Próbowałem wczoraj na #irc wyłuszczyć moją prośbę, ale sie nie udało, więc może tu.
Dzięki usystematyzowaniu @Yarl’a, wiem już jak mniej więcej wygląda kwestia rozwoju stylu osmapa-topo. Czyli słabo
Szkoda, ale absolutnie się nie dziwie @pbabik’owi, bo z tego co rozumiem grzebanie w tym rodzaju kodu jest bardzo czasochłonne. Dziękuję za to co udało Ci się zrobić.
W rozmowach jakie prowadzę w celu uzyskania danych powołuję się/ chwalę się tym projektem jako naszym, polskim, turystycznym. Chyba dzięki tej mapie udało mi się uzyskać współpracę z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, ponieważ głównie o nim mówiłem jako docelowym miejscu wizualizacaji szlaków.
Byc może to czego oczekuję nie jest kwestią dłubania w kodzie całego stylu a tylko warstwy szlaki? Nie wiem tego zupełnie sorry, nie jestem z branży IT (jestem farmaceutą )
Bardzo chciałbym zaprezentować OSMapę całego województwa z dobrze zwizualizowanymi naniesionymi szlaki turystycznymi.
Chciałbym na osmapa.pl pokazać coś takiego jak na Mapie Rowerowej:
ale nie jest to czytelne. Linie muszą być grubsze, bardziej widoczne.
Najliepiej te kolorowe szlaki widac ma mapie czarnobiałej.
Mógłbym to zrobić ręcznie poprzez wyciągnięcie naniesionych szlaków jako .kml wrzucić na Google map i nadać każdemu szlakowi odpowiedni kolor – no ale to nie to chodzi i to już będzie dla mnie ostateczność.
Co sądzicie? Jest to możliwe? Bardzo pracochłonne?
O ile dobrze wiem, nie jest to pracochłonne. A szlaki wyświetlają się teraz przy takim zoom,ponieważ to poprawia czytelność mapy (przynajmniej na terenie górskim, gdzie szlaków jest dużo).
Nie znałem. Dzieki. Wideo tutorial wygląda ciekawie, być może to będzie wytarczające na potrzeby mojej prezentacji.
Mimo wszystko jednak jako to-do dla stylu osmapa-topo, zostawiłbym moją propozycję wraz z wczesniejszą, czyli wyświetlanie nazw szlaków.
Rozumiem ze Twoja propozycja to obnizenie poziomu zoom, na ktorym zaczynaja wyswietlac sie szlaki. Na IRCu nie zrozumialem konkretnie jaka byla ta propozycja. Mysle ze moglibysmy obnizyc poziom na ktorym one pojawiaja sie na tej polprzezroczystej warstwie ze szlakami, wtedy juz osoba, ktora robi konkretna strone www bedzie mogla zdecydowac o minzoom i maxzoom dla szlakow. Na tej warstwie bazowej gdzie mamy styl OSMapa-Topo wraz ze szlakami zostawilbym to tak jak jest z powodow, ktore wymienil Yarl na IRCu. Pare razy zmienialismy minzoom i doszlismy do wniosku ze teraz jest Ok i szlaki nie utrudniaja przegladania innych obiektow.
Co do nazw, to ja tez bym chcial je widziec ale nad tym trzebaby poglowkowac i sam nie bede mial na razie czasu.
Tak, nie zmieniałbym bazowej warstwy, ale raczej dodał warstwę np “Szlaki turystyczne poglądowo” (zaznaczaną checkbox’em) i taka warstwa wyświetlałaby pogrubione przebiegi szlaków widoczne przy zoom około 10. Nie wiem jak to będzie wyglądało, ale wg mnie warto pokazywać urzędnikom na szczeblu wojewódzkim jak wygląda lub może wyglądać “ich” województwo od strony turystycznej na takiej mapie.
Oczywiście za zgodą właściciela. Już z nim koresponduję. EDIT : Odpowiedź autora na GG : “fajnie by było”, więc jest niejako pozwolenie
Czy z innych plików danych?
Np warstwa Zabytki czepiąca dane z WikiLubiZabytki to byłoby coś!
Nazwy szlaków już się renderują - jest to zasługa Andrzeja (balrog-kun)
Obecnie nazwy są w kolorze zielonym, niestety zrobienie nazw w kolorze szlaku jest raczej niemożliwe w mapniku.
Czy dałoby się adresy POI na osmapa.pl prezentować bardzie po “polsku”?
na przykład:
UP Pruszków 5, 13, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Pruszków, Wyględówek, Pruszków, powiat łowicki, województwo mazowieckie, 05-803, Polska
żeby było, jakoś tak:
UP Pruszków 5
Józefa Ignacego Kraszewskiego 13
05-803 Pruszków
powiat
województwo
Polska
W moim przykładzie jest jeszcze dzielnica, którą nie wiem jak zaprezentować. Dwa razy jest Pruszków, nie wiem do końca czemu. Powiat, że jest łowicki to akurat wiem dlaczego
Nie wnikam czy name jest dobrym tagiem (chociaz jesli jest to obszar zamieszkany ktory tak sie nazywa, to nie widze dlaczego nie), ale w OSM powinnismy unikac takiego rozumowania. Jesli jakies narzedzie zle interpretuje dane to nie znaczy ze sa niezgodne z rzeczywistoscia i zle dla innych narzedzi, ktore moga lepiej dzialac.
Wracajac do nominatim, to on moze tez zwracac lokalizacje rozbita na czlony wiec mozna zrobic tak, zeby wyswietlala sie
a to co nas nie interesuje pominac.
Powiat lowicki pojawia sie, bo powiat pruszkowski nie jest dodany lub z jakiegos powodu nie jest widziany.
Wszystkie warstwy maja jakies opoznienie. Nie wiem jak inne, ale rowerowa stoi na dosyc kiepskim serwerze i zwykle jest opozniona.
Na osm.trail.pl renderuja sie tylko te dwie nakladki: szlaki i poziomice i trzy warstwy bazowe. Na osmapa.pl nie ma renderowania. warstwa z komunikacja jest z osmosnimki.ru.
Mi szuka ulice, np. “Grochowska, Warszawa” zwraca sensowne wyniki.
Jako generalna uwaga tez do innych postow w tym watku, problemy z szukajka Nominatim nalezy zglaszac przez trac.openstreetmap.org, raczej nikt z nas tu na forum jej nie naprawi. EDIT: (oczywiscie milo by bylo jesli sie myle, ale to i tak nalezy zalatwiac przez trac :))
Witam,
czy ktoś mógłby rzucić okiem dlaczego na osmapa.pl na warstwie transportu publicznego dziwnie renderuje się relacja dla linii autobusowej nr 738 ZTM Warszawa przy pętli w Radzyminie.
Link do mapy: http://osmapa.pl/?lon=21.19975&lat=52.41128&zoom=16&map=1&o=FFTF. Dotyczy relacji nr 1922852 (typu master - zawiera dwie relacje podrzędne).
W rzeczywistości autobus z Korczaka skręca zaraz w Słowackiego i jedzie do prawidłowo zaznaczonej pętli na Os. Victoria. Nie za bardzo wiem co może być nie tak - na openstreetmap.org relacja jest wyświetlana w porządku.