No tak, tylko gdyby chcieć się ściśle trzymać tych wytycznych, to np. ta droga powinna dostać wyższą kategorię od tamtej nr 14:
(i faktycznie dałem jej grade1).
Ale tamtą w zimie zazwyczaj przejedziesz, a w tą to strach się zapuszczać. Kiedyś na mapach topograficznych była kategoria “droga gruntowa utrzymana” i takie coś niestety więcej mówiło w praktyce o przejezdności drogi, niż ten podział grade1-5.
A co do nr 7 z postu powyżej - ja bym dał highway=service i jakiś access=, bo to zazwyczaj są drogi wewnętrzne lasów państwowych.
Mam kolejne pytanie odnośnie dróg… Jak klasyfikować drogi asfaltowe, łączące małe miasta / wioski. Drogi o szerokości mniej więcej 2 samochodów osobowych, jednak wymijanie się przy prędkości 90 km/h jest na nich trochę ryzykowne. Zauważyłem, że dużo takich dróg oznaczanych jest jako residential. Dobrze wygląda to na mapie, ale czy jest prawidłowe? Residential to chyba raczej drogi miejskie / terenów zamieszkałych.
Można by niby jeszcze otagować to jako unclassified, ale co? Będziesz dzielił drogę w miejscu gdzie zaczynają się zabudowania i tagował ją jako residential? Bez sensu.
Ja bym wziął jeszcze pod uwagę przeznaczenie, czyli jeśli te drogi łączą różne gminy lub miasta i zalecany ruch odbywa się tymi drogami to powinno być tertiary + jakiś tag mówiący o jakości.
“This is a useful guideline if you are not sure whether to use “residential” or “unclassified” for streets in towns:
residential - street or road generally used only by people that live on that road or roads that branch off it.
unclassified - a road that has no administrative classification ref=*. Unclassified roads typically form the lowest form of the interconnecting grid network.”
i
“In a rural context, unclassified roads can be distinguished from tertiary roads in the same geographical region by:
Being narrower, such that vehicles might even need to slow down to pass in opposite directions;”
Ja przyjmuję zasadę, że jeśli droga jest przelotowa (w sensie, że nie dochodzi do jakiejś wioski i stop, dalej przejezdne tylko traktorem), to daję co najmniej Unclassified (przejścia przez wioski też). Natomiast po ostatniej dyskusji na priv z jednym z przedpiśców, chyba skłaniam się do przyjęcia, żeby Tertiary dać tylko wtedy, jeśli drodze na całej długości można dać Tertiary (czyli nie robić “ślepego” odcinka Tertiary przechodzącego dalej w Unclassified czy Residental). Natomiast Secondary bywa ślepa, przechodząca w jakiś Track
Przystępując do OSM zawsze w tagowaniu dróg kierowałem się tym wątkiem, czy jednak słusznie? Jak to się ma do http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:tracktype ? Tutaj grade3 wygląda już inaczej. Także jeśli chodzi o przyzwolenie na tagowanie dróg nieutwardzonych jako residental mam pewne obiekcje. Uważam że wszystkie drogi nieutwardzone powinny być tagowane jako track. Czy ktoś się ze mną zgodzi? I czy można byłoby to ujednolicić aby wszyscy robili wg. jednego wzoru?
Ja niezupełnie. Owszem, droga z jednego końca wsi, na drugi, nawet z nazwą, jeśli nieutwardzona, to niech będzie track. Ale już ulicę na nowym osiedlu, na której jeszcze nie ma asfaltu oznaczam ‘highway=residential’.
Sam się nad tym zastanawiałem, i doszedłem do wniosku, że nie bardzo się da. Drogi maja zbyt dużo różnych parametrów, żeby dało się je jednolicie zaklasyfikować. Ale jakieś ogólne zasady warto mieć zdefiniowane. Jasne jest np., że ‘track’ musi mieć szerokość taką, żeby traktor przejechał, a ‘residential’ nie ma sensu daleko od jakiejkolwiek miejscowości.
