Kolejna część pytań. Pytanie do warszawy, bo chyba tam widziałem ruter_master. Jak wsadzić linię w ten kontener? Bo mi się nie udaje
Przyjąłem zasadę którą gdzieś widziałem na wiki, czyli peron robię tam gdzie jest zeczywiście, public_transport=stop_position robię na jeździ na wysokości tego peronu. Teraz pytanie, czy da się taki punkt ukierunkować? Tz by jakiś skrypt do trasowania, wiedział iż ten przystanek jest “pod prad” narysowanej ścieżki.
Da się w JOSM jakoś wyciągnąć wszystkie komunikacyjne relację jakoś podrękę. Podobnie jak mam np historię. Tak bym mógł sobie szybko szukaj danej linii.
Witam,
odpowiem tylko na jedno pytanie, bo to moja “wina” , że się pojawiło w W-wie kilka relacji route_master. Ja z panelu Relacje otwieram edycję relacji master, potem w tym samym panelu Relacje wybieram relacje, które chcę dorzucić do relacji master a następnie zaznaczam te relacje (piąty przycisk pod panelem z relacjami lub ppm na relacjach i zaznacz relacje). Zaznaczone relacje pokazują mi się w oknie edycji relacji master w prawej części (tak samo jak zaznaczone drogi itp.). Potem normalnie już je wrzucam do relacji master.
Mam nadzieję, że nie zamotałem za bardzo.
I jeszcze pytanie o nadrzędność danych. Czy Master_Route nadpisuje dane z zwykłych route? Np Kolor, jak dam jakiś nie standardowy kolor w masterze, to automatycznie pojawi się on w zwykłym routerze?
Spokojnie, udało mi się. Ale nie wiem czy master działa nad route np sprawie kolorów, a niestety coś dziś nie było updata warstwy komunikacyjne na osmapa.pl
Witam.
Na początku napiszę, że przeczytałem ten temat, ale nadal nie bardzo rozumiem idei tworzenia tras dla komunikacji publicznej - autobusy, trolejbusy itd.
Moje problemy spróbuję ująć w pytaniach:
Jeśli drogi są jedno jezdniowe i po nich wyznaczam trasę to tworzę relację, dodaję drogi i opcja forward/backward mnie nie interesuje. Czy tak?
Jeśli mam zaznaczoną większą wysepkę to odcinek w jednym kierunku oznaczam jako forward, a w przeciwnym jako backward. Przy czym obojętnie który jak, ale jednolicie dla całej trasy. Czy tak?
Czy kierunek narysowanej drogi ma znaczenie dla określenia forward / backward? Czy tak jak napisałem w p. 2 jest to obojętne?
Jeśli mam wspomnianą w p. 2 wysepkę, to w jakiej kolejności umieszczam jej odcinki w relacji? Ten powrotny zaraz po pierwszym odcinku, czy gdzieś na końcu po umieszczeniu całej trasy w jedną stronę? W obydwu przypadkach nie będzie jednak zachowania ciągłości trasy w opisie relacji. Czy to ma jakieś znaczenie?
Z góry dziękuję za pomoc.
ad1)
nie robisz opcji forward/backward - to stara metoda, tutaj w poście znajdziesz wiele odpowiedzi: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=271686#p271686
Relacje się robi dla każdego kierunku trasy (zazwyczaj dwa, w “tę” i z powrotem, czasem dodatkowe jeśli w określone dni autobus jeździ ‘via’ - czyli przez inne przystanki)
ad2) jaką wysepkę?
W relacji dla komunikacji, najpierw wrzucamy drogi - najlepiej po kolei (tak tez jest zalecane na wiki), potem przystanki.
Wszystkie kierunki trasy (jednej linii) najlepiej spiąć w trasę nadrzędną (relacja).
Ja dla jednej linii zrobiłem to tak: http://www.openstreetmap.org/browse/relation/2224851 (oba kierunki + dodatkowe trasy)
Przystanki (wiaty) i przystanki (stop) łączymy odrębnie w relacje.
ad3)nie ma znaczenia, nie robimy w forward/backward (to znaczy można, ale lepiej chyba robić nową metodą przecież)
Najlepiej podaj jakiś przykład trasy, łatwiej się przecież tak nauczyć.
Problem “wysepki” już nie istnieje. Odpowiedź ad 1 wszystko wyjaśniła.
Oglądałem rożne przykłady, ale faktycznie były one tak różne, że nie wiedziałem które są najwłaściwsze. Dzięki więc za podany przykład. Będę się na nim wzorował.
Pozdrawiam.
Noszę się z zamiarem naniesienia tras komunikacji miejskiej.
Chciałem się upewnić, że w miejscu, gdzie autobus danej linii skręca z ulicy A w ulicę B, muszę na ulicy A wykonać split way (jeśli jeszcze takiego rozdzielenia tam nie ma).
Co jeśli ta sama linia (powiedzmy nr 25) ma kilka wariantów przebiegu, i warianty te nie mają dodatkowych oznaczeń typu 25/1 albo 25A? Nie mówię tu o innym przebiegu dla trasy w jedną stronę i w drugą, tylko w tym samym kierunku. Mam utworzyć więcej niż jedną relację dla kursu danej linii w jedną stronę? W takim przypadku każdy wariant w dużej mierze dublowałaby się z pozostałymi.
tak, trasa powinna być jedną ciągłą linią (tak jak jedzie autobus)
wg nowego schematu komunikacji publicznej, każdy wariant ma własną relację
type=route
i wszystkie razem należą do relacji
type=master_route
Jedna relacja dla trasy w jedną stronę, druga w stronę przeciwną + dodatkowe (zjady do zajezdni, via cokolwiek innego). Część danych w wielu relacjach bedzie się powtarzać.
Prosiłbym kogoś obeznanego o sprawdzenie, czy zrobiłem to dobrze - i o ewentualne uwagi. Wiem że przystanki są zrobione na starą modłę i kiedyś pewnie to zmienię - póki co chodzi mi tylko o same relacje trasy jako takie.
Jestem świadom kwestii przystanków - one były już sporo wcześniej i póki co zostały w swojej pierwotnej formie. Bardziej chodziło mi o poskładanie do kupy relacji jako takich.
Ja dodaję wszystko… jednak brakuje mi w obecnym schemacie oznaczenia typu trasy.
Poprzenio było state=connection/proposed/temporary/alternate/… W obecnym schemacie tego nie ma.