Pytania dot. komunikacji publicznej

Niemcy poradzili sobie o tyle, ze MVV to skrót - “polonizujac” Monachijski Transport Association dla którego jezdza rózni podwykonawcy co o tyle nie gra roli ze jak sie ma jako klient pretensje to wali sie do centrali MVV. To samo jest w wielu innych miastach. Poniewaz podwykonawcy czesto sie zmieniaja w wiekszosci przypadków machnieto, z tego co widze, na to reka.

Jesli jeden autobus jest obslugiwany przez dwóch podwykonawców to po prostu mozna pisac

network:ZTM
operator: PKA, PKS Wejcherowo, Gryf Kartuzy

Jak wartościową informację dla przeciętnego użytkownika niesie informacja o przewoźniku w “operator”? Według mnie znikomą.
To tak jakby przy tagowaniu postoju taxi podawać konkretnych kierowców, którzy mogą tam stać :slight_smile:

Na dodatek ciężko jest ten sposób tagowania utrzymywać, trzeba śledzić na bieżąco rozstrzygnięcia przetargów u organizatorów przewozów.
Ja bym pozostał przy tym, że “operator” to instytucja, która wydaje bilety.

Fakt, informacja jest nmalo wazna i malo kto ja wypelnie. Ale nie bedzie to tozsame z network, co proponujesz?

Np do skarg, bo o ile w Warszawie można spokojnie pisać do ZTM i on się tym zajmie. Ale w Krakowie lepiej bezpośrednio pisać do MPK/Mobilisa.

Zrobiłem swój pierwszy dworzec, na razie nie jest w całości:

  • jak jest rampa dla niepełnosprawnych
  • jak zaznaczyć przejścia przez budynek (w budynku do zaznaczenia jeszcze bar, kiosk, wc i pomieszczenia socjalne dla kierowców).
  • nie wiem czemu ani stop_posison ani platforma nie chce się renderować
  • linie będę podpinał, jak znajdę gdzie która staje
  • jak zaznaczyć przystanek dla wsiadających i wysiadających?
  • jest jakieś inne rozwiązanie na acces=no dla dworców acces=public_transport ?

http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/10212502

Żadnych uwag do mojego dworca?

Czy public_transport=stop_position musi być z hayway=bus_stop czy może istnieć samodzielnie?

Bus_stop - słupek przystankowy albo wiata, stop_position - miejsce na drodze albo przy drodze (zatoka), gdzie pojazd staje. Tako rzecze Wiki.
A prywatnie, to takie rozmienianie się na drobne i tworzenie multum wariantów dla jednego i tego samego typu obiektów jest ważnym argumentem PRZECIW praktycznemu wykorzystaniu OSM, o którym ostatnio tu głośno.

Dobre, bo z tego co ja zrozumiałem na wiki, stop_position to miejsce gdzie oczekują pasażerowie (wiata, peron itp).
Ktoś mi powie, jak dobrze mam tagować KM? Ja na przyszły tydzień muszę mieć zrobione jakieś przykłady, bo idę z tym do urzędu :>

W JOSM są skróty/przyciski do publicznego transportu. Czy da się je jakość ręcznie skonfigurować? Chciał bym iż mógł dodać własne pola typu ID_.

Edit:
Jeszcze jedno pytanie, w Krakowie oprócz regularnej komunikacji funkcjonuje telebus. Czyli giętka linia bez rozkładu i trasy - zbiorowy przewóz osób. I teraz jest problem, iż przystanki telebusa mają swoją specjalną nazwę, na wzór warszawski Saska 1, Saska 2 itp. Czy prawidłowe będzie tagowanie tego jako name:telebus=Saska 1 ?

Każdy przystanek ma nazwę - nie tylko telebusowy. Więc o co chodzi?

Z mapy telebusowej wynika, że numery oznaczają lokalizacje przystanku o danej nazwie dla kursów w różnych kierunkach.

Dokładnie, bo jak się zamawia telebusa dyspożytor informuje by oczekiwać na niego na przystanku np Saska 01, ale w następny dzień ta sama osoba może mieć kurs z Saska 04 (w kierunku przeciwnym) lub Saska 03 jeśli ktoś wcześniej zamówił autobus z tego przystanku. A lepiej mówić przystanek Nazwa Nr, niż opisywać za każdym razem o który chodzi.

Kolejne pytanie, platformy lepiej robić jako kreski czy obszary?

I pytanie do JOSM. Da się importować/kopiować taki z innego punktu. Np kładę nowy przystanek i zamiast wpisywać wszystko ręcznie. Chciał bym móc wskażać przystanek w przeciwnym kierunku z którego ma pobrać dane.

Ctrl + C na źródle, Ctrl + Shift + V na elemencie docelowym…

To zależy na podstawie czego rysujesz. Jeśli masz na tyle wyraźny podkład to jako obszar.

Kolejna część pytań. Pytanie do warszawy, bo chyba tam widziałem ruter_master. Jak wsadzić linię w ten kontener? Bo mi się nie udaje :frowning:

Przyjąłem zasadę którą gdzieś widziałem na wiki, czyli peron robię tam gdzie jest zeczywiście, public_transport=stop_position robię na jeździ na wysokości tego peronu. Teraz pytanie, czy da się taki punkt ukierunkować? Tz by jakiś skrypt do trasowania, wiedział iż ten przystanek jest “pod prad” narysowanej ścieżki.

Da się w JOSM jakoś wyciągnąć wszystkie komunikacyjne relację jakoś podrękę. Podobnie jak mam np historię. Tak bym mógł sobie szybko szukaj danej linii.

Witam,
odpowiem tylko na jedno pytanie, bo to moja “wina” :wink: , że się pojawiło w W-wie kilka relacji route_master. Ja z panelu Relacje otwieram edycję relacji master, potem w tym samym panelu Relacje wybieram relacje, które chcę dorzucić do relacji master a następnie zaznaczam te relacje (piąty przycisk pod panelem z relacjami lub ppm na relacjach i zaznacz relacje). Zaznaczone relacje pokazują mi się w oknie edycji relacji master w prawej części (tak samo jak zaznaczone drogi itp.). Potem normalnie już je wrzucam do relacji master.
Mam nadzieję, że nie zamotałem za bardzo.

Nie umię tego znaleźć/zrobić. Mógł byś pokazać na obrazkach?

I jeszcze pytanie o nadrzędność danych. Czy Master_Route nadpisuje dane z zwykłych route? Np Kolor, jak dam jakiś nie standardowy kolor w masterze, to automatycznie pojawi się on w zwykłym routerze?

Postaram się w ciągu kilku dni wrzucić jakieś obrazki.

Spokojnie, udało mi się. Ale nie wiem czy master działa nad route np sprawie kolorów, a niestety coś dziś nie było updata warstwy komunikacyjne na osmapa.pl