Panowie,
poniewaz tego typu rozmowy czesto wracaja przy róznych okazjach, dobrze by bylo zrobic cos w rodzaju wykladni obowiazujachych regul w postaci stronki komentujacej takie niejasne przypadki na wiki. Oczywiscie sa juz stronki opisujace przypadki jednoznaczne ale mozna by zrobic taki odsylacz pokazujacy przypadki niejasne. Bardzo dobry zestaw zdjec zrobiony przez RoboD moze byc do tego podstawa.
Jak sadzicie?
Co znaczy “jeszcze nie ma asfaltu”? A kiedy będzie? Moim zdaniem wróżenie w OSM i zakładanie, że coś kiedyś będzie w naszych polskich realiach mija się z celem. Ja zawsze taguje to co już jest po to aby jak routing działał jak najlepiej, najsprawniej a nie pchał nierówną drogą na której miał powstać asfalt lecz nie ma go już od 5 lat go gmina nie ma środków albo ktoś nagle doszedł do wniosku, że zanim powstanie asfalt to najpierw poprowadzi się kanalizację. Osobiście znam sporo dróg na których asfalt powinien leżeć już od kilku lat. OsmAnd nie nawiguje jednak mnie nimi gdyż są otagowane zgodnie ze stanem faktycznym. Kiedy położą asfalt nadam drodze parametr residental. Ale…i tak każdy zrobi tak jak zechce skoro oficjalne strony, które są podstawowym źródłem wiedzy tak sugerują.
Trochę wyolbrzymiasz problem routingu, ponieważ Jajcuś konkretnie odniósł się do dróg osiedlowych. Chyba żaden ‘rozsądny’ algorytm nie poprowadzi Cię na trasie liczącej kilkadziesiąt kilometrów drogami osiedlowymi. Nie zapominajmy, że do drogi można (a tym przypadku wydaje mi się to obowiązkowe) dodać tag opisujący powierzchnię. Czy sufrace ‘ground’ wyklucza istnienie jednocześnie residential?
W rzeczy samej zgodzę się faktem, że im więcej parametrów (sam zawsze stosuję surface gdyż jest najbardziej obiektywny) tym lepiej. Chodzi mi jedynie o to, że jeśli ktoś chce skorzystać z mapy np. przy planowaniu trasy przejazdu to dobrze jeśli de facto droga nieasfaltowa odróżniałaby się od asfaltowej. Idąc za ciosem: czy ktoś na dzień dzisiejszy jest w stanie podać nawigację bazującą na OSM i kierującą się “surface”? Że o smoothness już nawet nie wspomnę. Ja ostatnio wracając z Zalewu Sulejowskiego przejechałem właśnie nieutwardzoną drogą typu “residental” prowadzącą przez Sulejowski Park Krajobrazowy(ze świadomością że jest asfaltowa, celem zebrania śladu oraz korekty) i chciałbym aby inni wiedzieli o tym(że nie ma tam asfaltu) dlatego zmieniłem na track. Render Osm Mapnik czy Osmarender niestety nie narysuje drogi stosownie do surface, uwzględnia jednak tracktype. Być może więc residental jest odbierany zbyt “mieszkaniowo/osiedlowo” a powinien być bardziej jako droga lokalna asfaltowa, być może potrzebny jest render, który odrzuci rysowanie z uwagi na tracktype na rzecz surface.
Owszem RoboD, na długiej trasie nawigacja nie będzie pchać dziurami lecz działając na rzecz OSM chciałbym aby ludzie mieli możliwość ominąć sami zatłoczone niemal zawsze wybrane drogi krajowe jak np. Zgierska DK1 i móc samemu wybrać rozsądną(asfaltową) alternatywę.
Taki jest mój punkt widzenia: nie tylko sam routing lecz także odwzorowanie rzeczywistego stanu na mapie.
Jeśli chcemy mapować zgodnie z rzeczywistością to musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy nieutwardzona droga między domkami to:
Nie mieszajmy więc z drogi osiedlowej z drogą przez pole
Ustawienie (i konsekwentne ustawianie!) tagów surface i smoothness spowoduje w pewnym momencie, że twórcy nawigacji zechcą z nich skorzystać.