem właśnie, że jest nawet building=monastery (lub odpowiednio historic=monastery) czyli klasztor, który też może podchodzić pod miejsce kultu religijnego. Jeżeli jest sam budynek kościoła, to oczywiście nie mam sensu, ale zdarza się tak, że jest kościół niedostępny dla parafian, bo jest tylko dla użytku klasztornego. ale mogę się mylić, bo nie jestem zaangażowanym katolikiem
Ja też jeśli porządnie chcę otagować kościół to robię tak:
tworzę relację: obszar kościelny (outer), budynek (inner). Relacja jest amenity=place_of_worship. Budynek jest building=church. Podobnie jak na przykład dla szkół.
inna sprawa, że zazwyczaj mi się nie chce i daję po prostu na budynku
Wydaje mi się, że brakuję nazw administracyjnych którym podlega kościół parafialny lub zakonny oraz jednoznacznego określenia czy kościół jest diecezjalny czy zakonny (co wynika z prawa własności).
Sugeruję następującą wersję:
place_of_worship:type=church
(church/chapel/monastery/convent)
diocese=Diecezja kielecka
deanery=Dekanat Miechów
operator=Zakon Bożogrobców
Chce to pokazać, jako przykład, że kościół jest na terenie Diecezji kieleckiej, w Dekanacie miechowskim, ale zarządzany przez Zakon Bożogrobców.
Jeśli kościół jest diecezjalny, nie jest zarządzany przez zakon, to pomijamy tag
A jakie sa praktyczne mozliwosci naniesiena tego podzialu administracyjnego na mape? Czy sa jakies dane z których wolno nam korzystac?
W sumie koscioly / zwiazki wyznaniowe mogly by uzywac OSM do tworzenia mapy gdzie / kiedy jest nabozenstwo / msza itd.
Na każdym portalu diecezjalnym jest lista dekanatów i parafii do nich należących.
Również na Wikipedii mamy masę informacji dotyczącej dekanatów i diecezji.
Dla każdej parafii są dane takie jak nazwa parafii i kościołów filialnych, adres i czasami dane dotyczące mszy.
Co do mszy, to na Wikipedii była burzliwa dyskusja, po której zaczęto usuwać te dane jako wartości zmienne i zbyt szczegółowe.
Ja z tych danych biorę adres i nazwę kościoła.
marimil pracuje nad piękną mapką, nadając kolory dla każdej diecezji co powoduje, że możemy zobaczyć, w zarysie obszar diecezji (granice nie wchodzą w rachubę). http://osmapa.pl/w/pow2/ po zaznaczeniu opcji “Diecezje”
Powstaje chyba najbardziej unikalna mapa diecezji w Polsce.
Jaką wartość powinno się dodawać jako denomination= w przypadku kościołów ewangelicko-augsbusrkich (pop. ewangelickich) w Polsce?
Zauważyłem, że często jest to denomination=evangelical, jednak myślę, że to nie jest poprawnie. Uwaga na wiki: “denomination=evangelical (note to German speakers: this is NOT the same as “evangelisch” in German, please use denomination=protestant for that one)”. “Evangelical” to zazwyczaj po polsku “ewangelikalny” i jest to co innego niż “ewangelicki”. KEA jest kościołem luterańskim, nie jest ewangelikalny.
Różnice są wyjaśnione np. tu: http://www.ewst.pl/ewst/ewangelikalizm/
Również http://pl.wikipedia.org/wiki/Ewangelicy : “Pojęcia ewangelicki nie należy mylić z pojęciem ewangelikalny (ewangeliczny), które odnosi się do protestantów utożsamiających się z teologią i pobożnością ewangelikalną”.
Oraz na liście http://pl.wikipedia.org/wiki/Ewangelikalizm#Ewangelikalizm_w_Polsce nie ma wypisanego KEA.
Dlatego myślę, że w przypadku KEA powinno być “denomination=lutheran” lub ogólniej “denomination=protestant”. Całkiem pewny nie jestem. Gdyby jednak “evangelical” nie pasowało ale występowało często, to czy da się to jakoś półautomatycznie poprawić?
Czyli prawdopodobnie bardzo dużo kościołów i cmentarzy jest błędnie otagowanych jako denomination=evangelical. Bo jednak większość ewangelickich to KEA.
Co do dodawania diecezji katolickich można przy okazji precyzować roman_catholic, greek_catholic.